۷ نشانه ریفلاکس معده

۷ نشانه ریفلاکس معده

سلامت: سوزش سرِ دل، یکی از نشانه های شایع ریفلاکس معده است، اما این عارضه نشانه های خاموش دیگری هم دارد که شاید کمتر متوجه آنها شده باشید.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، رفلاکس معده زمانی رخ می دهد که اسید و سایر محتویات معده از دریچه پایینی مری به مری باز می گردند. دریچه پایین مری دریچه ای عضلانی به شکل حلقه است که در آخر مری و ابتدای معده قرار دارد. با باز شدن این دریچه، غذا از انتهای مری وارد معده می شود و سپس این دریچه بسته می شود تا از بازگشت غذا به درون مری پیشگیری کند. زمانی که این دریچه ضعیف شده یا لطمه دیده باشد ممکنست به درستی عمل نکند و همین موضوع موجب رفلاکس معده می شود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ریفلاکس اسید معده به مری، می تواند علایم متنوعی همچون گلودرد یا حتی مشکلات دهان و دندان را به همراه داشته باشد. این علایم شامل موارد زیر است:
_ گلو درد: گلودردی که از بین نمی رود و همراه با نشانه های سرماخوردگی هم نیست، می تواند نشان دهنده مبتلاشدن به ریفلاکس اسید معده به مری باشد. در حقیقت این اسید معده است که گلو را تحریک می کند. ترشح بیش از اندازه بزاق، سکسکه، تهوع و استفراغ از علایم دیگری هستند که با شیوع کمتر دیده می شوند.
_ سرفه مداوم یا خس خس سینه: این علایم که اغلب در بیماران مبتلا به آسم دیده می شود، می تواند نشانه ای از مبتلاشدن به ریفلاکس اسید باشد.
_ مشکلات دندان: ایجاد حفره در دندان ها به سبب فرسایش مینای دندان و یا تغییر رنگ دندان ها می تواند ناشی از ریفلاکس اسید باشد. اسید معده می تواند مینای دندان را از بین ببرد.
_ زنگ گوش ها: زنگ گوش ها به ویژه پس از صرف غدا نیز می تواند در اثر تاثیر ریفلاکس روی سینوس ها و یا حتی قسمت داخلی گوش باشد. همچنین، ریفلاکس معده می تواند لوزه سوم و غدد لنفاوی کوچک را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تورم در لوزه سوم منجر به تجمع مایع در سینوس ها و گوش می شود و این تجمع مایع می تواند درد گوش و عفونت را به همراه داشته باشد.
_ خشونت صدا: ریفلاکس معده به ویژه در شب هنگام موجب التهاب حنجره و در نتیجه گرفتگی صدا و احساس توده در گلو می شود.
_ درد قفسه سینه: درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس معده شبیه آنژین صدری ناشی از بیماری قلبی است که کیفیت سوزشی و فشارنده دارد. این درد در پشت جناق سینه احساس می شود و به پشت گردن، فک یا بازو توسعه می یابد. بطور معمول درد پس از غذا خوردن ایجاد می شود و ممکنست بیمار حتی از خواب بیدار شود و یا درد را با تحریکات هیجانی بیشتر حس کند. درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس ممکنست چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این درد بطور معمول خود به خود بهبود می یابد و یا اینکه با مصرف آنتی اسیدها بهتر می شود. درد قفسه سینه ناشی از ریفلاکس، شایع ترین درد قفسه صدری غیر قلبی است.
_ بوی بد دهان: اگر با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان هنوز هم مشکل بوی بد دهان را تجربه می کنید، برای تشخیص ریفلاکس معده به مری با دندانپزشک تان تماس داشته باشید. احساس کردن طعم تلخ یا ترش در دهان نیز می تواند از علایم دیگر باشد.1402/05/21
15:21:24
5.0 / 5
305
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت