رییسی در مراسم هفته بهزیستی:

صمیمانه قدردان خانواده های فرزندپذیر هستیم

صمیمانه قدردان خانواده های فرزندپذیر هستیم

به گزارش سلامت، رئیس جمهور اظهار داشت: صمیمانه باید از خانواده هایی که فرزندپذیر هستند تشکر کرد. ما در دولت برای خانواده ها، پذیرش کودکان را تسهیل کردیم.


به گزراش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی بامداد امروز در مراسم گرامیداشت هفته بهزیستی که در سالن اجلاس سران برگزار گردید، با اشاره به فضایل دلدادگی و عشق به خدا و دگرخواهی بخصوص درباره ی کسانی که نیاز به کمک دارند» اظهار داشت: به خانواده هایی که کودکان بی سرپرست را تکفل می کنند خسته نباشید گفته و از آنها تقدیر می نماییم. قدردانی اصلی از این افراد همانی است که امیرمومنان فرمودند؛ جایگاه بهشت برای خانوادهایی است که راحتی را از خود سلب می کنند تا دیگری در آرامش باشد. این ایثار و گذشت و عشق و محبت بسیار باارزش است. با این زحمت، انسان خود و جامعه را می سازد.
وی افزود: با سعادت فردی است که برای لذت باقیه، لذت موقت را زیر پا بگذارد؛ اینجا دو لذت وجود دارد بطورمثال کسی که روزه دار است، لذت واقعی می برد نه لذت موقت خوردن و ‌نوشیدن. وقتی شخصی می بیند بچه ای در خانواده رشد می کند و برای جامعه فرد مفیدی می شود، لذت واقعی می برد. کسانی که خردمند و آینده نگر و ایثارگر بوده و نگاه شان به رضایت خداوند و ساختن یک فرد است، زحمت تربیت این بچه های نیازمند را تحمل می کنند.
رییس جمهور اشاره کرد: فرزند و کودک نیازمند عاطفه پدر و مهر مادر است. موسسه جایگاه نگهداری کودک نیست. وظیفه دولت پشتیبانی از موسسات است اما موسسات خیریه جای نگه داشتن کودک نیست بلکه کانون خانواده جای نگهداشتن فرزندانی است که به محبت پدر و مادر نیازمند هستند. صمیمانه باید از خانواده هایی که فرزندپذیر هستند تشکر کرد. ما در دولت برای خانواده ها، پذیرش کودکان را تسهیل کردیم.
وی با اشاره به اینکه «سازمان بهزیستی اقدامات بسیار خوبی انجام داده و برای توانمندسازی افراد دارای معلولیت جسمی باید بیشتر تلاش کند»، اظهار داشت: اشتغال و مسکن این افراد بسیار اهمیت دارد و باید اقدامات بیشتری برای تامین اشتغال آنها شود. تولید مسکن برای آنها رشد خوبی داشته اما به مسکن بیشتری برای افراد دارای معلولیت نیازمندیم. آمار و گزارش ها خوب است. سازمان ها، ادارات و مدارس باید برای افراد مناسب سازی و تردد این افراد تسهیل شود.
وی با تأکید بر اینکه «همه دستگاهها باید برای پیش گیری از معلولیت تلاش کنند» افزود: این بدان معنا نیست که برای جلوگیری از معلولیت، سقط جنین را تجویز کنند؛ چونکه قتل نفس است بلکه تصادفاتی که منجر به معلولیت می شود باید کم شود. تجهیزات افراد دارای معلولیت جسمی باید بروزرسانی شود. بهزیستی ما خانواده محور و اجتماع محور باشد. بهزیستی به خانواده ها مراجعه کند.
رییسی با اشاره به اینکه «توانمندسازی باید به شکل بهتر در بهزیستی ادامه یابد»، افزود: در عین حضور خانواده ها در مراقبت از بچه ها، دولت، بهزیستی و خیرین باید از خانواده های فرزندپذیر حمایت کنند. ممکنست این خانواده به کمک نیاز داشته باشد و همیشه باید به این مساله توجه داشت. این کمک باید در طول سال وجود داشته باشد و محدود به روز خاصی نباشد.
وی هم چنین اشاره کرد: باید به کادر بهزیستی نیز توجه بیشتری شود چون کار آنها آسان نیست. مشکلات پرستاران بهزیستی باید دنبال و حل شود.
وی با اشاره به اینکه «شناسنامه و اسناد کودکان تحت سرپرستی باید به شکلی باشد که این بچه ها و خانواده ها احساس تحقیر نکرده و گرفتار مشکل نشوند»، اضافه کرد: در اسناد رسمی باید کدهایی گذاشته شود که برای سازمان اسناد روشن باشد، اما در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است مشخص نباشد. کدها برای خانواده روشن باشد و در اسناد رسمی تعریف شود.
منبع:

1402/04/25
12:45:49
5.0 / 5
289
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سلامت