معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سلامت اعلام كرد

اجرای طرح نجات فرزندان سقط و ارجاع مادران برای مشاوره

اجرای طرح نجات فرزندان سقط و ارجاع مادران برای مشاوره

به گزارش سلامت، معاون درمان وزارت بهداشت به طرح نفس (نجات فرزندان سقط) اشاره نمود و در اینباره اظهار داشت: در این طرح، مادرانی که قصد انجام سقط دارند برای مشاوره به مرکز بهداشتی رجوع می کنند و تلاش می شود آنها را منصرف کرد؛ بعنوان مثال در شهر زنجان در مدتی محدود ۴۰۰ مادر را از انجام سقط منصرف کرده بودند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته ملی جمعیت، در پاسخ به سوال ایسنا درمورد آمارهای سقط جنین و اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش این آمارها، اظهار داشت: سقط جنین موضوعی نیست که وزارت بهداشت به تنهایی با آن روبرو شود، عمده سقط ها اصلا در محیط های درمانی رخ نمی دهد و دسترسی به آن وجود ندارد؛ اما بعد که عوارض رخ می دهد تازه بیمار را به بیمارستان می آورند. اگر بخواهیم پیشگیری نماییم دستگاههای دیگر موثر هستند.
چگونگی اثبات سقط جنین وی ادامه داد: برای برخورد با سقط غیرقانونی وقتی بازرسین به مراکز رجوع کنند، حتی اگر وسیله سقط را پیدا کنند، این به معنای انجام سقط نیست و اثبات آن دشوار است. البته معادل قانون اگر داروی سقط پیدا شود به معنای انجام سقط است که با آن برخورد می شود. در کل بحث های حقوقی جدی برای اثبات وجود دارد. وزارت بهداشت نهاد پلیسی نیست و به خانه مردم دسترسی ندارد.
اجرای طرح نفس و انصراف خیلی از مادران از سقط او به طرح نفس (نجات فرزندان سقط) اشاره و خاطرنشان کرد: در این طرح مردمی که اجرای آن در شهرهای کوچک راحتتر است، مادرانی که قصد انجام سقط دارند برای مشاوره به مرکز بهداشتی رجوع می کنند و تلاش می شود آنها را منصرف کرد؛ بعنوان مثال در شهر زنجان در مدتی محدود ۴۰۰ مادر را از انجام سقط منصرف کرده بودند. بسیاری از کسانی که سقط می کنند پشیمان می شوند و باید موضوعات روانی را کنترل کرد. آمار سقط جنین مختلف است و چون بسیاری از آنها در مراکز غیرقانونی صورت می گیرد نمی توان استناد کرد.
۵۶ درصد زایمان ها در ایران سزارین است لزوم ترویج زایمان بدون درد وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در رابطه با ترویج زایمان طبیعی در مراکز درمانی، بیان نمود: میزان سزارین در ایران بسیار بالا است و ۵۶ درصد زایمان های ما به شکل سزارین انجام می شود؛ درحالی که آمار جهانی کمتر از ۲۵ درصد است. دلیل این آمار بالای ما فقط القای پزشکی نیست چونکه بسیاری از مادران از درد زایمان طبیعی می ترسند. این کار نیازمند فرهنگسازی است و باید زایمان بدون درد را ترویج دهیم که این کار در مراکز ما شروع شده است و به دنبال کاهش درد غیردارویی و برگزاری کلاس آموزشی برای مادران آبستن رفته ایم.
وی در اینباره اضافه کرد: مطابق قانون باید سالی ۵ درصد سزارین ها کاهش داده شود. این مورد در اعتباربخشی بیمارستان ها لحاظ شده است و بیمارستانهایی که میزان سزارین خارج از عرف داشته باشند با کاهش درجه اعتبار بخشی مواجه می شوند. زایمان طبیعی با هر روشی در مراکز دولتی مجانی است.
کریمی افزود: مرکز سطح دو درمان ناباروری آئین نامه دارد و حداقل های آن شامل پزشک زنان و اورولوژیست است. مرکزی که این موارد را ندارد اسمش مرکز درمان ناباروری سطح دوم نیست.
وی ادامه داد: پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت وظایف زیادی به عهده ما گذاشته شد که یکی از آنها بحث درمان ناباروری بود که در گذشته اصلا جزو سیاست های کشور نبود ولی از وقتی ورق برگشت و به سمت جوانی جمعیت رفتیم حالا باید اقدامات را فراهم نماییم. طبق قانون جوانی جمعیت همه استان ها باید حداقل یک مرکز درمان ناباروری سطح ۳ داشته باشند و هم اکنون ۱۰۳ مرکز سطح ۳ داریم. در مراکز سطح سه خدمات پیشرفته عرضه می شود که احتیاج به فلوشیپ ناباروری، جنین شناس و... دارد و هم اکنون نگرانی از نظر مراکز سطح ۳ نداریم ولی به فکر گسترش در استانهای پهناور هستیم و سه برابر وظیفه قانونی خود انجام وظیفه کردیم.
درمان ۸۵ درصد موارد ناباروری در مراکز درمان سطح ۲ وی با اشاره به اینکه در گذشته اصلا مرکز درمان ناباروری سطح دو نداشتیم، اظهار نمود: ۸۵ درصد موارد ناباروری در همین مراکز درمان می شود؛ چونکه خیلی موارد ناباروری به خدمات پیچیده نیاز ندارد و با تنظیم هورمون و تغذیه و طب ایرانی میتوان مواردی از ناباروری را درمان کرد. مطابق قانون باید هر دانشگاه علوم پزشکی یک مرکز سطح دو داشته باشد تابحال ۴۰ مرکز سطح دو به راه افتاده است و تا آبان ماه کارمان ادامه دارد. خدمات درمان ناباروری حالا ۹۰ درصد خدمات بستری و ۷۰ درصد خدمات سرپایی زیر پوشش بیمه است و حتی در مراکز خصوصی هم معادل عمومی غیر دولتی را بیمه پوشش می دهد؛ یعنی سعی شده تا محدودیت ها برداشته شود تا از فرصت محدود جوانی جمعیت استفاده نماییم.
سالانه حدود یک میلیون تولد و حدود ۷۰۰هزار مصدوم ترافیکی در کشور سالانه تا ۱۸هزار فوتی تصادفات در کشور کریمی تصریح کرد: یک مبحث مهم اینست که باید از جمعیتی که به دنیا می آید هم محافظت نماییم و در این رابطه بحث تصادفات مهم می باشد. تعداد موالید هر سال حدود یک میلیون است و حدود ۷۰۰ هزار نفر مصدوم ترافیکی داریم که این آمار با آمار پلیس تفاوت دارد؛ چون آن آمار به دلایلی همچون رجوع خود مصدوم به مرکز درمانی کم شماری دارد. در هر سال حدود ۱۶ تا ۱۸ هزارنفر فوتی تصادفات داریم که با فروکش کردن کرونا افزایشی هم شد.
وی ادامه داد: کسانی که در تصادفات جان می بازند، جوان هستند و در سن کار قرار دارند. از آن ۱۶ تا ۱۸ هزارنفر ذکر شده، ۶۰ درصد در محل حادثه یا پیش از رسیدن به بیمارستان فوت می کنند که این یعنی شدت جراحت بسیار بالا بوده است. یک سوم کسانی که به بیمارستان می رسند هم اصلا علایم حیاتی ندارند. در واقع از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارنفری که بر اثر تصادفات به بیمارستان می روند حدود ۷۰۰۰ نفر در بیمارستان فوت می کنند و یعنی فقط یک درصد از کل مصدومین در بیمارستان ها فوت می کنند. دو یا سه برابر آمار فوتی ها هم معلول ناشی از تصادفات داریم.
خودروها و جاده های ناایمن کریمی اظهار داشت: در بعضی کشورها در میادین اصلی تعداد فوتی بر اثر تصادفات در هر روز را نشان می دهند و این به فرهنگسازی کمک می نماید. علت مرگ و میر تصادفات ناشی از خودروهایی که ایمن نیستند، جاده های نا ایمن، فرهنگ غلط رانندگی و... است.
وی ادامه داد: ما مرکز تروما فعال داریم و در ایران هم به وفور وجود دارد ولی چرا باید اجازه دهیم مردم صدمه ببینند و بعد به سراغ ساخت مرکز تروما برویم؟
کریمی در ادامه صحبت هایش در پاسخ به سوالی در رابطه با داروهای سقط جنین، تصریح کرد: توزیع داروی سقط جنین در داروخانه ها ممنوع می باشد و فقط در شرایط خاص به شکل بیمارستانی توزیع می شود.
وی ادامه داد: مراقبت دوره حاملگی کاملا مجانی است و تا جایی که دست وزارت بهداشت است ما تلاش کردیم به سمت کار اقتصادی نرویم و هیچ هزینه ای برای زوجین نداشته باشد. درمان ناباروری هم زیر پوشش بیمه رفت فقط بعضی از داروها شاید هنوز وارد نشده باشد که برای آنها هم برنامه ریزی کردیم.
طرح «نفس» کار پلیسی انجام نمی دهد معاون درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: در مورد طرح نفس اصلا مباحث گشت نظارتی مطرح نیست، مادری که به دلیلی تصمیم به سقط بگیرد مورد مشاوره قرار می گیرد. از نظر روانپزشکی خیلی از مادرانی که سقط می کنند چندماه بعد پشیمان می شوند، طرح نفس کار پلیسی انجام نمی دهد.
وی ادامه داد: سال قبل یک میلیون و ۱۱۳ هزار رجوع درمان ناباروری داشتیم که ۹۹ هزار و ۹۰۰ ivf انجام شده است که موفقیت آن ۲۷ درصد بوده است. یکی از کارهای ما افزایش موفقیت این اقدام است.
منبع:

1402/02/25
10:09:38
5.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت