آیت الله كعبی:

خوزستان می تواند قطب توریسم درمانی کشور باشد

خوزستان می تواند قطب توریسم درمانی کشور باشد

به گزارش سلامت، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان اظهار داشت: خوزستان می تواند به عنوان یک قطب توریسم درمانی کشور باشد و یک شهر درمانی در آن می توان ایجاد کرد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، آیت الله عباس کعبی بامداد امروز سه شنبه در دیدار هیئت رئیسه و مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: در عرصه پزشکی، تقوی مصداق های زیادی دارد که بسیار فراتر از اخلاق پزشکی است و اخلاق پزشکی تنها گوشه بسیار کوچکی از مصادیق فراوان تقوی در زمینه بهداشت، آموزش، درمان و عرصه سلامت است.

وی تصریح کرد: در منظومه فکری اسلام چند نوع حق داریم که یکی از آنها حق الله و دیگری حق الناس است؛ حق الله نیز بازگشتش به حق الناس است؛ هم از نظر حقوقی و هم از نظر فقهی؛ پس از نظر حقوقی و قضائی یک سری جرایم هستند و به آن جرایم حق اللهی می گویند که دادستان می تواند مدعی آنها باشد. جرایم حق اللهی به حفظ جامعه برمی گردند. در حقیقت حق الله نیز جنبه عمومی دارد؛ یعنی از نظر حقوقی و فقهی، حتی حق الله به حق الناس برمی گردد؛ حق الناس به دو دسته فردی و عمومی تقسیم می شود که سلامت و بهداشت در ردیف حق الناس عمومی قرار می گیرد.
آیت الله کعبی بیان کرد: در بحث رشد تولید، اقدامات اولیه جهت راه اندازی پارک علم و فناوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اقدام ارزشمندی است که در زمینه اقتصاد دانش بنیان می تواند مؤثر و کارآمد باشد.
وی عنوان کرد: در مهار تورم، دستور کلیدی رهبری قطع رابطه دلار با معیشت مردم است؛ خصوصاً نسبت به شرکت های بزرگ دولتی و شبه دولتی دستورات لازم صادر شده، آنهایی که مواد اولیه شان با ریال است نباید با قیمت دلار محصول خودرا بفروشند چونکه بر معیشت مردم تأثیرگذار است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز برای سال ۱۴۰۲ باید برنامه تحول داشته باشد و با رویکرد مقام معظم رهبری جلو برود که نقاط ضعف را شناسایی کرده، نقاط قوت را ببیند و تلاش کند نقاط ضعف را مرتفع نماید.
وی افزود: زمانی خوشحال بودیم که در بحث پزشکی و پرستاری خودکفا شده ایم اما متأسفانه افزایش هجرت معکوس پزشکان و پرستاران طی چند سال اخیر خصوصاً به کشورهای عربی نظیر عمان، قطر و امارات، ایجاد شهرهای پزشکی در این کشورها و پیشنهاد قیمت های بالا به کادر پزشکی، نگران کننده و در حد یک فاجعه است که باید تدابیری در این خصوص اتخاذ شود.
آیت الله کعبی با اشاره به این که غربالگری سلامت در همه ابعاد لازم و حیاتیست و باید دراین زمینه اقدامات بیشتری صورت بگیرد، اظهار داشت: پزشک خانواده، پرونده سلامت الکترونیک، سبک زندگی، آموزش و پژوهش، محیط زیست، امنیت غذایی، دارو، بیمه های اجتماعی، گروههای خاص، اقتصاد و طب سنتی همگی از موضوعات مهم حوزه سلامت هستند که باید بیش از پیش به آنها توجه گردد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ضمن اشاره به این که متأسفانه طی سالهای اخیر به موضوع طب سنتی به شکل افراط و تفریطی نگاه شده است، اظهار داشت: نگاه افراطی این است که همه چیز را در گرو طب سنتی می دانند، نگاه تفریطی این است که می گویند طب سنتی، موضوع بیهوده ای است؛ نگاهی دیگر، طب سنتی را تکمیلی می داند و آنرا تکمیلی برای درمان و علم پزشکی در نظر می گیرند و البته روی هم رفته باید به طب سنتی توجه گردد.

وی به بند چهاردهم سیاست های سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: این بند در خصوص تحول راهبردی علوم پزشکی با رویکرد نظام نوآوری و برنامه ریزی برای دستیابی به مرجعیت علمی در علوم، فنون و ارائه خدمات پزشکی است که خوزستان دراین زمینه پتانسیل بالایی دارد و می توان از کشورهای همسایه بهره برد و استان را به عنوان یک قطب مهم کشور در حوزه توریسم درمانی معرفی نمود و حتی می توان یک شهر درمانی ایجاد کرد.

آیت الله کعبی به سفر پیش روی رییس جمهور به استان خوزستان اشاره و بیان کرد: تمام تلاشمان بر این است که تمامی حوزه ها، مخصوصاً حوزه سلامت استان از این سفر منتفع شوند و با طرح ها و مصوبات کلیدی، بتوان به مردم شریف استان در بخش بهداشت و درمان کمک قابل توجهی کرد.


منبع:

1402/02/01
16:16:13
5.0 / 5
380
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت