نایب رئیس انجمن پاركینسون مطرح كرد

شیوع پارکینسون در کشور درحال افزایش

شیوع پارکینسون در کشور درحال افزایش

به گزارش سلامت، نایب رییس انجمن پارکینسون، با بیان این که ۴۰۰۰ بیمار پارکینسون عضو این انجمن هستند، اظهار داشت: پیشبینی می نماییم ۲۵۰ هزار مبتلا به پارکینسون در کشور داشته باشیم که البته این تعداد رو به افزایش است.به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، سیدمحمد محسن میرمحمدی ضمن اشاره به اولویت انجمن برای آگاه سازی جامعه از این بیماری، اظهار داشت: این انجمن تلاش می کند با رایزنی با سایر دستگاه ها و سازمان ها، بتواند شرایط مطلوبی برای بیماران پارکینسون در کشور فراهم آورد.

وی ضمن اشاره به روند پیری جمعیت کشور و افزایش موارد پارکینسون، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر بیماران پارکینسون در کشور متولدین دهه های۳۰ و ۴۰ هستند، اما زنگ خطر برای دهه ۵۰ و ۶۰ به صدا در آمده است.

نایب رئیس انجمن پارکینسون ایران از همفکری با فراکسیون سالمندی در مجلس شورای اسلامی برای توجه به وضعیت بیماران پارکینسون اطلاع داد و اضافه کرد: تلاش می نماییم بیماران پارکینسون قبل از موعد بازنشسته شوند. هم اکنون ۴۰۰۰ نفر عضو انجمن پارکینسون هستند. هم اکنون پیشبینی می نماییم ۲۵۰ هزار مبتلا به پارکینسون در کشور داشته باشیم که البته این آمار رو به افزایش است.

وی از شهرداری ها خواست نسبت به مناسب سازی معابر و همینطور عرضه امکانات ورزشی برای بیماران پارکینسون تلاش کنند و اظهار داشت: حداقل ۶ میلیون هزینه ماهانه یک بیمار پارکینسون است. متأسفانه بیمه ها از خدمات کاردرمانی و…، برای بیماران پارکینسون حمایت نمی کنند.

در همین زمینه مهری سالاری - متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات حرکتی، با اشاره به اینکه شیوع پارکینسون در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: این بیماری افراد بالای ۵۵ سال را درگیر می کند و در آقایان شایع تر است. علت بروز پارکینسون هنوز معلوم نیست. لرزش دست ها، شایع ترین علامت پارکینسون است. همچنین، کندی حرکت و اختلال در راه رفتن، از دیگر علایم بیماری است. افراد درگیر پارکینسون خیلی وقت ها متوجه بیماری خود نمی شوند. ازاین رو لازم است با بروز علایم اولیه حتما به متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص رجوع شود.

وی اضافه کرد: در کشور مواردی از پارکینسون در سنین دهه ۵۰ و ۶۰ را داریم که اغلب موارد ژنتیکی است. این متخصص مغز و اعصاب به درمان های دارویی و جراحی بیماران پارکینسون اشاره نمود و اظهار داشت: اصولاً جراحی موقعی صورت می گیرد که بیمار کم کم گرفتار عوارضی می شود که نمی توانیم درمان دارویی را ادامه بدهیم. در واقع، پارکینسون پیشرفته کاندیدای جراحی است که هزینه آن در دیگر کشورها بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار است که این رقم در ایران، ۱۰۰۰ دلار بوده که بیمه ها این هزینه را پوشش می دهند.

سالاری با گلایه از بیمه ها در ایجاد محدودیت برای داروی مصرفی بیماران پارکینسون، اظهار داشت: متأسفانه بیمه ها برای همه بیماران به یک اندازه دارو را پوشش می دهند، در حالیکه برخی از بیماران به تعداد بیشتری قرص نیاز دارند که مجبورند آنها را آزاد تهیه کنند.

وی ضمن اشاره به این مورد که ۵۰ درصد بیماران سهمیه داروی خویش را کم می آورند و مجبورند مازاد نیاز خویش را آزاد تهیه کنند. اضافه کرد: سهمیه قرص لوودوپا در ماه یک بسته ۱۰۰ تایی است که هر بسته آن خارج از پوشش بیمه ای بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه برای بیمار دارد. متاسفانه دسترسی به امکانات درمانی برای بیماران پارکینسون فقط در شهرهای بزرگ است و از همین رو، این بیماران در شهرستان های کوچک، با مشکلات زیادی مواجهند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن پارکینسون ایران، امیر حبیبی- متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات حرکتی هم با گلایه از بیمه ها اظهار داشت: متأسفانه پوشش داروهای بیماران پارکینسون خوب نیست و این سنگ اندازی بیمه ها یک حرکت غیر علمی است.
1402/01/28
11:44:07
5.0 / 5
452
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سلامت