دستاورد جدید محققان؛

احتمال درمان بیماران HIV با سلول های بنیادی تا ۱۰ سال آینده

احتمال درمان بیماران HIV با سلول های بنیادی تا ۱۰ سال آینده

سلامت: مردی برای درمان سرطان خود تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت، شواهد قوی نشان میدهد که این روش HIV او را نیز درمان کرده است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این بیمار که مردی ۵۰ ساله است، زمانی که برای درمان سرطان خون تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت، HIV مثبت بود. این روش بطور موثر سیستم ایمنی جدیدی را به او داد.
اکنون، پژوهشگران گزارش می دهند که این بیمار چهار سال است که داروهای HIV را قطع کرده است و هیچ نشانه ای از باقی ماندن ویروس در بدنش وجود ندارد.
کارشناسان در مورد اعلام این روش به عنوان یک درمان قطعی محتاط هستند، برای اینکه HIV با ترفندهای زیادی در کوشش برای زنده ماندن است.
به گفته دکتر «بیورن جنسن»، رییس بخش بیماریهای عفونی در بیمارستان دانشگاه دوسلدورف در آلمان، «در عین حال، همه چیز امیدوارکننده به نظر می آید.»
جنسن اظهار داشت: «بیمار به مدت چهار سال مصرف تمام داروهای ضد ویروسی را متوقف کرده است، و هیچ مدرکی دال بر وجود اچ آی وی در بدن او وجود ندارد.»
او اظهار داشت: «بیشتر کارشناسان این وضعیت را یک درمان می دانند.»
این مرد که به عنوان "بیمار دوسلدورف" شناخته می شود، سومین موردی است که در گزارشات پزشکی گزارش شده است. نخستین مورد حدودا ۱۵ سال پیش در مجله پزشکی نیوانگلند عنوان شد، زمانی که پزشکان پرونده "بیمار برلینی" را شرح دادند. بیش از یک دهه بعد، تیم پزشکی دیگری گزارش دادند که به عقیده آنها دومین درمان HIV در فردی که "بیمار لندنی" نام داشت، اتفاق افتاده است.
هر سه مرد به پیوند سلول های بنیادی نیاز داشتند برای اینکه سرطان خون داشتند و گزینه های درمانی دیگری نداشتند. اما یک احتمال ثانویه نیز وجود داشت: پیوند ممکنست با HIV آنها نیز روبرو شود.
جنسن تاکید می کند: «هیچ کس پیشنهاد نمی کند که پیوند سلول های بنیادی به یک درمان HIV تبدیل گردد. این یک روش پرخطر است که می تواند عوارض مرگباری داشته باشد و تنها زمانی باید صورت گیرد که بیمار مبتلا به سرطان خون مرگبار باشد.»
او اظهار داشت: «ما امیدواریم که یافته های این درمان و چند مورد دیگر از درمان HIV، از تحقیقات آینده برای توسعه استراتژی های کم خطرتر و کاربردی تر برای درمان HIV حمایت کند.»

1401/12/11
14:29:08
5.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت