معاون وزیر بهداشت:

طرح پزشکی خانواده شاید در کوتاه مدت چالش هایی را ایجاد کند

طرح پزشکی خانواده شاید در کوتاه مدت چالش هایی را ایجاد کند

به گزارش سلامت، خراسان رضوی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: طرح پزشکی خانواده و مراقبت ها شاید در کوتاه مدت چالش های بسیار زیادی را بوجود آورد اما نقش مدیریت، بهورزان، تیم پزشک خانواده و اعتماد بیمار می تواند با اهمیت ترین بخش در این برنامه پزشک خانواده باشد.حسین فرشیدی، امروز ۲۰ بهمن ماه، در مراسم کشوری روز بهورز که در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: گاهی ما به داشته های خودمان پشت پا می زنیم. وقتی در دنیا صحبت از سلامت عمومی می شود، نام ایران با نام بهورز عجین شده است. بهورز افتخار ما در سیستم سلامت است. بهورز از متن سیستم سلامت بیرون آمده و سال هاست کشورهای مختلف، نظام ما را نگاه می کنند که به چه شکلی ارائه خدمت می کند.

وی بیان کرد: ما کارهای بزرگی انجام دادیم اما آمار و ارقامی که داریم به خوبی در سطح جهانی نمایش داده نمی شود و در حق خدمات انجام شده ظلم می کنند. بخشی که همیشه باید بر آن تاکید شود، ادغام نظام آموزشی در نظام ارائه خدمات سلامت است. دانشگاه های نسل جدید یعنی بتوانیم خدمات اجتماعی را وارد نماییم، بر طبق نیاز جامعه دانشجو آموزش دهیم و نیروی بهداشتی که وارد جامعه می شود بر طبق نیاز جامعه باشد.

فرشیدی با اعلان اینکه سیر اقتصادی و اجتماعی کشورها بیماریهای جدیدی را ایجاد می کند، عنوان کرد: حرکت اقتصادی در جهان، صنعتی شدن و شهرنشینی سبب افزایش چند بیماری همچون بیماریهای غیر واگیر و سرطان شده که به نحوه و شیوه زندگی ما برمی گردد. با واکسیناسیون درست و بموقع خیلی از بیماریهای عفونی در حالت ریشه کنی است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: ما با یک تغییر ابهام آمیز با کووید-۱۹ روبه رو شدیم که شاهد عوارض پس از کووید هستیم. در کووید، بهورزان کاری کردند که در تاریخ باقی می ماند. بهورزان افرادی هستند که در تمام بلایا به عنوان نخستین بخش درگیر می شوند.

وی با اشاره به این که موضوع جدیدی که این روزها مطرح می شود پزشکی خانواده و مراقبت ها است، اشاره کرد: کاری که بهورزان انجام می دهند سبب می شود بتوانیم ۸۵ میلیون جمعیت را مداوم تحت رصد قرار دهیم. ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش خانه بهداشت قرار داشته و ۹۸ درصد روستاها خانه بهداشت دارند. اگر برای بیماری هایی مانند سرطان و دیابت که درمان آنها بار مالی شدیدی دارند رصد مداوم نداشته باشیم، اساسا زمانی که کار به بیمارستان و درمان رسید، هزینه های بسیار سنگین مالی تحمیل خواهد کرد، نیروی انسانی گرفتار مشکل خواهد شد و خانواده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فرشیدی افزود: ممکنست در حوزه پزشکی خانواده برخی چالش ها مانند کمبود پزشک و ساختمان را داشته باشیم اما آنچه از خانه های بهداشت تجربه کردیم این است که با ارتباط نزدیک می توانیم برخی چالش ها را بسادگی برطرف نماییم. این طرح بسیار جدی است. بیش از ۱۸ سال صحبت از پزشکی خانواده بوده و دولت های مختلفی اقداماتی را انجام دادند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: حمایتی که امروز در این بخش مطرح می شود، با اهمیت ترین ابزار سیاسی حمایت کننده طرحی خواهد بود که شاید در کوتاه مدت چالش های بسیار زیادی را بوجود آورد اما نقش مدیریتی بهورزان، تیم پزشک خانواده و اعتماد بیمار می تواند با اهمیت ترین بخش در این برنامه پزشک خانواده باشد.

وی بیان کرد: ما واحدهایی تحت عنوان آموزشگاه های بهورزی داریم که نقش بی بدیلی در تربیت بهورزان دارند. این آموزشگاه ها باید ارتقا پیدا کند؛ یعنی تیم های پزشکی خانواده ما از این به بعد در این آموزشگاه ها آموزش و برنامه های بازآموزی مداوم داشته باشند. دوره هایی از ارتقا در زمینه های بهورزی شبکه های بهداشت و درمان و مراکز آموزش بهورزی شروع شده و ادامه پیدا خواهدنمود. در پزشکی خانواده باید آنچه کسب کردیم در اختیار مدیران استانها قرار دهیم که آینده درخشانی را پیش بینی می نماییم.

منبع:

1401/11/21
11:53:02
5.0 / 5
432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت