رییس سازمان غذا و دارو به سلامت اعلام كرد

نقدینگی درد اصلی دارو

نقدینگی درد اصلی دارو

به گزارش سلامت، تأمین داروی کشور تا پیش از آزادسازی نرخ ارز، با معضل تأمین ارز ترجیحی دست به گریبان بود و امروز هم پس از آزادسازی نرخ ارز، درد اصلی آن «نبود نقدینگی» است؛ به صورتی که گفته می شود میزان تسهیلات پرداختی به صنعت بابت تولید داروهای داخلی باید دو تا سه برابر و در داروهای وارداتی باید حداقل پنج برابر سال قبل باشد و مشکل آنجاست که در کنار افزایش احتیاج به نقدینگی، تزریق اعتبار از جانب سازمان های بیمه گر و همینطور سازمان برنامه و بودجه هم کاسته شده و همین موضوع، «پایداری» در بازار دارویی کشور را با چالش جدی مواجه کرده است...به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، طرح دارویاری با هدف اصلاح سیاست های ارزی در حوزه دارو کلید خورد. بر این اساس قرار شد تا در چارچوب طرح دارویاری، ارز دارو در جهت رفع مشکلات تأمین ارز دولتی که در بعضی اقلام کمبودهای شدیدی را بوجود آورده بود، آزاد شده و همینطور در جهت رفع چالش هایی مانند قاچاق معکوس داروهای ارزان ایرانی به کشورهای همسایه که کمبودهای دارویی را هم در کشور تشدید می کرد، گام برداشته شود تا ثبات به بازار دارویی کشور بازگشته و بیماران با خیال راحت بتوانند داروهایشان را تأمین کنند.

در عین حال از آنجاییکه آزادسازی نرخ ارز دارو، افزایش قیمت داروها را به دنبال داشت، مجریان طرح دارویاری اعلام نمودند که با انتقال یارانه دارو از راه بیمه ها به مردم، پوشش بیمه ای داروها را افزایش داده، اقلام بیشتری از داروها را زیر چتر بیمه ها برده و در عین حال قیمت دارو را بدون افزایش پرداخت از جیب مردم، به سمت واقعی شدن سوق می دهند. بر همین مبنا هم اعتباری ۷۳ هزار میلیاردی برای اجرای طرح دارویاری در نظر گرفته شد و بنا شد این پول از راه بیمه ها، قیمت دارو را برای مردم زیر پوشش بیمه و بدون افزایش قیمت، نگه دارد.
کمبودهای دارویی در پسادارویاری
با این حال تنها با گذشت چند ماه از اجرای این طرح و با آغاز فصل سرد، باردیگر کمبود برخی اقلام بر بازار دارویی کشور چیره شد و مشکلاتی در تأمین داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، سوسپانسیون های کودکان، سرم، برخی داروهای وارداتی و... ایجاد شد؛ موضوعی که البته علل گوناگونی شامل احتکار، کمبود نقدینگی صنعت داروسازی، عدم اصلاح قیمت برخی داروها و... برای آن عنوان شد که البته پس از چند هفته با افزایش سریع واردات و همینطور چند برابر شدن تولیدات داخلی و البته اصلاح قیمتها برای تولیدکنندگان، این کمبودها تا حد زیادی رفع شدند.

با این حال مسؤلان سازمان غذا و دارو همچنان نگران بی ثباتی بازار دارویی کشور هستند و علت کمبودها در پسادارویاری را کمبود نقدینگی در حوزه دارو عنوان می کنند؛ چونکه با آزاد سازی نرخ ارز، میزان نقدینگی مورد نیاز برای تأمین داروهای وارداتی و همینطور تأمین مواد اولیه وارداتی برای داروهای تولید داخلی چندین برابر شده است؛ این در شرایطی است که تابحال نه بانکها در جهت عرضه تسهیلات مصوب به صنایع دارویی، برخلاف قول هایشان، اقدامی قابل توجه کرده اند و نه سازمان برنامه و بودجه حالا که در واپسین روزهای سال به سر می بریم، تمام اعتبار مصوب دارویاری را پرداخت کرده است؛ موضوعی که می تواند تهدید برای بروز کمبودهای دارویی بیشتر بخصوص در سال آتی باشد.

بر همین اساس دکتر سید حیدر محمدی- رئیس سازمان غذا و دارو اعلام می کند که علت کمبودهای دارویی اینست که نقدینگی و سرمایه در گردش ما ثابت مانده، اما احتیاج به آن پنج برابر شده است. ازاین رو اگر بخواهید با همان نقدینگی قبلی دارو را تأمین کنید، می توانید یک پنجم داروهای وارداتی را تأمین کنید.

وی همینطور از موافقت بانک مرکزی جهت پرداخت تسهیلات ارزی پنج ماهه به صنایع داروسازی کشور خبر می دهد که به زعم وی می تواند در زمینه تأمین نقدینگی مورد نیاز دارو و ایجاد ثبات در بازار دارویی کشور که پس از آزادسازی نرخ ارز، رشدی قابل توجهی داشته و به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، راهگشا باشد و در عین حال از سازمان برنامه و بودجه می خواهد که طلب های دارویاری را هرچه سریعتر وصول کنند.در همین راستا، دکتر سید حیدر محمدی- رئیس سازمان غذا و دارو با حضور در خبرگزاری ایسنا و بازدید از بخش های خبری، به پرسش های خبرنگاران ایسنا در رابطه با وضعیت کمبودهای دارویی و چرایی بروز این کمبودها پاسخ داد و راهکارهای برون رفت از شرایط ناپایدار دارویی را هم شرح داد. بخشی از گفت وگوی ایسنا با رئیس سازمان غذا و دارو را در ادامه می خوانید:
مصائبِ تأمین دارو
دکتر سیدحیدر محمدی در جمع خبرنگاران ایسنا، درباره وضعیت ذخایر دارویی، کشور اظهار داشت: وقتی می گوییم ذخایر دارویی مان خوب است، امکان دارد این سوءتفاهم ایجاد شود که همه چیز خوب است و احتیاج به اقدامی وجود ندارد. بر این اساس همواره باید در رابطه با مشکلاتی که دارد ایجاد می شود، اخطار دهیم. چونکه زمانیکه اخطار نمی دهیم، توجهی نمی شود و وقتی هم توجه نشود، در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مصیبت برایمان ایجاد می شود.

وی اضافه کرد: مشخص است که اگر کوچک ترین اغماضی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم، مردم بلافاصله صدمه آنرا در مراکز درمانی، داروخانه ها و سبد دارویی می بینند و سلامت مردم تحت تأثیر قرار می گیرد. ما طی دو تا سه ماه اخیر تمام تلاش مان در «تامین» بود و با عنایت به اهمیت این مورد نیز، هم اکنون سازمان غذا و دارو اصلا دنبال سیاستگذاری های بلندمدت نیست و بیشتر پیگیریم تا در کوتاه مدت بتوانیم مشکلات کمبودها را برای رسیدن به یک ذخیره پایدار شش ماهه رفع نماییم و پس از این اقدام، به سمت سیاستگذاری های کلان حرکت نماییم. البته ضمن حرکت هم یکسری از سیاستگذاری های بلندمدت را انجام می دهیم، اما به شرطی که به حوزه تأمین مان صدمه ای وارد نکند.
«نقدینگی»؛ درد اصلی دارو
محمدی افزود: تا پیش از آزادسازی نرخ ارز، مشکل تأمین ارز ترجیحی داشتیم، اما امروز پس از آزادسازی نرخ ارز، مشکل اساسی مان نقدینگی است. بازار دارویی ما در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸۰۰۰ میلیارد تومان بود. سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۵۰۰۰ میلیارد تومان و سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶۵۰۰۰ میلیارد تومان بود و برای سال جاری برآورد ما از بازار دارویی حداقل ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است. چونکه در قسمت داروی تولید داخلی ۳۰ الی ۴۰ درصد ارزبری داشته ایم که اگر آنرا تبدیل به نیمایی نماییم، مشخص است که احتیاج به نقدینگی رشد قابل توجهی داشته است.

وی اظهار داشت: در حوزه داروهای وارداتی که ۱۰۰ درصد ارزبر هستند، باتوجه به میزان ارزبری، افزایش احتیاج به نقدینگی بسیار بالاتر بوده است. هم اکنون درد اصلی صنعت دارو، رشد احتیاج به نقدینگی است که باید تامین گردد. البته از آنجاییکه سهم داروی وارداتی در بازار دارویی ما کاهش یافته، وضعیت مناسب تر شده است. باید توجه کرد که در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱، در بازار دارویی کشور، سهم واردات یک درصد و سهم تولید داخلی ۹۹ درصد بوده است که در سال گذشته، سهم تولید داخلی ۹۸.۲ درصد بود. در عین حال باید توجه کرد که یک درصد سهم داروی وارداتی در بازار دارویی کشور، بالغ بر ۱۳ درصد ریالی، ارزبری دارد. بر این اساس ۱۳ درصد ریالی بازار ما برای یک درصد داروهای وارداتی است. چونکه ارزبری این داروها بسیار بالاست. البته از آنجاییکه ارز آزاد شده، امکان دارد تا آخر سال این رقم بالاتر هم برود.محمدی در رابطه با وضعیت آزادسازی ارز داروهای وارداتی هم به ایسنا، اظهار داشت: ما ۱۴ هزار و ۵۰۰ IRC داریم که 2هزار IRC وارداتی است که همه آنها زیر پوشش دارویاری قرار گرفته و ارزشان آزاد شده است و تنها ۶۴ IRC هنوز باقی مانده اند و به تدریج ارزشان آزاد می شود.
پرداخت از جیب مردم در دارو افزایش نیافته است
مبنای پوشش بیمه ای داروها در دارویاری

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: البته باوجود افزایش احتیاج به نقدینگی، با پوشش بیمه ای که اتفاق افتاده است، میزان پرداخت از جیب مردم یک ریال هم افزایش نیافته است. در دارویاری قرارمان بر این بود که پرداخت از جیب مردم افزایشی نداشته باشد و همین اتفاق هم افتاد. همینطور در گذشته و قبل از اجرای طرح دارویاری، اعلام می شد که پایه بیمه برای ارزان ترین نوع از یک دارو است و اگر مردم نوع گران قیمت تر دارو را تقاضا می کردند، علاوه بر ۳۰ درصد فرانشیز، باید مابه التفاوت آن دارو را هم می پرداختند. اما پس از اجرای طرح دارویاری این روال متفاوت شد؛ به صورتی که اعلام می نماییم که پوشش بیمه برمبنای دارویی است که بیشترین سهم بازار را دارد.
بازار دارویی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی ایران طی امسال
محمدی همینطور اظهار نمود: ازاین رو آنچه که در زمینه میزان بازار دارویی برآورد می نماییم، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است. حال باید پرسید که آیا میتوان این بازار دارویی را با تسهیلاتی که سال قبل دریافت نمودند و با هزینه های مالی سال گذشته، پیش برد؟. مشخص است که پاسخ «خیر» است. ازاین رو حداقل باید میزان تسهیلات پرداختی به صنعت داروسازی کشور، دو تا سه برابر سال قبل شود، آن هم فقط در حوزه تولیدداخلی. میزان تسهیلات در حوزه داروهای وارداتی حداقل باید پنج برابر سال قبل باشد.
چرایی ایجاد «کمبود»
رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: ازاین رو علت کمبود برخی اقلام اینست که نقدینگی و سرمایه در گردش در حوزه دارو ثابت مانده، اما نیازش پنج برابر شده و اگر بخواهید با همان نقدینگی قبلی دارو را تأمین کنید، می توانید یک پنجم داروهای وارداتی را تأمین کنید. عمده کمبودهای دارویی ما هم داروهای وارداتی هستند. آن بخش از داروهای تولید داخلی هم که کمبود دارند، مشکلش ماده اولیه وارداتی است. البته در حوزه ماده اولیه های تولید داخلی مشکلی نداریم، چونکه ارزبری چندانی ندارند. ازاین رو ما در حوزه دارو در آن بخشی گرفتاری داریم که احتیاج به ارزبری و نقدینگی دارد و صنعت داروسازی نقدینگی ندارد.


آخرین وضعیت تسهیلات دهی به تأمین کنندگان دارو
محمدی در رابطه با وضعیت تسهیلات دهی به صنعت داروسازی از جانب بانکها هم به ایسنا اظهار داشت: در این حوزه نتایج خوبی داشتیم و اعلام نمودند که این تأمین مالی را انجام می دهیم. در عین حال قرار بر این بود از محل اعتبارات هدفمندی که ذیل تبصره ۱۴ ما است، مقداری شارژ شود که از آن محل عددی به ما بدهند. البته هنوز انجام نشده، اما امیدواریم به دنبال پیگیری های شخص رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور در این ماه اجرایی شود و خبر خوبی در اینباره بدهیم.

وی با تاکید مجدد بر این که عامل اصلی کمبودهای ما در حوزه دارو، نقدینگی مورد نیازی است که تأمین نشده است، اظهار داشت: راهکار هم اینست که بانکها تسهیلات را چند برابر کنند، سازمان های بیمه گر پول شان را زود از سازمان برنامه و بودجه دریافت نمایند و به سرعت هم به مراکز درمانی بپردازند که نقدینگی تامین گردد. همه این موارد تأثیر دارد. مشکل اینست که در کنار افزایش احتیاج به نقدینگی، تزریق اعتبار از جانب سازمان های بیمه گر و سازمان برنامه و بودجه هم کاسته شده است.
موافقت بانک مرکزی با عرضه تسهیلات ارزی به دارو
محمدی اظهار داشت: از طرفی بانک مرکزی موافقت کرده است که تسهیلات ارزی را هم به صنعت داروسازی بپردازد که البته عدد سقف آنرا مشخص نکرده، اما اعلام نموده که تسهیلات پنج ماهه ارزی به صنعت داروسازی می دهد که به نظر می آید راه خوبی است. یکی از طریق ها اینست که اجازه بدهند ذینفع واحد برداشته شود و یک هلدینگ بتواند اعتبار را به نام هلدینگ به شرکتهای دیگرش هم بپردازد، اما حالا هلدینگ ها نمی توانند این کار را انجام دهند. بحث دیگر هم در ارتباط با اینست که تراز بانکی محدودیت دارد و نرخ رشد تراز بانکی عدد ثابتی است که باید در حوزه دارو محدودیتش مقدار برداشته شود. در عین حال بانکهای عامل، اعتباری نزد بانک مرکزی دارند که اگر بانک مرکزی این اعتبار را به حوزه دارو آزادسازی کنند، می توانند آنرا پرداخت کنند. این ها راهکارهایی برای تأمین نقدینگی حوزه دارو است.


بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی برنامه و بودجه به دارویاری
وی اظهار داشت: از طرفی سازمان برنامه و بودجه باید طلب های دارو را بپردازد؛ به صورتی که حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار میلیارد از محل دارویاری طلب داریم که آنرا باید پرداخت کنند. در عین حال در حوزه پرداختی بیمه ها هم وضعیت پرداختی شان در قسمت سرپایی خوب است، اما در بستری شرایط تأمین اجتماعی خوب نبوده که قول داده بودند در بهمن ماه تسویه کنند و امیدواریم این اتفاق بیفتد. البته اوراق گام دادند و اعلام می کنند که حدودا چهار تا پنج ماه از طلب مراکز درمانی بستری ما را دارند تسویه می کنند که البته مراکز درمانی تایید نکردند، اما امیدواریم سریع تر پرداختی هایشان را انجام دهند و با مراکز درمانی تسویه کنند؛ چونکه بدون شک عدم پرداخت های بیمه ای به مراکز درمانی و بیمارستان ها، در بروز کمبودهای دارویی در این مراکز تأثیر مهمی دارد.

منبع:

1401/11/08
11:46:50
5.0 / 5
431
تگهای خبر: بیمار , بیمارستان , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت