در گفت وگو با سلامت اعلام شد

کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲

کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲

به گزارش سلامت، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری سرانجام بعد از حدودا ۱۵ سال درحالی از تیرماه سال جاری برای اجرا ابلاغ گردید که تکلیف شده بود معیار محاسبه مبالغ از اول دیماه ۱۴۰۰ باشد؛ موضوعی که سرانجام در ایام منتهی به روز پرستار و البته بدون ضابطه مشخص، به شکل علی الحساب پرداختی هایی نامنظم در اختیار پرستاران قرار گرفت و گلایه هایی را رقم زد؛ این درحالیست که به اذعان مسئولان نظام پرستاری اعداد و ارقام بودجه ای اجرای این قانون برای ۱۴۰۲ هم واقعی نبوده و ناقص است...


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، پس از آنکه مقرر شد تا معیار محاسبه کارانه پرستاران بر مبنای قانون تعرفه گذاری خدمات از آغاز دیماه سال ۱۴۰۰ باشد، سرانجام با رایزنی های انجام شده توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، بودجه درنظر گرفته شده برای این کار ۵۲۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد. این بودجه برای یک سال کامل ۱۴۰۱ و سه ماه پایانی ۱۴۰۰ مقرر شده بود؛ هرچند که تابحال و با گذشت یک سال از زمانی که بعنوان معیار برای پرداخت ها درنظر گرفته شد، همچنان تنها معوقات چندماه پرداخت شده است.
اما این شیوه پرداختی زمانی مشکل ساز می شود که قرار باشد این پرداخت های نامنظم در شرایطی که حتی برخی بیمارستان ها هنوز سیستم ثبت خدمات پرستاری کاملی ندارند، معیاری برای محاسبه بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۲ باشد.
به دنبال همین موضوع، علیرغم این که بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت دیده شده است اما بر مبنای ردیف ۸۴ جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه در ذیل ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، بودجه پیشنهادی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای سال آتی ۴۸۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است؛ رقمی که از بودجه سالجاری با وجود اجرای ناقص قانون هم کمتر است.


ورود بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری به سرانه سلامت در همین باره حمیدرضا عزیزی _ معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری، در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: بر مبنای بند "ی" تبصره ۱۷ لایحه بودجه ۱۴۰۲، تعرفه خدمات پرستاری در سرانه بیمه خدمات درمانی و سلامت قرار گرفته است که در واقع با این اقدام یکی از اهداف راهبردی ما در سازمان نظام پرستاری محقق شده است.
لزوم رعایت عدالت در پرداختی به پرستاران وی ادامه داد: با عنایت به این که در لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت بهداشت با ۲۷۳ هزار میلیارد تومان دارای بالاترین بودجه بین دستگاههای دولتی است، توقع می رود برای این مطالبه جدی پرستاران که در اصل مبحث کلیدی برای بخش قابل توجهی از بدنه نظام سلامت است، متناسب با نقش آفرینی و زحمات آنها ارزش گذاری و عدالت رعایت شود.
او تصریح کرد: از جهتی قرار گرفتن تعرفه خدمات پرستاری در سرانه بیمه خدمات درمانی و سلامت، به معنای تأمین منابع پایدار و پشتوانه قوی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است؛ به نحوی که میتوان از این اقدام بعنوان کاری تاریخی یاد کرد و این امر برای ما بسیار پرارزش است. امیدواریم مجلس شورای اسلامی این مورد را نه تنها تایید کند، بلکه بودجه مناسبی هم برای این کار در نظر بگیرد.
عزیزی با تکیه بر این که مبالغ اعلام شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید مورد رایزنی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: لازم است عدد اعلام شده هم برای سال آتی و هم به صورت کلی افزایش متناسب و سالانه داشته باشد و به حقیقت های جامعه نزدیک شود.
چالش عدم آمادگی HISهای بیمارستانی برای ثبت خدمات پرستاری وی به چالشی که در زمینه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری امسال وجود داشت اشاره نمود و اظهار داشت: HISهای بیمارستانی سال جاری آمادگی لازم برای اجرای طرح را نداشتند و بنابراین در قسمت قابل توجهی از بیمارستان های کشور، خدمات پرستاری به ثبت نرسید و این خود سبب شد که در مرحله رسیدگی به اسناد و ورود به بیمه های پایه مقداری اطلاعات و برآورد آنها با مشکل مواجه شود.
وی ادامه داد: اگر بستر کار فراهم بود که خدمات پرستاری از اول سال ۱۴۰۱ در HISها به ثبت برسد، بطور قطع برآورد مالی بیشتری برای بودجه ۱۴۰۲ صورت می گرفت. هم اکنون کار ناقص اجرا شده است و این مبالغ سال ۱۴۰۱ نباید ملاک عمل سال آتی قرار گیرد.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری، تصریح کرد: توقع ما اینست که مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق، بودجه مناسبی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۲ قائل شوند تا همکاران ما شاهد ارتقای نسبی دریافتی های خود باشند.
تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیازمند بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی او در رابطه با عدد پیشنهادی سازمان نظام پرستاری برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ۱۴۰۲، اظهار نمود: بر مبنای کارشناسی هایی که در سازمان نظام پرستاری انجام شده است؛ مبلغ مورد نیاز ارزیابی شده حداقل دو برابر بودجه سالجاری تخمین زده شده است. در سال آتی طبق مدلی که پیشبینی شده است مبالغ کارانه و تعرفه گذاری خدمات پرستاری، ادغام می شوند و با عنایت به اعداد و ارقام فعلی توقع داریم بودجه فعلی در سال بعد حداقل دو برابر شود.
بودجه پیشنهادی ۱۴۰۲ از حقیقت های جامعه دور است وی ادامه داد: رقمی که هم اکنون در لایحه بودجه ۱۴۰۲ آمده است بر مبنای اطلاعات ثبت شده در مجموعه شورایعالی بیمه، توسط سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده است که بطور قطع این کار ناقص است چون همین هم اکنون در قسمت خصوصی، تأمین اجتماعی و خیلی از بیمارستان های نیروهای مسلح، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و ثبت خدمات صورت نگرفته است که این امر بطور قطع برآوردهای مالی بودجه سال آتی را با کاستی و چالش مواجه کرده و سبب شده مبلغ در نظر گرفته شده از حقیقت ها دور باشد.
چرا تأمین اجتماعی زیربار اجرای قانون نمی رود؟ او با گلایه از سازمان تأمین اجتماعی برای عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سالجاری، اظهارکرد: سازمان تأمین اجتماعی چیزی که قانون رسمی کشور است و آئین نامه های آن در هیئت دولت به تصویب و ابلاغ رسیده است را اجرا نکرده است و این مساله باید هر چه زودتر حل شود. ما حالا در نشست ها و کارشناسی های گوناگونی که با بیمارستان های دولتی و غیر دولتی داشتیم متوجه شدیم خیلی از بیماران و رجوع کنندگان آنها زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند و پرداختی هایی از جانب بیمه تأمین اجتماعی صورت نگرفته و پرستاران از این مورد گلایه مند هستند.
وی در خاتمه بیان نمود: امیدواریم برای سال آتی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم در مراکز درمانی و بیمارستان ها و هم خارج از بیمارستان ها اجرایی شود، چونکه یکی از اولویت های ما زیر پوشش بیمه رفتن خدمات پرستاری در بُعد کلان است و پرستاری در منزل هم علی القاعده جزئی از آن است که امیدواریم با قرارگیری تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت، این بخش مغفول مانده هم احیا شود تا مردم هم در بیماستان و هم در خانه، خدمات پرستاری را با پوشش بیمه ای دریافت نمایند.
منبع:

1401/10/28
14:44:25
5.0 / 5
378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سلامت