تاکید وزرای بهداشت ایران و عراق بر گسترش همکاری ها در زمینه سلامت

تاکید وزرای بهداشت ایران و عراق بر گسترش همکاری ها در زمینه سلامت

سلامت: وزرای بهداشت و درمان دو کشور ایران و عراق، در بغداد با یکدیگر دیدار و درباره ی ارتقای همکاریهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دو کشور با یکدیگر تبادل نظر کردند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی که بامداد سه شنبه وارد بغداد شده است، در دیدار دکتر صالح مهدی الحسناوی، همتای عراقی خود آخرین راه حل تبادل استاد و استفاده دانشجویان عراقی از تجربیات پزشکی ایرانی را مورد بررسی قرار داد.
در این دیدار برخی نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس و سفیر ایران در بغداد نیز حضور داشتند.
دکتر صالح مهدی الحسناوی وزیر بهداشت عراق نیز با تأکید بر لزوم گسترش همکاریهای طبی میان دو کشور اظهار داشت: با همتای ایرانی خود نسبت به تشکیل کار گروهی ویژه، متشکل از متخصصان ایرانی و عراقی برای ارتقای همکاریهای پزشکی تاکید کردیم و مقرر است به زودی دولت عراق افزون بر همکاریهای دانشجویی از تجربیات پزشکی ایران در معالجه بیماران صعب العلاج نیز استفاده نماید.
استفاده وزارت بهداشت عراق از تجهیزات و لوازم پزشکی ایرانی نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
وزیر بهداشت کشورمان همین طور در کنفرانس خبری با همتای عراقی خود با اشاره به تلاش دو کشور برای ارتقای همکاریهای طبی و آموزش پزشکی اضافه کرد: با سفر به کربلا، نخستین شعبه بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران را در این شهر مقدس افتتاح خواهیم کرد.
وی با اشاره به این که تجهیزات این شعبه از دانشگاه علوم پزشکی تماما از طرف دولت عراق و عتبه حسینی تامین شده است، اضافه کرد: نیروی انسانی و استادان این شعبه همگی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و این استادان باتوجه به دروسی که برایشان در شعبه بین الملل کربلا در نظر گرفته شده، مقرر است مرتبا و با هماهنگی های انجام شده به کشور عراق تردد کنند.
همکاری دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و عراق در امتداد توسعه آموزش پزشکی
نشست هم اندیشی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران و معاون فنی وزارت بهداشت عراق با محوریت برگزاری دوره های آموزشی متمرکز بر درمان انواع بیماریها همچون سرطان انجام شد.
به گزارش وبدا، دکتر ابوالفضل باقری فرد - معاون آموزشی وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به تاریخچه و معرفی نظام آموزش پزشکی و ادغام آموزش در سیستم سلامت اظهار داشت: همچون گذشته این تعامل و همکاری دوجانبه در حوزه توسعه آموزش پزشکی می تواند ادامه داشته باشد.
باقری فرد بیان کرد: بخش قابل توجهی از دانشجویان بین الملل مشغول به تحصیل در رشته مقاطع مختلف از کشور عراق هستند، در نتیجه این همکاری آموزشی در زمینه تخصصی و فوق تخصصی می تواند ادامه یابد.
در ادامه دکتر هانی موسی العقابی - معاون فنی وزارت بهداشت کشور عراق نیز اظهار داشت: در نظر داریم تا نظام آموزش پزشکی عراق نیز تغییر یابد و ارتباط وزارت بهداشت با نظام عالی آموزشی عراق ارتقاء یابد.
وی با بیان این مطلب که هم اکنون آموزش دوره های تخصصی در کشور عراق ارائه می شود، اضافه کرد: باتوجه به محدودیت های موجود، درخواست داریم تا همکاری آموزشی با جمهوری اسلامی ایران توسعه پیدا کند و باتوجه به ظرفیت مراکز علمی هر دو کشور، دوره های آموزشی کوتاه مدت برگزار و همین طور در حوزه دوره فلوشیپ، آموزش های تخصصی و فوق تخصصی ارائه شود.1401/10/07
22:24:48
5.0 / 5
437
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سلامت