در گفت وگو با سلامت اعلام شد

59 خدمت توانبخشی زیر پوشش بیمه سلامت

59 خدمت توانبخشی زیر پوشش بیمه سلامت

به گزارش سلامت، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، اظهار داشت: از آخر شهریور ماه سال جاری تعداد خدمات توانبخشی که قبلا زیر پوشش بیمه ای نبوده اند به ۵۹ کد خدمتی در حوزه های کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، فیزیوتراپی و ارتوپدی فنی افزوده شد و این خدمات جدید هم با پوشش بیمه ای ۷۰ درصدی سازمان بیمه سلامت متناسب با نوع مالکیت مرکز عرضه دهنده خدمت، عرضه می شود.


دکتر مهدی رضایی در گفتگو با ایسنا، در مورد پوشش بیمه ای خدمات کاردرمانی، توانبخشی و بازتوانی، اظهار داشت: بر مبنای ماده ۶ قانون پشتیبانی از معلولان مصوب سال ۱۳۹۶، وزارت بهداشت موظف شد پوشش بیمه افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی را تأمین کند و طبق این قانون علاوه بر خدمات درمانی باید خدمات توانبخشی، جسمی و روانی این افراد هم تامین گردد که این وظیفه به سازمان بیمه سلامت محول شد.
او تصریح کرد: در جهت اجرای ماده ۶ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان در آبان ماه سال ۱۳۹۹ تفاهمنامه ای میان سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی کشور با مبحث بهره مندی افراد دارای معلولیت زیر پوشش سازمان بهزیستی کشور که دارای پوشش بیمه ای معتبر از بیمه سلامت هستند، منعقد گردید.
وی ادامه داد: بر این اساس علاوه بر خدمات قبلی که زیر پوشش بودند، ۹ کد خدمتی غیر بیمه ای دیگر هم در حوزه های کاردرمانی، گفتاردرمانی و شنوایی شناسی هم به پوشش های بیمه ای ما افزوده شد و مقرر شد این خدمات هم به شکل ۷۰ درصد سهم بیمه و ۳۰ درصد سهم بیمار پوشش داده شود.
افزایش تعداد خدمات توانبخشی زیر پوشش بیمه او تصریح کرد: امسال از آخر شهریور ماه با تمدید تفاهمنامه مشترک میان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی، تعداد خدمات توانبخشی که قبلا زیر پوشش بیمه ای نبوده اند به ۵۹ کد خدمتی در حوزه های کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، فیزیوتراپی و ارتوپدی فنی افزوده شد و این خدمات جدید هم با پوشش بیمه ای ۷۰ درصدی سازمان بیمه سلامت متناسب با نوع مالکیت مرکز عرضه دهنده خدمت عرضه می شود.
به قول رضایی، علاوه بر پوشش خدمات در قسمت دولتی، پرداخت در قسمت عمومی غیر دولتی و خصوصی هم در تعهد سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.
پوشش بیمه خدمات توانبخشی مبتلایان به اوتیسم تا ۱۲ سالگی وی ادامه داد: در مورد افراد طیف اوتیسم هم بسته خدمتی خدمات توانبخشی شامل شش کد خدمتی در حوزه های کاردرمانی، گفتاردرمانی و اختلالات روانشناختی تا سن ۱۲ سالگی زیر پوشش بیمه ای سازمان بیمه سلامت است. خدمات اوتیسم شامل اقدامات تشخیصی، درمانی، دارویی، توانبخشی و بستری است. مهم ترین بخش حوزه توانبخشی، کاردرمانی و مشاوره های روانشناسی است که خوشبختانه از سال جاری تعرفه بخش خصوصی این امر هم تا ۷۰ درصد پوشش بیمه ای محقق شده است.
او ضمن اشاره به این که سن عرضه خدمات بیمه ای به مبتلایان اوتیسم پیشتر شش سال بود، بیان نمود: سن عرضه خدمات به این افراد به ۱۲ سال افزوده شد تا همه کودکان زیر ۱۲ سال بتوانند از خدمات بهره برند؛ هرچند دوره طلایی خدمت رسانی شش سال اول است، اما باز هم پوشش خویش را گسترش دادیم. ازاین رو با اطلاعاتی که از معاونت درمان وزارت بهداشت و انجمن اوتیسم می گیریم، مبتلایان اوتیسم در سامانه های ما نشان دار شده و به دنبال این امر می توانند در مراکز طرف قرارداد بیمه سلامت با تعرفه های مصوب اعلام شده در قسمت خصوصی خدمات دریافت نمایند.
۸۰۰هزار بیمه شده ستاره دار مشمول خدمات توانبخشی معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت در خاتمه، بیان نمود: هم اکنون ۸۰۰ هزار نفر از بیمه شدگان مشمول که قبلا از جانب سازمان بهزیستی به این سازمان معرفی و در سامانه های سازمان نشان دار شده اند، در هنگام دریافت این خدمات در مراکز طرف قرارداد از مزایای پوشش بیمه ای آن برخوردار خواهند بود.
منبع:

1401/09/27
11:30:47
5.0 / 5
511
تگهای خبر: اختلال , بهداشت , بیمار , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت