رئیس كمیسیون بهداشت مجلس:

سوء مدیریت دولت و مجلس در حوزه بهداشت با فوریت چاره اندیشی شود

سوء مدیریت دولت و مجلس در حوزه بهداشت با فوریت چاره اندیشی شود

به گزارش سلامت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از سوء مدیریت ها در حوزه بهداشت و درمان، مجلس و دولت را برای اصلاح امور و بهبود عرضه خدمات به مردم دعوت کرد.حسینعلی شهریاری در حاشیه افتتاح لابراتوار جامع سلامت اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: از مهرماه سال قبل مدام در جلسات ستاد کرونا به سران سه قوه و دیگر مسؤلان گوشزد کردیم که طرح «دارویار» با مشکلات جدی روبه رو است و کشور در پاییز و زمستان سال جاری با مشکلات و گرفتاری های مختلف تأمین دارو روبه رو خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات مکرر به مسؤلان اعلام کردیم که در این عرصه تصمیم گیری معقول و منطقی به کار گیرند تا با رفع سوء مدیریت ها، مردم در تأمین داروی خود گرفتار مشکل نشوند.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در جلسات علنی مجلس و جلساتی که با دولتی ها داشتیم بارها به صورت شفاف ایرادات و اشکالات طرح «دارویار» را به مسؤلان اعلام کردیم ولی گوش شنوایی در این عرصه وجود نداشت و امروز خلأها و نارسایی ها در این عرصه مشهود شده است و مردم در تأمین داروی خود با مشکلات و گرفتاری های گوناگونی روبه رو هستند.
شهریاری اضافه کرد: هیچ گونه خلأ قانونی در اجرای قوانین وجود ندارد و مسؤلان با سوء مدیریت بر دامنه مشکلات افزوده اند و باید در این عرصه تصمیم گیری ها مورد بازبینی قرار گیرند.
اجرای پزشک خانواده در ۲ استان نارضایتی ها را به دنبال داشت
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مورد اجرای طرح پزشک خانواده هم تصریح کرد: هر چند قوانین گوناگونی در این حوزه وجود دارد ولی عزم جدی و اراده ملی برای اجرای این طرح نیاز است تا با تأمین منابع مالی و همراهی کادر بهداشتی و درمانی شاهد اجرایی شدن این طرح باشیم.
وی در قسمت دیگری از سخنان خود افزود: در ۲ استان مازندران و فارس اجرای آزمایشی طرح پزشک خانواده را شاهد بودیم که با نواقصات و اعتراض هایی روبه رو شد بگونه ای که خود مردم هم از اجرای آن ناراضی بودند.
شهریاری بیان نمود: تا وقتی که برای پزشک عمومی ما حقوق و منابع درآمدی مناسب تدارک دیده نشود و کادر درمانی و بهداشتی از دغدغه های معیشتی خلاصی پیدا نکنند، اجرای این طرح اساسا با نارسایی ها روبه رو خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود اظهار نمود: خیلی از پزشکان و پرستاران ما در سالهای اخیر به علل مختلف مهاجرت کردند که یکی از عوامل اصلی آن بی توجهی و غفلت به این حوزه است که اساسا دولت و مجلس با سوء مدیریت در حوزه سلامت مردم زمینه ساز اقداماتی هستند که به هیچ وجه معقول و منطقی به نظر نمی رسد.
شهریاری در مورد استیضاح وزیر بهداشت و درمان هم خاطرنشان کرد: در این حوزه هنوز تصمیم گیری نشده و نمی توانم به صورت شفاف پاسخگو باشم.
وی در مورد استخدام نیرو اظهار داشت: مجلس نمی تواند دولت را مکلف به جذب نیرو بکند چون که شورای نگهبان به خاطر بار مالی ایرادی را به این طرح می گیرد ولی قرار شده ۳۷ هزار کادر بهداشتی و درمانی از راه قانونی استخدام شده و جذب وزارت بهداشت و درمان شوند.
شهریاری اضافه کرد: در مورد تعرفه پرستاران هم پیگیری های خوبی را در مجلس و دولت انجام دادیم و قرار شده رئیس جمهور دستور لازم را برای اجرای این طرح ارائه نمایند.

1401/09/04
13:52:56
5.0 / 5
426
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سلامت