محققان می گویند؛

مکمل ها در حفظ سلامت قلب موثر نیستند

مکمل ها در حفظ سلامت قلب موثر نیستند

یک کارآزمایی بالینی جدید نشان داده است افرادی که از مکمل های غذایی جهت کمک به سلامت قلب خود استفاده می نمایند فقط پول خویش را هدر می دهند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان، شش مکمل که به صورت گسترده برای حفظ سلامت قلب تبلیغ می شوند یعنی مکمل های روغن ماهی، دارچین، سیر، زردچوبه، استرول های گیاهی و برنج مخمر قرمز، هیچ تاثیری در کاهش کلسترول بد LDL یا بهبود سلامت قلب نداشتند.
دکتر «لوک لافین»، محقق ارشد و مدیر مرکز کلینیک کلیولند، اظهار داشت: «در مقایسه با دارونما، هیچیک از مکمل ها کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL نداشتند.»
نتایج نشان داد که مکمل سیر در واقع کلسترول LDL را نزدیک به ۸ درصد بالا می برد، در حالیکه استرول های گیاهی سطح کلسترول خوب HDL را بیشتر از ۷ درصد می کاهد.
کارآزمایی بالینی همینطور نشان داد که استاتین ها در کاهش کلسترول فوق العاده موثر هستند.
لافین اظهار داشت: «دوز پایین روزوواستاتین کاهش دهنده کلسترول به صورت متوسط سبب کاهش تقریبا ۳۸ درصدی کلسترول بد LDL شد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «هر شرکت کننده ای که به صورت تصادفی در گروه روزوواستاتین انتخاب شد، حداقل ۱۸.۲ درصد کاهش کلسترول LDL داشت که نیمی از آنها بیشتر از ۴۰ درصد کاهش کلسترول LDL داشتند.»
محققان این مطالعه به جهت اینکه ببینند آیا این مکمل ها تفاوتی ایجاد می کنند یا خیر، حدود ۲۰۰ نفر از افراد ۴۰ تا ۷۵ سال را به صورت تصادفی انتخاب کردند و به آنها یک استاتین با دوز پایین، یک دارونما یا یکی از شش مکمل را برای یک ماه تجویز کردند.
محققان مشاهده نمودند استاتین علاوه بر کاهش کلسترول LDL، سبب کاهش میانگین ۲۴٪ در کلسترول کل و کاهش ۱۹٪ در تری گلیسیرید هم می شود. هیچیک از مکمل های غذایی هیچ تاثیری بر این معیارهای کلسترول نداشتند.منبع:

1401/08/19
11:09:06
5.0 / 5
434
تگهای خبر: دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سلامت