گزارش سلامت؛

خوزستان در آستانه نخستین بارش پاییزی

خوزستان در آستانه نخستین بارش پاییزی

به گزارش سلامت، در چند سال گذشته نخستین باران پاییزی در خوزستان سبب تنگی نفس بعضی از مردم و هجوم بیماران به علت مشکلات تنفسی به مراکز درمانی می شود.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها: مشکلات تنفسی اهوازی ها پس از اولین بارش های پاییزی از آغاز دهه ۹۰ شروع شد. سال ۹۵ دانشگاه علوم پزشکی اهواز عامل این اتفاق را گرده افشانی درختان کنوکارپوس اعلام نمود و دو سال پس از آن مسؤلان مدعی شدند با هرس این گیاهان آمار بیماران تنفسی کاهش قابل ملاحظه ای داشته است اما با توجه به این همچنان تردیدهای زیادی در رابطه با عامل اصلی تنگی نفس اهوازی ها وجود دارد؛ تردیدهایی که نتیجه انجام نشدن یک مطالعه دقیق و علمی است.
همه چیز از پاییز سال ۹۰ آغاز شد؛ در آن سال با نخستین باران پاییزی ۶ - ۷ هزار نفر از مردم اهواز به خاطر مشکلات تنفسی به بیمارستان رجوع کردند و این مساله هم در سالهای بعد صورت گرفت.
در سالهای ۹۲ - ۹۴ نزدیک به ۵۶ هزار نفر با اولین باران راهی اورژانس های بیمارستان های خوزستان شدند که از این تعداد ۲۶ هزار نفر فقط در سال ۹۴ به خاطر اختلال تنفسی به مراکز درمانی رجوع کردند.
در سالهای ۹۶ و ۹۷ روند هرس کردن وسیع درختان کنوکارپوس قبل از آغاز گل دهی و گرده افشانی ادامه پیدا کرد و همچنان آمار رجوع کنندگان به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرد تا جایی که به نظر می رسید مساله حمله تنفسی به شهروندان حل شده است.
در سال ۹۸ شهرداری اهواز زیر بار هرس درختان نرفت که در تاریخ ۲۸ مهر نخستین باران پاییزی ۴۰۰ نفر را روانه بیمارستان کرد؛ روز یکشنبه ۲۸ مهر سال ۹۸ باران خفیفی در گوشه کنار اهواز بارید و ۴۰۰ نفر را راهی مراکز درمانی می کند.
به دنبال بارندگی شدید در ۴ آبان ماه ۹۸ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از رجوع ۶۰۰ نفر به اورژانس های بیمارستانی زیر نظر مجموعه علوم پزشکی اهواز اطلاع داد. این آمار در مجموع به ۱۲ هزار نفر رسید که چهار هزار و ۴۰۰ نفر آنها اهوازی بودند.
آماده باش بیمارستان های خوزستان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از اعلام آماده باش به بیمارستان ها به دنبال پیشبینی وقوع اولین بارندگی پاییزی اطلاع داد.

دکتر حبیب حی بر با اشاره به در پیش بودن اولین بارندگی پاییزی و احتمال بروز حملات تنفسی اظهار نمود: به دنبال اخطار سطح نارنجی هواشناسی خوزستان در خصوص وقوع بارندگی در ایام آینده، به همه بیمارستان ها آماده باش اعلام شده است.
وی اضافه کرد: همه بیمارستان های خوزستان آمادگی پذیرش بیماران تنفسی را دارند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
حی بر بیان نمود: همینطور به اندازه کافی دارو دپو شده است و امیدواریم مشکل خاصی دراین زمینه نداشته باشیم.
تأمین اسپری های تنفسی
همچنین معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به پیشبینی بارندگی و احتمال بروز حمله های تنفسی، از تأمین اسپری های مورد نیاز بیماران اطلاع داد.
دکتر رضا گنجی با اشاره به قرار گرفتن در فصل بارندگی و احتمال بروز حمله های تنفسی به دنبال اولین بارندگی اظهار نمود: تمهیدات لازم برای تأمین داروی مورد نیاز بیمارانی که مورد حملات تنفسی قرار می گیرند، اندیشیده است.
وی اضافه کرد: به این منظور، به اندازه کافی اسپری تنفسی وارد خوزستان شده است. نمی گوییم کمبودی نداریم اما امیدواریم در حد نیاز مشکلی نداشته باشیم.
کنوکارپوس چه درختی است؟
به گزارش سلامت به نقل از مهر، کنوکارپوس، درختی همیشه سبز است که معمولا در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می شود؛ همینطور مناطق کاشت آن احتیاج به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در مقابل محیط سخت دارد.
این درخت بعنوان یک درخت مقاوم به شوری و گرما و همینطور کم آبی برای محافظت از سواحل و اراضی شور کاشته می شود و با عنایت به مقاومت بالا به خاک های شور به خوبی در نواحی نزدیک دریا کاشت می شود.

برنامه کاشت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس و همینطور کشور عربستان سعودی و عراق و ایران که مناطق گرم و خشک و معمولا با خاک شور دارند، ادامه دارد و همینطور نمای زیبایی را به شهرها می بخشد؛ همینطور همچون استان هایی که در ایران این درخت کاشته می شود میتوان به خوزستان بوشهر و بندرعباس نام برد.
البته اخیراً مخالفت های با گسترش بی رویه این نوع درخت در خوزستان صورت گرفته چونکه مواردی همچون سرریز شدن فاضلاب ها به طور عمده به سبب ریشه کردن درختان کنوکارپوس در مجرای فاضلاب و تخریب شبکه برق همچون عوارض این درخت محسوب می شود.
آثار تخریبی کنوکارپوس در زیرساخت های شهری بعد از گذشت حدود ۵ تا ۶ سال چاره ای برای شهروندان جز ریشه کنی آن از سطح پیاده روها و معابر نگذاشت؛ همینطور خیلی از زیست شناسان به سبب مضرات این گیاه سبز در محیط شهری آنرا در زمره گیاهان مضر قرار می دهند.
به گفته کارشناسان هیچ گونه ای از حیات وحش مناطق جنوبی به کنوکارپوس علاقه ای ندارد نَه پرندگان بر شاخ و برگ آن لانه می سازند و نَه حشرات به سمت آن می روند.
حساسیت زا بودن
بعد از حملات تنفسی به دنبال یک طوفان در خوزستان، فرضیات این شد که امکان دارد گرده درخت کنوکارپوس منجر به افزایش حملات تنفسی و رجوع بیشتر به اورژانس شده باشد که به همین دلیل پروژه تحقیقاتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز انجام و عصاره گرده درخت کنوکارپوس بر روی تعدادی بیمار مورد مطالعه قرار گرفت و مطالعات نشان داد، ۵۸ درصد این بیماران گرفتار حساسیت به گرده درخت کنوکارپوس می شوند.
پیش از این هم رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته بود با آزمایش عصاره گیاه کنوکارپوس از جانب تیم تحقیقاتی ثابت شده که این گیاه، عامل اصلی ایجاد بحران تنفسی در خوزستان است.
با مقایسه ای که نسبت به درخت نخل انجام شد، نتیجه این بود که حساسیت، ۵۶ درصد در درخت نخل نسبت به کنوکارپوس کمتر و در گل ابریشم، پرتقال و نارنج که در فصل بهار گرده افشانی می کنند، کنوکارپوس واقعاً حساسیت بالاتری دارد.


منبع:

1401/08/15
10:36:07
5.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت