محققان بررسی كردند؛

اثربخشی کولونوسکوپی در کاهش خطر سرطان روده بزرگ

اثربخشی کولونوسکوپی در کاهش خطر سرطان روده بزرگ

سلامت: به گزارش سلامت، کولونوسکوپی های معمول برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ موثر هستند، اما یک مطالعه جدید نشان داده است که امکان دارد آنطور که قبلا تصور می شد برای تشخیص موثر نباشد.



به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان اثرات کولونوسکوپی بر مرگ و میر ناشی از سرطان را در شمال اروپا بررسی کردند.
آنها به این نتیجه رسیدند که انجام کولونوسکوپی خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ را طی ۱۰ سال می کاهد.
با این حال، محققان می گویند که کولونوسکوپی امکان دارد آنطور که قبلاً تصور می شد برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ و مرگ ناشی از آن مؤثر نباشد.
سرطان کولورکتال (روده بزرگ) دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در سرتاسر جهان است.
مطالعات نشان داده است که غربالگری سرطان کولورکتال خطر مرگ ناشی از این بیماری را می کاهد. رایج ترین آزمایش های غربالگری، آزمایش مدفوع و کولونوسکوپی است.
در حال حاضر، محققان سفارش می کنند که افراد از سن ۴۵ سالگی هر ۱۰ سال یک مرتبه تحت کولونوسکوپی قرار گیرند.
اخیراً، محققان اثربخشی کولونوسکوپی در لهستان، نروژ، سوئد و هلند را در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ ارزیابی کردند.
محققان دریافتند که خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ در بین افرادی که غربالگری شده بودند در مقایسه با افرادی که در یک دوره ۱۰ ساله غربالگری نشده بودند کمتر بود، اما اشاره کردند که اثربخشی جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می شد.
به طور کلی، محققان خاطرنشان کردند که کولونوسکوپی خطر ابتلاء به سرطان کولورکتال را در عرض ۱۰ سال تا ۱۸ درصد می کاهد. با این وجود، آنها عنوان کردند که هر دو گروه تقریبا در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ در ۱۰ سالگی بودند.
برای ارزیابی ارتباط بین کولونوسکوپی و مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ به تحقیقات بیشتری نیاز است.


منبع:

1401/07/25
10:08:25
5.0 / 5
399
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت