سخنگوی سازمان انتقال خون:

پویش نذر خون تا اربعین ادامه دارد

پویش نذر خون تا اربعین ادامه دارد

به گزارش سلامت، سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلان اینکه پویش نذر اهدای خون تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: اربعین فرصتی مغتنم برای اهدای خون است برای اینکه نیاز به خون همیشگی است و اهدای خون باید بطور مستمر صورت گیرد.


عباس صداقت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: احتیاج به خون و فرآورده های آن یک نیاز همیشگی است و از آنجاییکه در هیچ جای دنیا تا کنون دانشمندان موفق به یافتن جایگزینی برای خون و فرآورده های خونی نشده اند و از سوی دیگر با عنایت به این که خون و فرآورده های آن ماده بیولوژیک و زنده است و عمر محدود و مشخصی دارند و همینطور بیمارانی هستند که چشم به راه دریافت خون هستند، ازاین رو اهدای خون هم باید به صورت مستمر صورت گیرد.
وی افزود: افرادی به دلیل بعضی از بیماری ها یا اختلالات انعقادی به صورت مستمر نیازمند به دریافت خون یا فرآورده های خون هستند و یا این که افرادی که در معرض اعمال جراحی قرار می گیرند و برای بهبود بیماری احتیاج به خون و فرآورده های خونی پیدا می کنند و همینطور افرادی که در حوادث و سوانح گرفتار مصدومیت می شوند هم احتیاج به خون و فرآورده های خونی دارند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: خوشبختانه ایران جزو کشورهایی در دنیا است که دارای شبکه ملی خون رسان است و از این طریق خون و فرآورده های خونی مورد نیاز همه مراکز درمانی در کشور را مدیریت می نماییم.


میانگین سطح ذخایر خون درکشور در حد ۱۰ روز است
صداقت تصریح کرد: هم اکنون و بر طبق آخرین گزارش از شبکه اطلاع رسانی هم اکنون میانگین سطح ذخایر خون در کشور به اندازه ۱۰ روز است و نگرانی از این نظر وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: اما اهدای خون باید به صورت مستمر صورت گیرد و هموطنانی که مبادرت به اهدای خون می کنند، این امر خداپسندانه را در برنامه های زندگی خود قرار دهند و براین اساس آقایان ۴ بار و بانوان ۳بار در سال می توانند خون اهدا کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: همه تلاش ما در سازمان انتقال خون اینست که ذخایر خون و فرآورده های آنرا مدیریت نماییم و بتوانیم میزان سطح ذخیره خون و فرآورده های آنرا در همه استانهای کشور حفظ نماییم یا این که سطح ذخایر خون هم به سطح مازاد نرسد.
پویش نذر اهدای خون
وی ضمن اشاره به این که پویش نذر اهدای خون از آغاز ماه محرم تا آخر ماه صفر ادامه دارد، اظهار داشت: بر مبنای فرهنگ و آموزه های دینی ما، افراد به شکرانه سلامت یا گشوده شدن گره ای از مشکلی، بهبودی از بیماری و گرفتن یک حاجت نذری ادعا می کنند و بخصوص این که شاید این نذرهای در روزهای خاص و مناسبتی مانند ماه محرم، عاشورا و تاسوعا و یا اربعین حسینی است و چند سالی است که هموطنان به پویش نذر خون می پیوندند و خون اهدا می کننند.
وی اعلام نمود: در روز اربعین حسینی تمام مراکز اهدای خون در مراکز استانهای آماده پذیرای اهدای کنندگان خون هستند وهمچنین اهدا کنندگان با رفتن به سایت انتقال خون محل سکونت خود می توانند ضمن دسترسی به نشانی آنها به صورت اینترنتی هم نوبت اهدای خون دریافت نمایند.
صداقت تصریح کرد: اهدای یک واحد خون می تواند جان سه نفر را نجات دهد و همینطور یک واحد خون می تواند به دارو های مشتق از پلاسما تبدیل گردد و جوابگوی نیاز بیماران به این داروها باشد و ازاین رو فردی که خون اهدا می کند با اهدای سلول های خون خود می تواند نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن باشد.
وی خاطرنشان کرد: نذر اهدای خون از چند منظر حائز اهمیت می باشد و هر واحد خون اهدایی تبدیل به سه فرآورده می شود و حداقل نیازبه خون و فرآورده های خونی سه بیمار را پاسخ می دهد.
وی اضافه کرد: اهدا و دریافت خون غنی و فقیر را نمی شناسند، همه می توانند نیازمند به خون باشند و همه هم می توانند اهدا کننده خون باشند، اهدا کننده خون در چارچوب یک اقدام انسان دوستانه و ایثارگرانه خون اهدا می کنند و جان سه بیمار را نجات می دهد و آرامش قلبی و حس رضایتمندی را تجربه خواهد نمود.


خون اهدایی خیلی سریع جایگزین می گردد
سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: خون اهدا شده و اجزای خون اهدایی خیلی سریع توسط سلول های خون ساز بدن جایگزین و جبران می شود.
هموطنان با اطمینان خاطر برای اهدای خون رجوع کنند
وی اضافه کرد: در مراکز اهدای خون همه پروتکلهای بهداشتی با حفظ فواصل اجتماعی و همینطور تکریم ارباب رجوع در این مراکز رعایت می شود و به منظور این که اهداکنندگان کمتر معطل خواهند شد، و از راه سامانه nobatdehi.ibto.ir می توانند وقت بگیرند سپس به مراکز انتقال خون رجوع کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: هموطنان نوع دوست که در همه شرایط یاریگر سازمان انتقال خون برای تأمین خون و فرآورده های خون موردنیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا باعث این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که احتیاج به خون همیشگی است، پس ازاین رو بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند و به کمک این بیماران بشتابند.
وی تصریح کرد: اهداکنندگان خون اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون بر مبنای آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور هم اکنون و همینطور همیشه، ضدعفونی و استریل می شوند و اهداکنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.


منبع:

1401/06/24
10:32:45
5.0 / 5
440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سلامت