یافته محققان بریتانیایی؛

مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی با ترکیب طبیعی داروی ضدمالاریا

مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی با ترکیب طبیعی داروی ضدمالاریا

سلامت: تحقیقات نشان می دهد یک ترکیب طبیعی مشتق شده از گیاهان ممکنست یک داروی ضد باکتریایی موثر باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، ظهور باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، درمان های موجود را ناکارآمد می سازد و نیاز به عوامل ضدمیکروبی جدید را برجسته می کند.
نتایج مطالعه اخیر نشان داد که «هیدروکینین»، بدست آمده از داروی ضد مالاریا کینین، فعالیت ضد باکتریایی در مقابل چندین باکتری مهم بالینی را از خود نشان داد.
یافته ها نشان داد هیدروکینین در مقابل سویه مقاوم به چند دارو از باکتری "سودوموناس آئروژینوزا"، که می تواند موجب عفونت بعد از جراحی شود، مؤثر بود.
این مطالعه نشان میدهد که هیدروکینین می تواند چندین باکتری مهم بالینی همچون یک سویه باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک را از بین ببرد و از رشد آن پیشگیری کند.
دکتر «رابرت بالدوک»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه پورتسموث در بریتانیا، اظهار داشت: «افزایش مقاومت ضد میکروبی یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت عمومی در سطح جهان است. بدون آنتی بیوتیک، عفونت های باکتریایی قابل درمان می توانند تهدید کننده جان باشند. در نتیجه، کشف آنتی بیوتیک های جدید در رقابت با مقاومت آنتی بیوتیکی بسیار اهمیت دارد. این تحقیق نشان میدهد که هیدروکینین، یک ترکیب آلی با خواص ضد مالاریا، خاصیت کشتن باکتری ها را نیز دارد.»
به گفته سازمان جهانی بهداشت، مقاومت ضد میکروبی یکی از تهدیدات اصلی برای سلامت انسان در قرن بیست و یکم است.
مقاومت ضد میکروبی عامل حداقل ۱.۲۷ میلیون مرگ در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ بوده است و در صورت عدم وجود درمان های جدید، انتظار می رود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ میلیون نفر در سال افزایش یابد. بنابراین، نیاز فوری به داروهای ضد میکروبی جدید مؤثر در مقابل باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک وجود دارد.
اخیراً پژوهشگران تایلندی خواص ضد باکتریایی هیدروکینین را در مقابل گروهی از باکتری های مهم بالینی ارزیابی کردند. هیدروکینین یک ترکیب آلی است که ارتباط نزدیکی با داروی ضد مالاریا کینین دارد و در کرم های روشن کننده پوست استفاده می شود.
مطالعات قبلی نشان داده اند که عصاره های رزینی غنی از هیدروکینین به دست آمده از گیاهان بومی تایلند دارای خواص ضدباکتریایی و ضد قارچی هستند.
در مطالعه حاضر، پژوهشگران بررسی کردند که آیا هیدروکینین در حالت تخلیص شده خود توانایی کشتن یا مهار رشد باکتری های بیماری زا را دارد یا خیر.
محققان خصوصاً به فعالیت هیدروکینین در مقابل باکتری سودوموناس آئروژینوزا (P. aeruginosa) که موجب عفونت های سخت می شود علاقه داشتند.
P. aeruginosa یکی از علل اصلی عفونت های جریان خون و ذات الریه است که در بیمارستان ها ایجاد می شود. اینگونه عفونت ها عمدتا در افراد با ایمنی ضعیف، همچون بیماران مبتلا به سوختگی شدید یا فیبروز کیستیک، رخ می دهد.
در مقایسه با سایر باکتری ها، P. aeruginosa ذاتاً نسبت به طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها مقاوم تر است و گزینه های درمانی محدودتری دارد.
در نتیجه، عفونت های ناشی از P. aeruginosa مقاوم به چند دارو با نرخ بالایی از عوارض و مرگ و میر هم راه است.
در مطالعه حاضر، پژوهشگران خواص ضدباکتریایی هیدروکینین را در مقابل گروهی از باکتری های بالینی مهم، همچون استافیلوکوکوس اورئوس، اشریشیا کلی، کلبسیلا پنومونیه و سویه ای حساس به آنتی بیوتیک و مقاوم به چند دارو P. aeruginosa ارزیابی کردند.
محققان با بهره گیری از باکتری های کشت شده در لابراتوار دریافتند که هیدروکینین می تواند همه سویه های باکتری را از بین ببرد و از رشد آن پیشگیری کند. با این وجود، غلظت هیدروکینین مورد نیاز برای کشتن یا مهار رشد P. aeruginosa بیش از غلظت های مورد نیاز برای سایر سویه های باکتریایی بود.
درک مکانیسم های زیربنایی اعمال هیدروکینین می تواند به ابداع راهکارهایی برای جلوگیری از ظهور سویه های باکتریایی جدید مقاوم به دارو کمک نماید.


منبع:

1401/06/19
15:32:50
5.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سلامت