در بیانیه نخستین همایش ملی آسیب شناسی روانی كرونا مطرح شد:

افزایش افسردگی و اضطراب در جهان به دنبال بحران کرونا

افزایش افسردگی و اضطراب در جهان به دنبال بحران کرونا

به گزارش سلامت، در بیانیه اولین همایش ملی آسیب شناسی روانی کرونا ضمن اشاره به اطلاعات سازمان بهداشت جهانی اعلام گردید که در سال نخست بحران کرونا، افسردگی و اضطراب در جهان با افزایش ۲۵ درصدی روبه رو شده و پیشبینی می شود که بار کلی اختلالات روانی در سال ۲۰۲۳ به ۱۵ درصد افزایش یابد.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، اولین همایش ملی صدمه شناسی روانی کرونا و مداخلات روانی و اجتماعی ۱۰ و ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ با همکاری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و با حضور محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و تعدادی از مسؤلان و اساتید دانشگاهی در سالن اجلاس وزارت کشور برگزار گردید.
هیات علمی این همایش هم روز شنبه ۱۲ شهریور با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود: ورود کووید ۱۹ در اسفندماه سال ۱۳۹۸ به سرعت تبدیل به یک بحران ملی و جهانی شد، در مدت دو سال و نیم گذشته به علل مختلف همچون محدودیت ها، قرنطینه، تحریم ها، ابهامات، انتظار صدمه ویروس، شایعات گسترده فضاهای مجازی، کاهش روابط فردی و اجتماعی، بروز مشکلات شغلی و مالی، تعطیلی کسب و کارها، تعطیلی دانشگاه ها و مدارس در مجموع مردم فشار روانی زیادی را تحمل کردند؛ این وضعیت بر همه ابعاد زندگی جامعه همچون سبک زندگی، فرهنگ، سنت ها، روابط اجتماعی، خانوادگی و فردی، خواسته ها، نیازها و خلقیات اثرات انکارناپذیری گذاشته است. صدمه دیدگان، داغدیدگان سوگ کرونا، کادر درمان، بیماران زمینه ای، سالمندان، شفایافتگان و دانش آموزان بعنوان گروههای در معرض خطر درصد قابل توجهی از جامعه را می سازند.
در این بیانیه آمده است: سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده که در سال نخست بحران کرونا، افسردگی و اضطراب در جوامع با افزایش ۲۵ درصدی روبه رو شده و پیشبینی می شود بار کلی اختلالات روانی در سال ۲۰۲۳ به ۱۵ درصد افزایش یابد.
این بیانیه می افزاید: برپایه پیمایش ملی سلامت روان ایران هم در سالهای پیش از کرونا ۲۳.۶ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله گرفتار یک یا چند اختلال روان شناختی بوده اند. برپایه نظر رسمی سازمان بهداشت جهانی هم امسال کرونا ۱۰.۷ درصد اختلالات روانی را در میان کل مردم دنیا افزایش داده و نتیجه گیری می شود ۳۴.۳ درصد مردم یعنی از چهار نفر یک نفر احتیاج به خدمات فردی، روانشناختی و روانپزشکی دارند.
در این بیانیه آمده است: «براساس یافته های موجود، اضطراب ملی به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده و این امر آرامش جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. در کنار اضطراب ملی، فعالیتهای جمعی کاهش و تنهایی و افسردگی در جامعه افزایش پیدا کرده و به علت ابهامات، مشکلات معیشتی، شایعات، فضای مجازی افسار گسیخته و سیاه نمایی های غیرمعمول ناایمنی روانی در جامعه افزایش داشته است. دو سال قرنطینه و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و زندگی دیجیتالی در روند رشد جسمانی، شناختی، اجتماعی و هیجانی دانش آموزان اثرات منفی داشته است؛ از همه مهم تر دانش آموزان در سن هویت یابی با تاخیر هویت روبرو شده و این مسئله صدمه زا خواهد بود.»
اعضای علمی اولین همایش ملی صدمه شناسی روانی کرونا و مداخلات روانی و اجتماعی اعلام نموده اند: «کادر درمان، بیماران زمینه ای، دانش آموزان، سالمندان، صدمه دیدگان نیازمند توجه ویژه بوده و سایر اختلالات روانی همچون وسواس، خشونت، پرخاشگری، استرس بعد از بحران و اختلالات روان تنی همچون قلبی عروقی، دیابت، دردهای بی مبنا واختلالات گوارشی افزایش چشم گیری دارند. صدمه های اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق، خشونت افزایش و در کنار آن کیفیت زندگی و نشاط اجتماعی و امید اجتماعی با کاهش روبه رو شده و وضع موجود با فروکش شدن ویروس کووید ۱۹ صدمه های روانی اجتماعی شدت بیشتری خواهند گرفت.»
به اعتقاد این اعضا، باید انجام پژوهش های کاربردی، بنیادی و کیفی بعنوان یک لزوم ملی در دستور کار دانشگاه ها و ستاد ملی کرونا قرار گیرد، غربال گری سلامت روان و پرونده سلامت روان در سطح گروه ها، کارکنان دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، دانش آموزان، اولیاء و مربیان و شهروندان برنامه ریزی و اجراء شود، آموزش سلامت روان مردم از راه آشنا کردن آحاد مردم با نشانه ها، اختلالات روانی و صدمه های روانی_اجتماعی و آموزش کارکنان، معلمان، دانشجویان، دانش آموزان، شهروندان بر مبنای بسته های آموزشی مورد نیاز جهت ارتقاء سلامت روان مورد توجه قرار گیرد.
آموزش مهارت های زندگی همچون سبک زندگی سالم، کنترل استرس، کنترل خشم، حل مسأله، مهارت های ارتباطی و اجتماعی، فرزند پروری، فرهنگ سازی و عملیاتی شود، توانمند سازی زوجین، خانواده ها به منظور تاب آوری در مقابل فشار روانی ناشی از کرونا بر مبنای آموزه های دینی و اسلامی در دستور کار قرار گیرد، پیوست های سلامت روان همراه با پروتکلهای بهداشتی تدوین و در اختیار همگان بوده و خدمات روان شناسی و مشاوره ای توسعه پیدا کند.
در راستای این توسعه، عرضه خدمات روان شناسی و مشاوره به خانواده ها، مدارس، کارکنان و آحاد مردم، حمایت و برنامه ریزی از طرح های روان شناسی مدرسه، روان شناس خانواده و روان شناس دادگاه ها و ایجاد ساختارهای لازم در توسعه مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره در مناطق شهری، روستایی، حاشیه نشینی از راه تسهیلات کم بهره باید مورد توجه باشد.
همچنین خطوط کمک فوری، مداخله در بحران از راه مشاوره و راهنمایی تلفنی، اینترنتی توسعه یابد و مشکلات موجود برطرف شود. برای کنترل و مدیریت فضای مجازی خصوصا افراد غیرمجاز و فعال که باعث افزایش صدمه های روانی اجتماعی شده اند، کمیته هماهنگی ملی مقابله با آن باید تشکیل گردد.
تدوین برنامه راهبردی ستاد ملی کرونا برای مقابله با عوارض روانی - اجتماعی کرونا، احیای اجتماعی و سهم بخشی به نهادها و سازمان ها، تدوین سند جامع سلامت روانی - اجتماعی در دوران پسا کرونا جهت عرضه به شورایعالی انقلاب فرهنگی و تدوین سند چشم انداز و توسعه خدمات روان شناسی و مشاوره در برنامه هفتم هم به همت روان شناسان و روانپزشکان متخصص این حوزه بخصوص مشارکت کنندگان این همایش هم باید در دستور کار قرار گیرد.
در بیانیه هیات علمی این همایش تاکید شده است: بهره مندی خدمات روان شناسی و مشاوره اقشار کم درآمد در معرض خطر از راه بیمه های پایه و تکمیلی توسط شورایعالی بیمه سلامت و عملیاتی شدن بند ج ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه ضروری بوده و با عنایت به این که هزینه های مستقیم و غیر مستقیم اختلالات روانی و صدمه های اجتماعی - روانی برای دولت بسیار بالاست، پیشنهاد می شود که برنامه پیشگیری سطح اول، سطح دوم و سطح سوم جزء برنامه های راهبردی حوزه سلامت کشور قرار گیرد. همینطور سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور بعنوان متولی روان شناسی و مشاوره کشور محور اصلی صدور مجوز فعالیت حرفه ای و نظارت برآن بوده و از موازی کاری ها و کارهای غیر تخصصی که صدمه زاست جلوگیری شود.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهور هم در پیامی به مناسبت برگزاری اولین همایش ملی صدمه شناسی روانی و مداخلات روانی - اجتماعی در پساکرونا عنوان کرد: «به نمایندگی از ملت قدرشناس ایران از زحمات و تلاشهای کلیه روانپزشکان، روانشناسان و مشاوران خدمت گزار که در تعامل مستقیم و مداوم با افراد کاهنده و فشارهای روحی و پاسخگویی نیازهای روان شناختی هستند، قدردانی می کنم؛ شایسته است که نخبگان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه در سطوح مختلف روانپزشکی و روانشناسی با اهتمام ویژه وضعیت روانی جامعه بعد از دوران کرونا را واکاوی کرده و با هم اندیشی و گردآوری تجارب و تحقیقات در سطح ملی و فراملی پیشنهادهایی کاربردی با هدف افزایش تاب آوری و ارتقاء سطح روانی جامعه ارائه کنند تا از نتایج آن در کمیته های تخصصی و ستاد ملی مقابله با کرونا بهره برداری شود.»

1401/06/12
18:15:04
5.0 / 5
470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سلامت