عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز بیان كرد؛

میزان شیوع نارسایی و سکته قلبی در فصول گرم بیشتر است

میزان شیوع نارسایی و سکته قلبی در فصول گرم بیشتر است

به گزارش سلامت، عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: میزان شیوع نارسایی و سکته قلبی بطور معمول در فصول گرم بیش از فصل های معتدل است.


به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی اهواز، محمد آدینه بیان کرد: در ایام گرم، سیستم اعصاب خودمختار بدن، رگ ها را گشاد می کند، بدین سبب ممکنست بازگشت خون به قلب مختل شود؛ همین طور تعریق شدید با کاهش حجم خون در گردش خون رسانی به اعضای بدن را کمی می کند، اما باید توجه داشت که بیشترین تاثیر گرما بر قلب، افزایش کار آن و افزایش ضربان قلب برای خون رسانی درست به مناطق بدن است.
وی با اشاره به این که در فصول گرم سال و افزایش دمای محیطی، قلب و پوست وظیفه سنگینی برای خنک تر کردن بدن و حفظ دمای ایده ال بدن دارند، اظهار داشت: قلب برای خون رسانی بیشتر به پوست و عرق کردن مجبور به افزایش ضربان و کار کرد خواهد بود؛ افزایش کارکرد قلب موجب افزایش فشار خون شده که در دماهای بالا این افزایش خطرناکست.
آدینه افزود: بدین سبب فعالیت در هوای گرم ممکنست به بدن استرس فیزیکی شدید وارد کند و برای بیماران با سابقه مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی یا تنگی عروق کرونری مشکل آفرین شود.
عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: برای افرادی که از بیماری قلبی خود خبر ندارند، خصوصاً افراد مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب، قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و فعالیت در این شرایط می تواند به عنوان یک کبریت در انبار باروت باشد، چونکه در این شرایط نیاز عضله قلب به اکسیژن و خون زیاد می شود ولی عروق قلب که از قبل گرفتار تنگی و انسداد شده اند اجازه رسیدن خون کافی به قلب را نمی دهند و فرد گرفتار آنژین صدری یا سکته قلبی می شود.
وی بیان کرد: افرادی با عوامل خطر ساز مانند دیابت، فشار خون، سن بالا، چربی بالا، دارای سابقه بیماری قلبی مانند مشکلات دریچه ای، نارسایی قلبی، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و سکته قبلی باید بسیار مراقب باشند.
آدینه افزود: در روزهای گرم سال و تابستان هر چقدر بتوانیم دمای بدن خودرا در محدوده ایده آل نگه داریم، کمک بزرگی به قلب کرده ایم و می توانیم خطر بیماریهای در رابطه با گرما را در خود کاهش دهیم.
عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچون اقدامات لازم برای کاهش تاثیر گرما بر قلب را مصرف داروهای قلبی با دُز صحیح در زمان صحیح تجویز شده توسط پزشک، نوشیدن مقدار زیاد آب یا سایر نوشیدنی های قلیایی، خوردن غذاهای سرد، خصوصاً سالاد و میوه با محتوای آب زیاد، ماندن در منزل یا جاهای خنک، پوشیدن لباس خنک، گرفتن دوش آب سرد و مراجعه به پزشک بمحض احساس درد قلبی یا تنگی نفس اشاره نمود.
وی افزود: در صورت وجود نارسایی قلب از نوشیدن مایعات زیاد و مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی یا کافیین دار اجتناب کنید، چونکه نوشیدنی های مبتنی بر کافیین می توانند موجب از دست رفتن مایعات بیشتری از بدن شما شود. علاوه بر این، باید از تردد بی مورد و ورزش در ساعات گرم روز اجتناب کرد.


منبع:

1401/05/31
21:07:28
5.0 / 5
451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سلامت