رییس اتاق بازرگانی كرمانشاه:

ارائه خدمات درمانی به بیماران عراقی در کرمانشاه ارزانتر از کشورهای همسایه است

ارائه خدمات درمانی به بیماران عراقی در کرمانشاه ارزانتر از کشورهای همسایه است

به گزارش سلامت، ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمانشاه، اهمیت بُعد اقتصادی گردشگری سلامت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: کرمانشاه می تواند خدمات درمانی با کیفیتی به اندازه امارات و ترکیه اما با قیمت بسیار پایین تر را به گردشگران سلامت ارائه دهد.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، «کیوان کاشفی» روز چهارشنبه در نشستی با هیات فعالان گردشگری سلامت اقلیم کردستان عراق در اتاق بازرگانی کرمانشاه، ضمن اشاره به این که گردشگران سلامت اقلیم از دیرباز برای دریافت خدمات درمانی به کرمانشاه رجوع داشتند، اضافه کرد: اما مراجعات بیماران عراقی عموما به صورت انفرادی و سازماندهی نشده بود.
وی از پیگیری اتاق بازرگانی کرمانشاه برای ساماندهی گردشگری سلامت طی دو، سه سال گذشته اطلاع داد و اظهار نمود: بیمارستان های استان را مشتاق کردیم فضاهای ویژه ای برای گردشگران سلامت عراقی فراهم نمایند.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، الان کرمانشاه به لحاظ پزشکی و مراکز درمانی امکان پذیرش گردشگران سلامت و ارائه خدمات به آنها در همه زمینه های مختلف را دارد و می تواند همه نیازهای آنان را پوشش دهد.
وی سپس از چالش هایی که در حوزه گردشگری سلامت بین کرمانشاه و اقلیم عراق وجود دارد یاد کرد و اظهار داشت: یکی از مهم ترین این چالش ها نبود ارتباط مستقیم بین دو طرف بود که امیدواریم با سفر هیات اقلیم عراق، این تعامل به صورت مستمر و دایمی برقرار شود.
کاشفی همینطور بر ضرورت فعالیت شرکت هایی برای ارائه خدمات صفر تا صد خدمات به گردشگران سلامت تاکید و تصریح کرد: تجربه موفق چنین کاری را بین تهران و بغداد داریم و باید این روند در کرمانشاه هم برقرار شود.
وی معضل دیگر در حوزه گردشگری سلامت کرمانشاه را حوزه حمل و نقل عنوان نمود و اضافه کرد: می توانیم این هماهنگی را ایجاد نماییم که گردشگران سلامت اقلیم بدون کمترین معطلی و از مسیر VIP زمینی وارد کرمانشاه شوند.
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه تصریح کرد: در بلندمدت هم پیگیر برقراری پرواز کرمانشاه - سلیمانیه هستیم که حتی اگر دو پرواز در هفته هم برقرار شود پاسخگوی نیازهای حوزه توریسم سلامت خواهد بود.
به گفته وی، ایرلاین های داخلی امکان و ظرفیت راه اندازی چنین پروازی را دارند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه تعامل در حوزه پزشکی و توریسم سلامت با عراق را باید در سه حوزه مختلف پیگیری نماییم، اظهار داشت: بخش اول آموزش نیروهای متخصص برای اقلیم است که در این حوزه دانشگاه علوم پزشکی باید برنامه خویش را مشخص نماید.
کاشفی، دومین بخش را ارائه خدمات به بیماران عراقی در کرمانشاه اعلام نمود و خاطرنشان کرد: برای این بخش ۲ کار اساسی باید صورت گیرد، اول این که در خود اقلیم پذیرش اولیه ای برای بیماران صورت بگیرد و بعد به کرمانشاه اعزام شوند و دوم این که برنامه ریزی برای انتقال بیمار عراقی از مرز تا مرکز درمانی کرمانشاه صورت بگیرد که بهتر است این کار از جانب خود مراکز درمانی باشد.
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به اینکه نزدیک به ۹۰ درصد گردشگران سلامت عراقی با هدف اعمال جراحی به کرمانشاه می آیند، تصریح کرد: لازم است بیمارستان در خلال مسیر بیماران را همراهی و خدمات پزشکی برای آنها در نظر بگیرد.
کاشفی، سومین بخش تعاملات پزشکی با عراق را اعزام پزشکان ایرانی برای ویزیت بیمار در عراق اعلام نمود و اظهار داشت: تجربه موفقی در سالهای گذشته در زمینه اعزام پزشکان متخصص چشم به کلار داشتیم و این کار حالا می تواند برای سایر حوزه های تخصصی هم صورت گیرد.کرمانشاه اولویت اصلی ما در زمینه توریسم سلامت است
رییس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم کردستان عراق هم ضمن اشاره به ظرفیت های گوناگونی که کرمانشاه در زمینه گردشگری سلامت دارد، اظهار نمود: تابحال از وجود این ظرفیت ها بی خبر بودیم و این امر سبب شد آنطور که باید نتوانیم از خدمات توریسم سلامت کرمانشاه استفاده نماییم.
«جبار محمد رحیم» با اشاره به اینکه پیش از این عمده بیماران عراقی شهرهای دیگر ایران همچون تهران را برای دریافت خدمات توریسم سلامت انتخاب می کردند، اضافه کرد: از این پس کرمانشاه اولویت اصلی ما در زمینه توریسم سلامت خواهد بود.
وی از ۲ چالش مهم پیش روی برقراری توریسم سلامت بین کرمانشاه و اقلیم یاد کرد و افزود: اولین چالش نبود پرواز مستقیم به کرمانشاه است و چالش دیگر در زمینه ورود زمینی بیماران می باشد که لازم است شرایط برای ورود آنها تسهیل شود.
محمد رحیم، همینطور خواهان تعامل بین کرمانشاه و اقلیم در زمینه آموزش نیروهای متخصص و فوق تخصصی حوزه پزشکی و پیراپزشکی شد و تصریح کرد: باید از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این حوزه استفاده گردد.
کرمانشاه بیشترین آمار دانشجویان خارجی را دارد
در ادامه رئیس نظام پزشکی استان کرمانشاه هم ضمن اشاره به این که کرمانشاه یکی از استانهای با بیشترین آمار دانشجویان خارجی است، اظهار داشت: این آمادگی را داریم که در تمام زمینه های تخصصی به دانشجویان عراق و بویژه اقلیم آموزش دهیم.
«محمدباقر حیدری» همینطور از آمادگی برای پذیرش بیماران عراقی در مراکز درمانی کرمانشاه و ارائه خدمات به آنها اطلاع داد و اضافه کرد: حتی این آمادگی را داریم که برای بیماران اورژانسی خدماتی را در مرز و شهرستان قصرشیرین ارائه دهیم.
مدیر طرح و توسعه اتاق کرمانشاه هم ضمن اشاره به سفر کاری سه روزه هیات اقلیم عراق در کرمانشاه و بازدیدهایی که از مراکز درمانی و بیمارستان های استان داشتند، تصریح کرد: حمل و نقل و پرواز هوایی خواسته مهم هیات عراقی در زمینه گردشگری سلامت بود.
«جلیل بالایی» افزود: بعلاوه این هیات خواهان تسهیل در ورود گردشگران سلامت به کرمانشاه شدند.
وی با اشاره به اینکه هیات عراقی از خدمات درمانی که در کرمانشاه وجود دارد تا حدودی بی خبر بودند، اضافه کرد: امیدواریم این سفر کاری زمینه ای جهت استفاده از ظرفیت های گردشگری سلامت کرمانشاه باشد.
استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی با ۲ بخش کُردی و عربی کشور عراق فعال است.


منبع:

1401/05/27
13:09:44
5.0 / 5
427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت