معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت:

استفاده ۳۲ درصدی از ماسک در عزاداری های حسینی

استفاده ۳۲ درصدی از ماسک در عزاداری های حسینی

به گزارش سلامت به گزارش سلامت، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تا ۲ هفته دیگر کرونا رشد افزایشی را طی خواهد کرد، اظهار داشت: میزان استفاده از ماسک در دهه اول محرم بخصوص تاسوعا و عاشورای حسینی ۳۲ درصد بوده است.


محسن فرهادی در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: با عنایت به پیشتازی سویه جدید امیکرون BN۵ در کشور و تبدیل شدن به سویه غالب تا ۲ هفته دیگر کرونا رشد افزایشی را طی می کند و از مردم می خواهیم حتما از ماسک بهره برده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.
وی عنوان کرد: برآوردی برای به انتها رسیدن کرونا وجود ندارد و با عنایت به این که در ماه محرم و اربعین مراسم های عزاداری پا برجاست، باید استفاده از ماسک، تهویه مناسب در فضای بسته، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی از جانب همه گروه های سنی مورد توجه قرار گیرد.
بیش از چهار هزار بازرس بهداشتی در چارچوب دو هزار و ۵۰۰ تیم بهداشتی بر بهداشت محیط در عزاداری ها نظارت داشتند
فرهادی تصریح کرد: در دهه اول محرم دو هزار و ۵۰۰ تیم بهداشتی در چارچوب بیشتر از چهار هزار کارشناس بهداشتی بر مسایل بهداشت محیط عزاداران حسینی، تکایا و هیات ها نظارت داشتند و این روند تا آخر ماه صفر ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه مقرر است ۴۰ نفر از کارشناسان بهداشت محیط در اربعین به کربلا و نجف اعزام شوند، اظهار داشت: اعزام این تیم های بهداشتی، نظارت درست و دقیق بر بهداشت محیط و فردی و اجتماعی زائرین حسینی در کربلا و نجف است.
دزهای واکسن کرونا (اول تا چهارم) زائرین اربعین باید کامل باشد

فرهادی اضافه کرد: کارشناسان بهداشت محیط مسیر راهپیمایان را از نظر سلامت به جزء گروه های امدادی هلال احمر و اورژانس کنترل می کنند و افرادی که قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند باید دزهای واکسن کرونای(اول تا چهارم) آنها کامل باشد.
زائران اربعین باید ۳ یا ۴ دز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند
وی تصریح کرد: افراد دارای بیماری های زمینه ای همچون دیابت، قلبی و عروقی و تنفسی بهتر است از عزیمت به عتبات عالیات در اربعین و از حضور در مراسم عزاداریهای حسینی که در تکایا و هیات ها و مساجد برگزار می گردد به علت عدم مبتلا شدن به کرونا اجتناب کنند و در منزل به عزاداری بپردازند.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت افزود: برای پیشگیری از مبتلا شدن به سویه جدید امیکرون باید علاوه بر استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی هم رعایت شود و شانه به شانه هم قرار نگیرید، چونکه این سویه می تواند ۱۸ نفر را همزمان مبتلا کند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی قبل در رابطه با شروع موج هفتم کرونا در کشور اظهار داشت: بارها اعلام نموده ام، این که فکر نماییم کرونا تمام شده، بسیار اشتباه است. کرونا، ویروسی است که تا سال ها باقی خواهد ماند. حالا ایران هم وارد موج هفتم شده است.
علت انتشار کرونا در موج هفتم، امیکرون نوع ۵ BA است که سرعت انتشار آن ۱۸ برابر بیشتر از کرونای اولیه است و اگر کسی به این سویه مبتلا شود به سرعت می تواند دیگران را هم مبتلا کند و ماسک می تواند از شیوع آن جلوگیری نماید و همینطور افراد مبتلا باید تا یک هفته خویش را قرنطینه کنند و افراد اگر ۶ ماه از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته است باید دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.منبع:

1401/05/20
21:26:25
5.0 / 5
406
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سلامت