مدیركل انتقال خون استان تهران:

طرح نذر خون از آغاز محرم تا آخر صفر ادامه دارد

طرح نذر خون از آغاز محرم تا آخر صفر ادامه دارد

به گزارش سلامت مدیرکل انتقال خون استان تهران اظهار داشت: سال جاری هم همانند سالهای گذشته طرح اهدای نذر خون را داریم و این طرح از آغاز محرم ماه محرم تا آخر ماه صفر ادامه دارد و مردم نوع دوست، جهت کمک به نیازمندان به خون و فرآورده های آن می توانند در این زمان اقدام نمایند.


محمدرضا مهدی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اضافه کرد: پویش اهدای خون سال جاری در محرم و صفر با شعار «ایثار حسینی و اهدای خون آگاهانه» و «خون، بهای عشق است» که برگرفته از فرهنگ حسینی مانند سالهای قبل برقرار است.
وی افزود: از اهداکنندگان خون می خواهیم که اهدای خون را به عاشورا و تاسوعا موکول نکنند چونکه در این روزها به سبب ازدیاد جمعیت و استقبال کنندگان از اهدای خون امکان دارد باعث معطل شدن اهداکنندگان شود.
مدیرکل انتقال خون استان تهران اظهار داشت: هموطنانی که قصد اهدای خون دارند بهتر است که در طول ماه های محرم و صفر مبادرت به اهدای خون کنند چونکه احتیاج به خون یک نیاز همیشگی است و اهدای خون باید به صورت مستمر و مکرر صورت گیرد تا بتوانیم سطح ذخایر خون را حفظ نماییم و مشکلی در تأمین خون نداشته باشیم.
مهدی زاده خاطرنشان کرد: همه افراد می توانند اهداکننده خون باشند و از اهدای خون استقبال کنند ولی لازم است از جوانان و بانوان بیشتر بخواهیم که برای اهدای خون اقدام نمایند چونکه این دو قشر در زمینه اهدای خون اثرگذار هستند.
وی اشاره کرد: متاسفانه تمایل و استقبال جوانان برای اهدای خون کم است؛ ازاین رو از جوانان می خواهیم که بیشتر در این فعالیت اجتماعی و انسان دوستانه وارد شوند و برای مساعدت با نیازمندان به خون و فرآورده های آن اقدام نمایند.
مدیرکل انتقال خون استان تهران افزود: همینطور بانوان هم به سبب این که تاثیرات فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی در جامعه و خانواده دارند می توانند بعنوان الگوهای مناسب و مروج های خوب برای ترویج فرهنگ اهدای خون باشند.


مهدی زاده تصریح کرد: امیدواریم با وجود استقبال خوب مردم و عزادارن حسینی، بتوانیم سطح ذخایر خون را که در چند هفته گذشته به سبب شیوع مجدد کرونا در جامعه رو به کاهش گذاشته است، جبران نماییم و شاهد کاهش ذخایر خون نباشیم و بتوانیم به سادگی سطح ذخایر خون را تأمین نماییم و با مشکلی مواجه نشویم.
مدیرکل انتقال خون استان تهران اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا، همه مراکز انتقال خون در سرتاسر کشور و همچنین استان تهران دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرده اند و مراکز اهدای خون یکی از سالم ترین مراکز محسوب می شود؛ ازاین رو اهداکنندگان خون با اطمینان خاطر به این مراکز رجوع کنند و به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن، خون اهدا کنند.
اکنون سطح ذخایر خون در استان تهران خوب است و ۱۰۰ درصد احتیاج به خون و فرآورده های خونی مراکز درمانی و بیمارستانی تهران را پاسخگو هستیم
وی افزود: حالا سطح ذخایر خون در استان تهران خوب است و ۱۰۰ درصد احتیاج به خون و فرآورده های خونی مراکز درمانی و بیمارستانی تهران را پاسخگو هستیم اما باید توجه داشت که استان تهران دارای شرایط خاص است و همیشه و به صورت مستمر باید اهدای خون صورت گیرد تا بتوانیم سطح ذخایر خون را در شرایط ثابت نگه داریم و خون مورد نیاز را تأمین نماییم.
اهداکنندگان خون می خواهیم به صورت مستمر و دائم برای اهدای خون اقدام کنند
مهدی زاده تصریح کرد: در هفته های اخیر به سبب شیوع مجدد کرونا شاهد کاهش رجوع کنندگان برای اهدای خون بودیم و اگر این روند ادامه یابد، شاید برای هفته های آتی با کاهش میزان سطح خون مواجه شویم ازاین رو از اهداکنندگان خون می خواهیم به صورت مستمر و دائم برای اهدای خون اقدام نمایند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، اداره کل انتقال خون استان تهران اعلام نموده است، همشهریان تهرانی می توانند در ایام یکشنبه شانزدهم و دوشنبه هفدهم مرداد ۱۴۰۱ مصادف با تاسوعا و عاشورا برای پیوستن به صف داوطلبان اهدای خون به ۱۳ مرکز فعال در استان تهران رجوع کنند.
براساس این گزارش، روز تاسوعای حسینی مراکز اهدای خون وصال، شهرری، تهرانپارس، ستاری، پیروزی از ساعت۸ تا ۲۴ و مراکز صدر، چیذر، نارمک، شهریار، ورامین و گروههای سیار اهدای خون واقع در بیمارستان خیریه صدیقه الزهرا «س» شهرری، هیئت سجادیه اسلامشهر از ساعت ۱۷ تا ۲۴ و تیم امام زاده جعفر (ع) پیشوا هم از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در خدمت داوطلبان اهدای خون هستند.

همچنین در عاشورای حسینی هم مراکز وصال، شهرری، تهرانپارس، ستاری، پیروزی از ساعت ۷ تا ۲۴ و دیگر مراکز صدر، شهدای چیذر، نارمک، شهریار، ورامین از ساعت ۷ تا ۱۶ همینطور گروههای سیار اهدای خون واقع در بیمارستان خیریه صدیقه الزهرا (س) شهرری، هیئت سجادیه اسلامشهر و تیم امام زاه جعفر پیشوا از ساعت ۹ تا ۱۷ چشم انتظار مردم خیرخواه تهرانی خواهند بود.

افراد برای جلوگیری از اتلاف وقت می توانند از راه رفتن به سایت انتقال خون استان تهران نوبت اینترنتی دریافت کرده و با همراه داشتن کارت ملی به مراکز ثابت اهدای خون رجوع کنند.


منبع:

1401/05/18
11:23:09
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت