عضو كمیته علمی كشوری كرونا:

خطر مبتلا شدن به کووید19 و مرگ و میر در افرادی که مستعد هستند

خطر مبتلا شدن به کووید19 و مرگ و میر در افرادی که مستعد هستند

به گزارش سلامت، عضو کمیته ی علمی کشوری کرونا اظهار داشت: هم اکنون مرگ و میرهای کرونایی نه بخاطر رفتار ویروس بلکه بخاطر سایر بیماری ها و مبتلا شدن به کووید۱۹ در افراد مستعد که در بیمارستان ها بستری و در این مراکز به کرونا مبتلا می شوند، مقداری افزایش پیدا کرده است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، دکتر مجید مختاری روز جمعه با بیان این مطلب اضافه کرد: تاثیر واکسن های موجود در کاهش مبتلاشدن به فرم شدید بیماری، بستری در بخش های عادی، مراقبت های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا ثابت شده بدین سبب تشکیک در مورد تاثیرگذاری واکسن کرونا، ظلم به بشریت است.
وی با اعلان اینکه در مطالعات مختلف با مطالعات بسیار پیچیده ریاضی نشان داده شده که اگر واکسن کرونا نبود، مرگ و میر بیماران کرونا بسیار زیاد بود، اضافه کرد: در یک مطالعه بتازگی مشخص شد که اگر جمعیت دنیا برمبنای سفارش های سازمان جهانی بهداشت در زمان غلبه واریانت دلتا، ۴۰ درصد واکسینه شده بودند، می توانست از مرگ و میر ۲۰ میلیون نفر پیشگیری کند.
دکتر مختاری افزود: اُمیکرون مرگ و میر بالایی نسبت به سویه دلتا ندارد اما مبتلاشدن به اُمیکرون بسیار بیشتر و حتی ۵ تا ۶ برابر دلتا است که این قدرت سرایت اُمیکرون و هجوم بیماران در سراسر دنیا به مراکز درمانی، فشار زیادی را به سیستم درمانی کشورها وارد میکند.

کاریک


عضو کمیته علمی کشوری کرونا اشاره کرد: مطالعات اولیه در شروع پاندمی کرونا نشان داد که رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستشوی دست ها، تهویه مناسب در اماکن مسقف و پرهیز از ترددهای غیرضروری می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیش گیری از ابتلا، بستری و مرگ و میر داشته باشد.
دکتر مختاری تصریح کرد: متاسفانه گویا دنیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی را فراموش کرده در صورتیکه برگشتن به رعایت این شیوه نامه، می تواند در کنترل کرونا در هر موجی از بیماری، موثر باشد.
 

1401/05/14
17:49:31
5.0 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت