یافته جدید محققان؛

داروی سرطان برای بیماران کووید بستری در بیمارستان نجات بخش است

داروی سرطان برای بیماران کووید بستری در بیمارستان نجات بخش است

سلامت: یک مطالعه جدید نشان میدهد یک داروی آزمایشی که برای مبارزه با سرطان استفاده می شود ممکنست خطر مرگ و میر بیماران کووید19 را تا حدود 55 درصد کم کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران، دارو «سابیزابولین» در کمک به بیماران شدیداً مبتلا به کووید ۱۹، بیش از داروهای مجاز قبلی مؤثر است.
دکتر «ایلان شوارتز»، متخصص بیماریهای عفونی، اظهار داشت: «به نظر می رسد نتیجه فوق العاده چشم گیر است. ما تعداد کمی درمان برای بیماران مبتلا به بیماری شدید داریم که مرگ و میر را می کاهد، و از درمان دیگری که می تواند مرگ و میر را بیشتر کم کند، بسیار استقبال می شود.»
با این حال، حجم نمونه مطالعه نسبتاً کوچک بود و تنها ۱۳۴ بیمار این دارو را دریافت نمودند.
این دارو که بصورت قرص مصرف می شود، مانع ساخت اتصال های مولکولی می شود که برای انتقال مواد از ناحیه ای از سلول به ناحیه دیگر است. سابیزابولین در ابتدا توسط پژوهشگران دانشگاه تنسی برای مبارزه با سرطان بوسیله قطع این نوع دسترسی بین سلول های تومور و جلوگیری از رشد سریع، ساخته شد.
اما بنظر می رسد این دارو در بیماران مبتلا به کووید با کاهش التهاب ریه عمل می کند.
این کارآزمایی شامل بیمارانی بود که برای درمان کووید و دریافت اکسیژن یا تهویه مکانیکی در بیمارستان بستری شده بودند. آنها عوامل خطر دیگری مانند چاقی یا فشار خون بالا داشتند که در خطر بالای مرگ ناشی از این بیماری نقش داشت. به همین دلیل، آنها مجاز به درمان با داروهای دیگر مانند استروئیدهایی نظیر دگزامتازون بودند که گفته می شود خطر مرگ ناشی از کووید را تا یک سوم کم می کند.
اما از ۱۳۴ داوطلبی که دارو مصرف کردند و ۷۰ داوطلبی که دارونما دریافت نمودند، میزان مرگ و میر دو گروه بعد از ۶۰ روز به شدت متفاوت بود. بیش از ۴۵ درصد از گروه دارونما در مقایسه با حدود ۲۰ درصد از کسانی که سابیزابولین مصرف می کردند جان خودرا از دست دادند معادل کاهش ۵۵ درصدی در خطر کلی مرگ.
به گفته کارشناسان، مشخص شده است که چند داروی ضد ویروسی مانع از بستری شدن بیماران کووید در بیمارستان می شود، اما به طور معمول در مورد کووید متوسط تا شدید خوب عمل نمی کنند.


منبع:

1401/04/23
13:33:15
5.0 / 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت