یافته محققان بریتانیایی؛

داروهای اختلال بیش فعالی به درمان آلزایمر کمک می کنند

داروهای اختلال بیش فعالی به درمان آلزایمر کمک می کنند

سلامت: شواهد خوبی وجود دارد که نشان میدهد تعدادی از داروهای مورد استفاده برای اختلال بیش فعالی معروف به داروهای نورآدرنرژیک، ممکنست به درمان جنبه های کلیدی آلزایمر نیز کمک کنند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران بریتانیایی گزارش دادند: «استفاده از داروهای نورآدرنرژیک به احتمال زیاد درمان مؤثری برای بیماری آلزایمر در حوزه شناخت عمومی، مهارت های فکری و بی تفاوتی ارائه می کند.»
تیم مطالعه به رهبری دکتر «مایکل دیوید» از مؤسسه تحقیقات زوال عقل بریتانیا در لندن، نتایج ۱۹ کارآزمایی بالینی انجام شده از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ را بررسی کردند. این کارآزمایی ها شامل بیش از ۱۸۰۰ بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر یا اختلالات ذهنی خفیف بود.
در این کارآزمایی ها، داروهای نورآدرنرژیک همچون اتوموکستین (Strattera)، متیل فنیدات (Ritalin/Concerta) و گوانفاسین (Tenex) برای درمان تفکر، حافظه و علایم روان پزشکی در افراد مبتلا به بیماریهای عصبی استفاده شد.
سپس پژوهشگران نتایج ۱۰ کارآزمایی شامل ۱۳۰۰ بیمار را با هم بررسی کردند. آنها به بررسی معیارهای توانایی روزانه شرکت کنندگان برای عملکرد، همچون جهت یابی / توجه، حافظه، فصاحت کلامی و زبان پرداختند.
این کارآزمایی ها فواید کوچک، اما قابل توجهی از داروهای نورآدرنرژیک را بر مهارت های ذهنی کلی نشان دادند.
محققان سپس نتایج هشت کارآزمایی را برای رفتار و علایم عصبی روانی، بیقراری و بی تفاوتی جمع آوری کردند.
محققین حتی بعد از در نظر گرفتن تفاوت ها در طراحی کارآزمایی و نتایج مورد نظر، به تأثیر مثبت زیادی از داروهای نورآدرنرژیک بر بی انگیزی پی بردند.
به گفته پژوهشگران، سیستم نورآدرنرژیک مغز ممکنست هدف خوبی برای درمان باشد برای اینکه در اوایل بیماری آلزایمر مختل می شود. داروهای نورآدرنرژیک شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون بالا و داروهای اختلال بیش فعالی هستند.
این داروها، انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین (که نوراپی نفرین نیز نامیده می شود) را هدف قرار می دهند که برای خیلی از فرآیندهای ذهنی همچون توجه، یادگیری، حافظه، آمادگی برای عمل و سرکوب رفتارهای نامناسب مهم است.

1401/04/21
12:08:28
5.0 / 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سلامت