دستاورد جدید محققان؛

داروی جدیدی که نرخ بقاء مبتلایان به سرطان سینه را زیاد می کند

داروی جدیدی که نرخ بقاء مبتلایان به سرطان سینه را زیاد می کند

یک داروی ژنی جدید همراه با هورمون درمانی توانایی بهبود میزان بقای زنان مبتلا به سرطان سینه در مرحله چهار را به نام سرطان متاستاتیک دارد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث سایت، یک داروی ژنی جدید همراه با هورمون درمانی توانایی بهبود میزان بقای زنان مبتلا به ناهنجاری ژنتیکی در سرطان را دارد. نتایج مطالعه جدید نشان داد که بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک که داروی Capivasertib را دریافت کرده بودند، تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که تنها درمان استاندارد داشتند زنده ماندند.
Capivasertib یک مهارکننده هدفمند اصلی پروتئین محرک سرطان AKT است که بعنوان PKB هم شناخته می شود. این پروتئین یک گره کلیدی در یک شبکه سیگنال دهی است که در طیف وسیعی از سرطان ها غیرقابل تنظیم می شود و به روند پیشرفت بیماری کمک می نماید. این مطالعه خاص، اثربخشی capivasertib را که فعالیت AKT را مهار می کند، مقایسه کرد و آنرا با فولوسترانت، که یک درمان هورمونی است که پزشکان هم اکنون از آن استفاده می نمایند، ترکیب کرد.
سرطان سینه متاستاتیک زمانی است که سلول های سرطانی از پستان به سایر قسمت های بدن پخش شده اند. این سرطان بعنوان سرطان سینه پیشرفته یا مرحله ۴ طبقه بندی می شود. سرطان سینه متاستاتیک پیشرفته ترین مرحله سرطان سینه است. سرطان سینه زمانی ایجاد می شود که سلول های غیرطبیعی سینه آغاز به تقسیم غیرقابل کنترل می کنند. تومور، توده یا مجموعه ای از این سلول های غیر طبیعی است.
متاستاز به سلول های سرطانی گفته می شود که به ناحیه جدیدی از بدن گسترش یافته اند. در سرطان سینه متاستاتیک، سلول ها امکان دارد به استخوان ها، مغز، کبد و ریه ها گسترش یابند. نام سرطان بر مبنای منشأ اولیه آن است چونکه سلول های سرطانی عامل آن هنوز سلول های سرطان سینه هستند. سرطان سینه که به سایر قسمت های بدن توسعه پیدا می کند هنوز سرطان سینه نامیده می شود.
از آنجاییکه میزان مرگ و میر در این مرحله بسیار بالا است، اهداف اصلی درمان سرطان سینه متاستاتیک این است که اطمینان حاصل شود که بیماران موارد زیر را داشته باشند:
• طولانی ترین بقای ممکن با این بیماری
• کمترین عوارض جانبی ممکن از سرطان و درمان آن
• بهترین و طولانی ترین کیفیت زندگی ممکن
کارشناسان بیان کرده اند برای بیمارانی که سرطان لاعلاج آنها تشخیص داده شده است، درمان هورمونی می تواند حداقل برای تضمین مدت زمان زنده ماندن طولانی تر بیماران مؤثر باشد.
متخصصان، هورمون درمانی یا درمان غدد درون ریز را بعنوان یک درمان مؤثر برای خیلی از تومورها تعریف می کنند که تست گیرنده های استروژن (ER) یا گیرنده های پروژسترون (PR) مثبت است.
بر اساس نتایج گزارش شده تقریباً ۵۵ درصد از خانمهایی که تحت آزمایش بودند، میتوان انتظار داشت که ۳۹ ماه بعد از تجویز داروی Capivasertib زنده بمانند. این دارو در مقایسه با هر درمان دیگری تابحال نتایج بهتری از خود نشان داده است.


منبع:

1401/04/17
20:08:35
5.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت