معاون پرستاری وزارت بهداشت:

سالانه حدود 10 هزار پرستار از گردونه آموزش خارج می شوند

سالانه حدود 10 هزار پرستار از گردونه آموزش خارج می شوند

به گزارش سلامت معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: حدود هشت هزار و 500 تا 10 هزار نیروی پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی از گردونه آموزش خارج می شوند که خیلی از آنها هنوز طرح خودرا نگذرانده اند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، عباس عبادی روز سه شنبه در همایش ملی پرستاری جامعه نگر در بیمارستان شهید رجایی اضافه کرد: ۸۰ درصد از این پرستاران زن و ۲۰ درصد مرد هستند که از گردونه آموزش خارج می شوند.

وی اظهارداشت: خیلی از پرستاران با مشاهده سختی های دوره طرح که ۲ سال طول می کشد بعد از فارغ التحصیلی در این حرفه فعالیت نمی کنند و باید سیستم سلامت امکاناتی را برای تمایل آنها به کار پرستاری فراهم آورد.

وی اشاره کرد: لازم است خدمات پرستاری جامعه نگر در کشور فراهم گردد و وزارت بهداشت از حدود 2 سال قبل کلینیک های آموزش به بیمار را آغاز نموده و به طور آزمایشی در حال اجراست.

عبادی توضیح داد: همه فارغ التحصیلان کارشناس ارشد بهداشت جامع و روان را رصد کردیم که درکلینیک آموزش به بیمار فعال شوند تا به جامعه نگری خدمات کمک گردد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در حوزه مراقبت تسکینی هم به زودی یک کلینیک مراقبت تسکینی نوزادان در بیمارستان مفید شروع به کار خواهد کرد، این مراقبت تسکینی موضوعی مهمست که در بسته های خدمات در منزل هم باید بیاید.

به گفته ی ایشان، حریم و حرمت خانه مردم در خدمات مراقبت در منزل دارای اهمیت زیادی است و همکاران ما باید به این مساله توجه داشته باشند.

وی در مورد بیکار شدن تعدادی از پرستاران گفت: این که پرستاران طرحی با اتمام طرحشان از بیمارستان بروند و تعدیل شوند از نقاط ضعف ساختار وزارت بهداشت است و باید فضای بازار مناسب برای ارائه خدمت را از بیمارستان خارج نماییم تا کاریابی اتفاق افتد.
عبادی با اعلان اینکه پرداخت های مردم در زمینه درمان از جیب خود زیاد است، اظهار داشت: با وجود افزایش پوشش بیمه ای در دولت سیزدهم، اما هنوز هم هزینه هایی که مردم از جیب پرداخت می کنند، زیاد است و اگر یک خانواده متوسط گرفتار بیماری مزمن و صعب العلاج شود، سطح طبقاتی شان تفاوت خواهدنمود و باید مدل ارائه خدمات در کشور تغییر کند و به سمت تکنولوژی و روش های ارزان مانند پرستاری جامعه نگر برویم.

وی ادامه داد: پرستاری جامعه نگر در خانه های مردم وقتی به درستی نقش خودرا ایفا می کند که مراقبت کننده به همه ابعاد بیمار و زندگی اش توجه کند برای اینکه سلامتی کسی که مراقب یک بیمار مزمن است در خطر است و باید توجه گردد و به آن فرد آموزش دهند به شکلی به بیمار خدمت بدهد که خودش بیمار نشود.

معاون پرستاری اشاره کرد: برمبنای برنامه ششم، وزارت بهداشت مکلف بوده که نظام خدمات جامع سلامت را طراحی و اجرا نماید و جامعیت خدمات مشمول ما می شود که باید مبتنی بر نظام ارجاع باشد.

وی افزود: هم اکنون درحال تدوین برنامه هفتم هستیم و امیدواریم نقطه نظرات سازمان نظام پرستاری به ما کمک کننده باشد.

وی با اعلان اینکه جمعیت سالمندی در کشور رو به افزایش است، اشاره کرد: پوشش بیمه ای برای ارائه خدمات درمانی باتوجه به جمعیت رو به رشد سالمندی افزایش یابد و خدمات مراقبت در منزل را گسترش دهیم.

محمد میرزابیگی رییس سازمان نظام پرستاری نیز در این همایش اظهار داشت: حدود پنج هزار پرستار طرحی در دوران کرونا زحمت های زیادی کشیدند و درست نیست آنها حالا که در وضعیت کنترل کرونا هستیم، بیکار شوند.

وی ادامه داد: حالا در آستانه برنامه هفتم توسعه هستیم و با توجه به این که در هشت سال آینده مطالبه مردم از خدمات سلامت از مطب ها به یک درصد و ۱۰ تا ۱۲ در بیمارستانها و حدود ۳۶ درصد درخواست برای دریافت خدمات در منزل و ۵۰ درصد دریافت از جاهای مختلف مانند پلتفروم های مجازی خواهد بود.

میرزابیگی اضافه کرد: پرستاران در خدمات مراقبت در منزل می توانند حضور فراگیر داشته باشند برای اینکه در دوران همه گیری کرونا بهترین نقش را در رسیدگی به بیماران ایفا کنند.
رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: پرستاران باید فضا را برای پرستاران نماها و افراد سودجو ناامن کنند تا خدمات در منزل نیز باکیفیت عالی صورت گیرد.

وی اشاره کرد: کمبود نیرو فقط فرسودگی پرستار را بدنبال ندارد بلکه بیماران نیز لطمه می بینند و مسئولان باید نگاه جامعه نگری به این قشر داشته باشند.

بگفته میرزابیگی، ۹۰ درصد مطالبات پرستاران همان مطالبات مردم است برای اینکه اگر به خواسته های آنها توجه نشود کیفیت ارائه خدمات به بیماران نیز مختل می شود.


منبع:

1401/03/25
09:00:35
5.0 / 5
451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سلامت