رئیس انجمن شنوایی شناسی ایران خبرداد:

کمبود 380 هزار سمعک در کشور

کمبود 380 هزار سمعک در کشور

به گزارش سلامت رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران بر لزوم تأمین سمعک از راه واردات بیشتر از پیش تصریح کرد و اظهار داشت: حالا ۵۰۰ هزار کم شنوا در کشور وجود دارد و با کمبود ۳۸۰ هزار سمعک مواجه هستیم.


شنوایی مهم ترین حس در انسان است که گاهی گرفتار مشکل می شود. گوش با دریافت اصوات اطراف و پردازش این صدا ها سبب شنوایی در انسان می شود. اختلال در سیستم شنوایی انسان، زندگی فرد را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد و حتی سبب انزوا و گوشه گیری در او می شود.
در اصل کم شنوایی یا صدمه شنوایی مشکل در عملکرد یک یا هر دو گوش است. این اختلال حدودا در میان افراد یک جامعه بخصوص در سالمندان امری بسیار شایع است که به علل مختلفی رخ می دهد.
کم شنوایی یعنی کاهش حساسیت شنوایی نسبت به صداهایی که به طور طبیعی شنیده می شوند.
به کم شنوایی عبارتهایی مانند کاهش شنوایی، افت شنوایی، سنگین شدن گوش، کری، ناشنوایی، ناشنوا یا سخت شنوا و … هم گفته می شود و می تواند هر فردی را در هر سنی، درگیر کند و طبق آمار بهداشت جهانی (WHO)، در حدود پنج درصد از جمعیت جهان ۳۶۰ میلیون نفر (۳۲۸ میلیون بزرگسال و ۳۲ میلیون کودک) از کم شنوایی ناتوان کننده رنج می برند
از دست دادن شنوایی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند هر زمان به سراغ هر کسی بیاید و زندگی او را تحت تأثیر قرار بدهد.
خسرو گورایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: سالانه سه در هزار نفر از افراد متولد شده و سالمندان در کشور به جمعیت کم شنوایان افزوده می شوند و کمبود شدید سمعک زندگی آنها را مختل می کند.
وی عنوان کرد: عمر مفید استفاده از سمعک ۳ تا ۵ سال است و پس از آن با عنایت به فناوری جدید احتیاج به تعویض دارند، افرادی که مادرزادی کم شنوا متولد می شوند و سالمندان هم با عنایت به این که سن امید به زندگی در آنها افزایش پیدا کرده و گرفتار مشکلات شنوایی می شوند، باید از این وسیله شنوایی بهره مند باشند.
گورایی خاطرنشان کرد: واردات ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار سمعک در سال نیاز کشور را تأمین نمی کند حالا به علت این که تخصیص ارز به صورت کارشناسی برای این وسیله شنوایی انجام نشده یا به صورت ناعادلانه توزیع شده، با کمبود ۳۸۰ هزار سمعک مواجه هستیم و از مسئولان مربوطه می خواهیم مساعدت های لازم را در زمینه واردات آن انجام دهند.
به گفته رئیس انجمن علمی شنوایی شنایی ایران، کم شنوایان مظلوم ترین افراد جامعه هستند و ۸۰ درصد آنها امکان برخورداری از درمان را ندارند و باید از امکانات شنوایی مانند سمعک استفاده کنند، با عنایت به این که تولید سمعک دارای تکنولوژی پیچیده است و امکان آن در کشور میسر نشده لزوم برای تأمین واردات آن بیشتر از پیش ضروریست.
گورایی اضافه کرد: امکان زبان آموزی کودکانی که کم شنوا هستند با سمعک فراهم می شود و سالمندان هم که به علت روند پیری گرفتار کم شنوایی می شوند، اگر از این وسیله استفاده نکنند مشکلات زیادی برای آنها از جهت ارتباطی و گوشه گیری بوجود می آید.
وی خاطرنشان کرد: هر سال غربالگری نوزادان از لحاظ کم شنوایی انجام می شود و کمبود سمعک می تواند مشکلات زیادی را برای مبتلایان به کم شنوایی ایجاد نماید، تسریع واردات این وسیله از خواسته های این افراد است چونکه سمعک های قاچاق بی کیفیت بوده و نیاز جامعه را تأمین نمی کند.
منبع:

1401/03/23
09:35:34
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سلامت