رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

در وضعیت خوب کرونا هستیم

در وضعیت خوب کرونا هستیم

به گزارش سلامت رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه حالا در وضعیت خوب کرونا هستیم، اظهار داشت: بر طبق آمارهای موجود، حالا فقط 30 درصد از مردم که دزهای اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند، دز سوم را هم زده اند که این رقم بسیار پایین است.


به گزارش خبرنگار گروه جامعه ایرنا، از زمان شیوع کرونا تا حالا کمتر از ۱۵۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که بیش از ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دز سوم را تزریق کرده اند و این رقم برای مبارزه با ویروس کرونا خیلی کافی نیست و باید دز بوستر «یادآور» از طرف مردم جدی گرفته شود.
براساس اعلام محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۱۴ میلیون نفر نوبت اول و حدود ۲۸ میلیون نفر در کشور نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده اند.
اینکه مردم کمتر به تزریق دز سوم واکسن کرونا اعتقاد دارند، مشکلی است که باید ریشه یابی شود، چون زمانی که امیکرون در موج ششم کرونا شیوع پیدا کرد، خیلی از افرادی که به این ویروس مبتلا شدند و مرگ ناشی از کرونا نصیب آنها شد، ۹۰ درصد آنها افرادی بودند که در تکمیل واکسن کرونای خود سهل انگاری کردند.
تکمیل واکسیناسیون کرونا نشان داد که در صورتیکه مردم رغبت بیشتری برای تزریق واکسن داشته باشند کمتر می توانند با کرونا دست و پنجه نرم کنند و موفقیت ایران تا حدودی در مهار کرونا ناشی از تکمیل واکسیناسیون در کشور بود که مردم باید به شدت آنرا جدی بگیرند تا وضعیت پایدار فعلی کشور ماندگار بماند.


در شرایط خیلی خوب کرونا هستیم
به همین منظور علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: این که حالا در وضعیت خوب کرونا هستیم بسیار دارای اهمیت است اما اقدامی که در این حوزه می شود انجام داد این است که مردم به تمام سفارش ها، دستورالعمل ها و پروتکلهای بهداشتی به خوبی عمل کنند که حالا با اهمیت ترین هشدارها و سفارش ها به مساله تکمیل مراحل واکسیناسیون مردم برمی گردد.
به همین منظور از مردم می خواهیم که حتما دز سوم «بوستر» کووید را تزریق کنند چونکه باید سطح پوشش به بالای ۷۰ درصد برسد، بااینکه حالا ۳۰ درصد مردم دز بوستر را تزریق کرده اند، در صورتیکه باید این پوشش دز بوستر «یادآور» هم به ۷۰ درصد برسد.
وی افزود: با عنایت به این که حالا واکسن موردنیاز مردم برای تزریق دز سوم یا یادآور در دسترس می باشد مردم باید از این موقعیت به خوبی استفاده کنند تا شرایط کشور به همین شیوه پایدار بماند چون همه اقدامات ۲ سال و نیم گذشته نشان داد که واکسیناسیون راه مهمی برای نجات کشور از این وضعیت و پایدار ماندن کشور در مقابل کرونا است.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: باید به روشی عمل کرد که مردم را برای تزریق واکسن کرونا تشویق نماییم و باید مردم نیز برای واکسیناسیون خود در مقابل کرونا استقبال کنند تا دیگر به روزهای سخت و سیاه کرونا برنگردیم و دیگر مرگ های بالا و افزایش ابتلای مردم را نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که هنوز در بعضی کشورها آمار مربوط به کرونا روند افزایشی دارد و ممکنست بخاطر وضعیتی که این کشورها دارند، سویه های جدید کرونا در ایران را هم شاهد باشیم پس بهتر است مردم ضمن رعایت پروتکلهای بهداشتی نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام نمایند.
ناجی تصریح کرد: بر طبق اطلاعات موجود ممکنست در آینده سویه ها یا فرایندهای جدید از کرونا را داشته باشیم و این که در فصل سرد سال سویه جدید را در کشور مشاهده نماییم دور از ذهن نیست که همه این مسایل به توجه بیشتر مردم به رعایت همه مسایل بهداشتی دارد.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش تر اظهار داشت: حالا ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود واکسن کرونا وجود ندارد، هم اکنون تعداد مراجعان و بستری شدگان مشکوک، محتمل و قطعی کاسته شده و وضعیت کشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشور نزولی شده است.


اعلام اختتام کرونا با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور عنوان کرد: هم اکنون وضعیت کشور در حوزه سویه امیکرون مناسب می باشد و در بیشتر نقاط دنیا همچون کشور ایران این سویه روند کاهشی پیدا کرده است.
وی افزود: اما چون حالا این وضعیت نسبتا پایدار را در کشور داریم نمی توانیم بگوییم که کووید تمام شده است، کرونا همچنان هست و باید مردم نسبت به رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی خصوصاً استفاده از ماسک اقدام نمایند و نباید عادی انگاری و سهل انگاری از طرف مردم صورت گیرد.
ناجی همین طور به اقدام برنامه خندوانه درباره برداشتم ماسک همه مهمانان و اعلام جشن اختتام کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدام پیغام بدی در جامعه داده است و ممکنست همه این برداشت را داشته باشند که کرونا تمام شده است، اما این تصور اشتباهی است و باید از این اقدامات نادرست جلوگیری شود.
وی عنوان کرد: تهیه کنندگان اینگونه برنامه های اثرگذار باید پیش از چنین اقدام مهمی حتما باید مشاوره داشته باشند، تا با چنین اقدام اشتباهی سبب برخی تصورات نادرست در جامعه نشوند، چون هنوز کرونا در جهان و ایران می تازد پس نمی توان از ماسک آن هم در مکانی سربسته با جمعیتی زیاد استفاده نکرد.
به گفته ناجی، اختتام کرونا را وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا می توانند اعلام کنند، نه این که در یک برنامه تلویزیونی به این مهم اشاره و همه مهمانان دیگر از ماسک استفاده نکنند.
سهل انگاری سبب گردش ویروس کرونا می شود
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: حالا وضعیت ایران به علت استفاده درست از طرح سراسری واکسیناسیون کنترل شده است اما همچنان تعداد مواردی از مبتلاشدن و مرگ ناشی از کرونا در روز داریم.
وی تصریح کرد: بااینکه خیلی از موارد مبتلاشدن نیز در آمار روزانه شناسایی افراد جدید مبتلا به کرونا آورده نمی گردد و افرادی هستند که با انجام تست خانگی کرونا از ابتلای خود مطلع شده و بنابراین یک یا دو هفته در منزل خودرا قرنطینه می کنند، پس باید توجه داشته باشیم که کرونا همچنان هست.
اکنون وضعیت ایران به علت استفاده درست از طرح سراسری واکسیناسیون کنترل شده است اما همچنان تعداد مواردی از مبتلاشدن و مرگ ناشی از کرونا در روز داریم
وی معتقد می باشد که اگر این سهل انگاری ها از طرف مردم صورت گیرد و به صورتی مردم آزادانه درباره نحوه برخورد با کرونا تصمیم بگیرند، حدس این است که ویروس باردیگر گردش داشته باشد.
ناجی افزود: بدین سبب باید همچنان در محیط های بسته و پرازدحام از ماسک استفاده گردد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دستور کار جدی مردم باشد چون کرونا نشان داد که در محیط بسته و به علت این که افراد چهره به چهره روبه روی هم هستند امکان انتقال این ویروس وجود دارد.
وی تصریح کرد: همچنان سفارش بهداشتی این است که باید با زدن ماسک در محیط بسته و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مانع انتقال ویروس به دیگران شویم چون بعید نیست که ما با سویه جدیدی در آینده خصوصاً فصل سرما در کشور مواجه شویم.


منبع:

1401/03/17
11:40:05
5.0 / 5
458
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سلامت