كارشناس دانشگاه علوم پزشكی قم:

اعضای بدن جانباز قمی به بیماران اهدا شد

اعضای بدن جانباز قمی به بیماران اهدا شد

به گزارش سلامت ایرنا- کارشناس مسوول واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: اعضای بدن جانباز قمی که پنجمین اهدای عضو ماندگار امسال است، به بیماران اهدا شد.


به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، ولی الله صمدی دراین زمینه اضافه کرد: مرحوم محمود پارسانظر به سبب تصادف و خونریزی گرفتار مرگ مغزی شده بود که با رضایت خانواده نوع دوستش اعضای حیاتی این عزیز به چندین بیمار بدحال، زندگی و امید باردیگر بخشید.
وی با اشاره به اینکه این مرحوم، ۵۰ ساله و از یادگاران دفاع مقدس و جانباز جنگ تحمیلی بود، افزود: سال قبل ۱۳ مورد اهدای عضو در استان قم انجام شد.
وی با اشاره به اینکه امکان برگشت به زندگی باردیگر برای بیمار مغزی وجود ندارد، اظهار داشت: به سبب بی اطلاعی خانواده ها و با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی در قم متاسفانه این بیماران فوت می کنند و به مرحله اهدای عضو و پیوند اعضا نمی رسند.
صمدی افزود: بیمار مرگ مغزی پیش از فوت می تواند ارگان های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه ها و روده و تا ۴۸ ساعت بعد از فوت نیز می تواند نسوج و بافت ها مثل پوست، قرنیه، استخوان، تاندون و عضلات دریچه های قلب را اهدا نماید.
وی بیان کرد: هر اهداکننده می تواند با اهدای اعضایی ازجمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.
وی اضافه کرد: همین طور هر اهداکننده می تواند با اهدای دریچه قلب، رگ، تاندون ها، عضلات، استخوان، نسوج و بافت، زندگی یک تا ۵۳ بیمار را بهبود ببخشد.
کارشناس مسوول واحد پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرد: از زمانی که مرگ مغزی بیماری اعلام می شود، می توان بیمار را با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری نمود، ولی در طول این مدت ارگان های حیاتی زیست پذیری خودرا از دست می دهند و قابلیت فعالیت و توانایی ارگان ها ضعیف می شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه پیوند کلیه بیشترین نیاز بیماران در فهرست انتظار است، افزود: هم اکنون بیش از ۱۷ هزار نفر در سطح کشور به سبب نارسایی های کلیوی دیالیز می شوند و در فهرست بیماران نیازمند پیوند کلیه قرار دارند.
وی اضافه کرد: بخش ویژه پیوند کلیه در بیمارستان شهید بهشتی قم آماده و نیروی انسانی آن تامین شده که بمحض گرفتن مجوزها و تامین تجهیزات، راه اندازی خواهد شد.
متقاضیان دریافت کارت اهدای اعضا می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه به سامانه واحد فراهم آوری اعضای پیوندی به آدرس اینترنتی www.ehda.ir مراجعه کنند./


منبع:

1401/03/08
14:31:13
5.0 / 5
642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت