عضو پژوهشكده گوارش و كبد:

كبد ۲۰ درصد ایرانیها چرب است

كبد ۲۰ درصد ایرانیها چرب است

عضو پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، با اشاره به عارضه های هپاتیت، اظهار داشت: حدود 20 درصد افراد جامعه مبتلا به كبد چرب هستند.محمد امانی، در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با هپاتیت و عوارض این بیماری، گفت: پیشرفت هپاتیت می تواند به نارسایی کبد، سیروز و در مواردی سرطان کبد منجر شود، که در نهایت فرد باید پیوند شود. لذا، پیش گیری از پیشرفت هپاتیت، می تواند خیلی مهم باشد. زیرا، علاوه بر حفظ سلامت فرد، از تحمیل هزینه های سرسام آور به نظام سلامت نیز جلوگیری خواهد شد.
وی با عنوان این مطلب که هپاتیت اصطلاحاً به التهاب کبد گفته می شود، اظهار داشت: هپاتیت به انواع حاد و مزمن و نیز به انواع مسری و غیر مسری تقسیم می شود. موارد حاد معمولاً پر سر و صدا هستند و بیشتر با علائم شبیه درد بدن، خستگی، سرماخوردگی و زردی هم راه است و خود به خود یا با درمان معمولاً بهبود یافته یا مزمن می شود.
امانی افزود: نوع مزمن هپاتیت معمولاً علامت پر سر و صدایی نداشته و اکثراً به صورت اتفاقی حین آزمایشات روتین یا اهدای خون متوجه آن می شویم.
وی به هپاتیت مسری اشاره نمود و اظهار داشت: این نوع هپاتیت شامل نوع B و C است و شایع ترین نوع هپاتیت غیر مسری نیز هپاتیت ناشی از کبد چرب غیر الکلی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با عنوان این مطلب که هم اکنون حدود ۱.۵ میلیون نفر در کشور مبتلا به هپاتیت B و حدود ۵۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند، اضافه کرد: در مورد کبد چرب و هپاتیت ناشی از آن میزان مبتلاشدن بالا است و بنظر می رسد حدود ۲۰ درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب باشند.
امانی با اشاره به بی علامت بودن هپاتیت در بسیاری از افراد، اظهار داشت: گاهی علایم هپاتیت به صورت خستگی، بی حالی، عدم رفع خستگی پس از خواب، به هم خوردن چرخه خواب و بیداری، احساس سنگینی روی کبد، گاهی لک پوستی و جوش و در مراحل پیشرفته با آب آوردن شکم (آسیت) واریس مری و خونریزی گوارش می تواند ظاهر شود.
وی با عنوان این مطلب که هم اکنون برای هپاتیت B و C درمان وجود دارد، افزود: با صنعتی شدن جامعه، چاقی و کم تحرکی، کبد چرب و التهاب ناشی از آن درحال افزایش است و متأسفانه شایع ترین علت پیوند کبد در ایران از سمت بیماری مزمن هپاتیت B و C به سمت سیروز ناشی از کبد چرب تغییر کرده است.


منبع:

1399/05/08
21:17:54
5.0 / 5
1483
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سلامت