جولان قاتل سلامتی در جهان

جولان قاتل سلامتی در جهان

سیگار را می توان چراغ سبزی برای سایر اعتیادها و اولین گام به سمت معتاد شدن افراد دانست؛ موضوعی که به تدریج زوال جسم و روان فرد را هدف قرار می دهد و در نهایت سلامت و امنیت جامعه را هدفگذاری می کند. به راستی راهکار چیست و قانون گذاران باید محدودیت ها را از چه سنی وضع کنند؟


امروزه استعمال دخانیات خصوصاً سیگار به معضلی برای کشورهای مختلف جهان تبدیل گشته که خود یک دلیل اصلی مرگ ومیر به شمار می رود؛ اعتیادی که بطور معمول از سیگار و تنباکو آغاز می شود و در نهایت از این درگاه به مواد مخدر خطرناک تر می رسد.
امروزه استعمال دخانیات خصوصاً سیگار به معضلی برای کشورهای مختلف جهان تبدیل گشته که خود یک دلیل اصلی مرگ ومیر به شمار می رود؛ اعتیادی که بطور معمول از سیگار و تنباکو آغاز می شود و در نهایت از این درگاه به مواد مخدر خطرناک تر می رسد. خطرات ناشی از استعمال دخانیات را می توان از چند بُعد مورد واکاوی قرار داد که اولین ضررهای آن متوجه جسم فرد معتاد است. با اهمیت ترین عامل خطر سرطان ریه، استعمال دخانیات و سیگار است. سرطان دهان، گلو، حنجره، مری، روده، مثانه، دهانه رحم، کلیه، کبد، معده و لوزالمعده نیز از دیگر سرطان هایی است که مصرف سیگار در ایجاد آنها نقش شایان توجهی دارد.
افزون بر تخریب جسم، زوال روان فرد و سپس خانواده و جامعه هدف گذاری می شوند. بدین سبب فردی که می توانست نیروی فعال و مفید برای اجتماع باشد به بزهکاری تبدیل گشته که سلامت و امنیت جامعه را مختل می کند.
کارشناسان ضمن بررسی ریشه ها و نتایج اعتیاد، راهکارهایی را برای ترک آن پیشنهاد می کنند و در حوزه قانون گذاری نیز معتقدند باتوجه به اعتیاد بیش از پیش به مواد مخدر در سنین پایین، قوانین بیشتر باید متوجه افراد کم سن وسال باشد.
سیگار نابودگر تدریجی جسم و روان
نخستین هدف خطرات و لطمه های ناشی از استعمال سیگار و تنباکو متوجه سلامت جسم و روان فرد است که شایع ترین لطمه ها عبارتند از: سرطان ریه، سرطان دهان، گلو، حنجره، مری، روده، مثانه، دهانه رحم، کلیه، کبد، معده و لوزالمعده. البته این تنها بخش کوچکی از لطمه ها به شکار می رود.
بنابراین سیگار منجر به بیماری و ناتوانی شده و حدودا به همه اعضای بدن لطمه می رساند و به نوشته پایگاه «مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری» (CDC)، بیش از ۱۶ میلیون آمریکایی با بیماری هایی با منشا سیگار زندگی می کنند. به ازای هر فردی که به علت استعمال دخانیات جان خودرا از دست می دهد، دست کم ۳۰ نفر با یک بیماری جدی در رابطه با سیگار زندگی می کنند.
سیگار موجب سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماریهای ریوی، دیابت و بیماری مزمن انسدادی ریه می شود که شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است. سیگار همین طور خطر مبتلاشدن به سل، بیماریهای چشمی خاص و مشکلات سیستم ایمنی همچون آرتریت روماتوئید را زیاد می کند.
قرار گرفتن در معرض دود سیگار هر سال منجر به مرگ ۴۱ هزار نفر در بزرگسالان غیرسیگاری و ۴۰۰ مرگ در نوزادان در هر سال می شود. به عبارتی دود دست دوم (دود تولید شده توسط افراد سیگاری) موجب سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری عروق کرونر قلب در بزرگسالان می شود. کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، در معرض خطر مبتلاشدن به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، عفونت های حاد تنفسی، بیماری گوش میانی، آسم شدیدتر، علایم تنفسی و کندی رشد ریه هستند.
کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، در معرض خطر مبتلاشدن به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، عفونت های حاد تنفسی، بیماری گوش میانی، آسم شدیدتر، علایم تنفسی و کندی رشد ریه هستند. روزنامه «گاردین» نیز «آسیب حاد ریوی» را در پیوند با لطمه های ناشی از استعمال دخانیات برجسته کرد و نوشت: شورای سیگار و سلامت استرالیا بعد از مطالعه جامع ترین بررسی که تا حالا در مورد زیان های استعمال، فروش و تبلیغ سیگارهای الکترونیکی در جوانان صورت گرفته، اصرار کرد که استفاده از آن باید توسط دولت ها ممنوع شود.
این بررسی که توسط پژوهشگران مرکز اپیدمیولوژی و سلامت جمعیت دانشگاه ملی استرالیا انجام شد، شواهد قطعی در خصوص این که سیگارهای الکترونیکی موجب مسمومیت، جراحات، سوختگی و مسمومیت فوری بوسیله استنشاق را نشان داد. افزون بر آن، مشخص شد این سیگارها سبب تشنج در افراد می شوند و همین طور بر خلاف تصور عموم استفاده از آنها نیز مانند سیگارهای معمولی منجر به اعتیاد می شود.
مواردی که اشاره شد تنها متوجه سلامت فرد و خطرات پیش روی آن بود اما مساله مهمتر اثرگذاری اعتیاد شخص بر خانواده و جامعه است.
بُرد دخانیات از خانواده تا جامعه
گرایش به سمت سیگار نوعی رفتار پرخطری به حساب می آید که دود آن به چشم خانواده و جامعه می رود و اجتماع مردم بعنوان اولین قربانی، غرق در دود سیگاری ها می شوند.
افزایش شمار معتادان، قدرت تولید یک جامعه و رشد مادی و معنوی آنرا کم می کند و در نتیجه در زمان کوتاهی یک جامعه پویا و فعال به جامعه ای ایستا تبدیل می شود و در نتیجه همه فرصت های موجود در جامعه به تهدید تبدیل گشته و جامعه را فلج می کند. در مجموع برآیند کلی سیگار لطمه زاست و اثرات بزهکاری را در محیط اجتماعی به جا می گذارد.
تارنمای «نیکورت» با تاکید بر این که «سیگار همه را تحت تاثیر قرار می دهد»، نوشت: سیگار یک عامل مهم در افزایش احتمال ناباروری است. بدین سبب با ترک آن می توان خیلی از مشکلات دراین زمینه را کم کرد.
سیگار یک عامل مهم در افزایش احتمال ناباروری است. بدین سبب با ترک آن می توان خیلی از مشکلات دراین زمینه را کم کرد. از جانب دیگر سیگار بر فرزندان در یک خانواده نیز تاثیر می گذارد. یک نظرسنجی که بتازگی انجام شده، نشان داد ۹۸ درصد از کودکان آرزو داشتند والدینشان سیگار را ترک کنند و نزدیک به نیمی از آنها گفتند سیگار کشیدن والدینشان موجب ایجاد احساس بیماری در آنها می شود.
بچه ها در مدرسه با خطرات سیگار کشیدن برای سلامتی آشنا می شوند. این امر آنها را درباره سلامت والدینشان نگران می کند. استعمال سیگار در حضور فرزندان سلامت آنها را نیز به علت استعمال دود غیرفعال و دست دوم به خطر می اندازد.
سیگار کشیدن افراد نزدیک به فرد سیگاری را در معرض خطر طیف وسیعی از بیماریهای بالقوه همچون سرطان، بیماری قلبی، مننژیت، برونشیت و ذات الریه قرار می دهد. در حقیقت دود دست دوم احتمال ابتلای افراد غیر سیگاری به سرطان ریه و بیماری قلبی را زیاد می کند. واقعیت اینکه، فاصله ایمنی که رعایت آن سبب کاهش لطمه های ناشی از دود بازدم تولید شده توسط برای افراد غیر سیگاری شود، وجود ندارد.
با توجه به نتایج فردی و خصوصاً اجتماعی ناشی از اعتیاد به سیگار و مواد مخدر، ایجاد سازوکارهای قانونی از مجاری قوه قانونگذاری هر کشور ضروری به نظر می آید.

دود دست دوم احتمال ابتلای افراد غیر سیگاری به سرطان ریه و بیماری قلبی را زیاد می کند.سازوکارهای قانونی برای مقابله با استعمال دخانیات
استعمال سیگار می تواند بعنوان یک عامل و بستری برای شروع اعتیاد به مواد مخدر باشد. نزدیکی سن شروع مصرف دخانیات و مواد مخدر و شمار زیاد افراد سیگاری و معتاد به این مواد لزوم اقدامات پیشگیرانه و ضرورت ترک مصرف دخانیات را در سنین پایین یادآور می کند.
لزوم اجرای درست و دقیق قوانین کنترل دخانیات نه فقط در کاهش لطمه های ناشی از مصرف این ماده موثر است بلکه سبب کاهش آمار مبتلایان به مواد مخدر در آینده و عوارض وخیم آن می شود.
روزنامه «گاردین» در گزارشی به قانون گذاری در چند کشور مختلف جهان در امتداد مقابله با استعمال سیگار و تنباکو اشاره نمود و نوشت: یکم ژانویه(۱۱دی ماه) ۲۰۰۰ تاریخ مهمی در بروکلاین ماساچوست است. در این شهر فروشندگان محصولات تنباکو بطور قانونی از فروش این دست از محصولات و سیگارهای الکترونیکی به متولدین بعد از سال ۲۰۰۰ منع شده اند.
این قانون سال جاری میلادی بعد از رای گیری در نوامبر(آبان-آذر) ۲۰۲۰ به اجرا درآمد و بروکلاین را به اولین شهر ایالات متحده تبدیل کرد که چنین قانونی را اجرا می کند. مسئولان امیدوارند نسل جوان با این ممنوعیت ها به تدریج سیگار کشیدن را کنار بگذارند.
البته باتوجه به نزدیکی شهر به دیگر حوزه های قضایی که فروش محصولات تنباکو در آنها قانونی می باشد، معین نیست که اجرای این سیاست در بروکلاین چقدر موثر خواهد بود. اما پیشنهادهای مشابهی که اغلب بعنوان سیاست هایی برای «نسل های بدون تنباکو» (TFG) نامیده می شوند، حالا در سطح ملی توسط چند کشور مورد بررسی قرار دارند.
نیوزیلند مقرر است امسال قانونی را معرفی نماید که از زمان اجرائی شدن آن در سال ۲۰۲۳، خرید محصولات تنباکو را برای افراد ۱۴ ساله و کمتر بصورت قانونی ممنوع می کند. برخلاف بروکلاین، سیاست نیوزیلند شامل ممنوعیت فروش سیگار الکترونیکی نخواهد شد.
قانونگذاران دانمارکی نیز درحال بررسی پیشنهاد مشابه برای کسانی هستند که بعد از سال ۲۰۱۰ به دنیا آمده اند. همین طور در ماه های اخیر وزارت بهداشت مالزی و سنگاپور هم تصمیم خودرا برای پیروی از نیوزیلند در حوزه منع تنباکو اعلام نموده اند.
افزون بر ضرورت قانون گذاری درست و بموقع، باید نیم نگاهی نیز به دیدگاه های کارشناسان داشت که برای ترک سیگار و رهایی از اعتیاد چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنند.
نکات کلیدی درباره ترک سیگار
به علت اعتیادآور بودن نیکوتین، ترک سیگار موجب علائمی همچون اضطراب، بی تابی، افسردگی، چاقی و غیره می شود با این حال، ترک سیگار هیچ خطری برای فرد به همراه ندارد. مهم نیست چند سال دارید یا چند سال سیگار می کشیدید، ترک سیگار در هر زمانی سلامت شما را بهبود می بخشد.
ترک سیگار هیچ خطری برای فرد به همراه ندارد. مهم نیست چند سال دارید یا چند سال سیگار می کشیدید، ترک سیگار در هر زمانی سلامت شما را بهبود می بخشد. وقتی سیگار را ترک می کنید، سال ها به زندگی خود اضافه می کنید، آسان تر نفس می کشید، انرژی بیشتری خواهید داشت و در هزینه خود صرفه جویی می کنید. همین طور همان گونه که اشاره شد، خطر مبتلاشدن به سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماریهای ریوی پس از ترک سیگار بطور قابل توجهی کاسته می شود.
وبسایت «مدیکال نیوز تودی» در مقاله ای به این مساله پرداخت و نوشت: با اهمیت ترین موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که ترک سیگار به مفهوم شکستن چرخه اعتیاد و از اساس سیم کشی باردیگر مغز برای توقف هوس استفاده مجدد از نیکوتین است. بدین سبب برای موفقیت در این تلاش، افراد باید برنامه ای دقیق و مشخص برای غلبه بر هوس ها و محرک ها داشته باشند.
هر چه یک فرد سیگاری زودتر تصمیم به ترک بگیرد، سریع تر خطر مبتلاشدن به سرطان، بیماریهای قلبی و ریوی و دیگر بیماریهای در رابطه با سیگار را می کاهد.
این تارنما یک «جدول زمانی» بسیار مهم ارائه می دهد که در ادامه خلاصه ای از آن خواهد آمد:
۱_ ۲۰ دقیقه بعد از کشیدن آخرین سیگار، ضربان قلب کم شده و به حالت عادی باز می گردد. فشار خون آغاز به کاهش کرده کند و گردش خون آغاز به بهبود می کند.
۲_ بعد از ۱۲ ساعت بدون سیگار، بدن خودرا از مونوکسید کربن اضافی ناشی از سیگار پاک می کند. سطح مونوکسید کربن به حالت عادی باز می گردد و سطح اکسیژن بدن افزایش خواهد یافت.
۳_ در مدت یک روز بعد از ترک سیگار، فشار خون فرد آغاز به کاهش می کند و خطر مبتلاشدن به بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا ناشی از سیگار را می کاهد. در همین مدت کوتاه، سطح اکسیژن فرد افزایش می یابد و انجام کارهای بدنی و ورزش آسان تر می شود.
۴_ سیگار به پایانه های عصبی مسئول حس بویایی و چشایی لطمه می رساند. در کمتر از ۲ روز بعد از ترک، فرد ممکنست با بهبود این اعصاب متوجه حس بویایی قوی و طعم های واضح تر شود.
۵_ در مدت یک ماه، عملکرد ریه فرد آغاز به بهبود می کند. با بهبودی ریه ها و بهبود ظرفیت ریه ها، افراد سرفه و تنگی نفس کمتری نسبت به پیش خواهند داشت. استقامت ورزشی بالا رفته و این افراد توانایی از سر گرفتن کارهای قلبی عروقی مانند دویدن و پریدن را خواهند داشت.
۶_ بعد از ۵ سال ترک سیگار، بدن به اندازه کافی خودرا بهبود می بخشد تا عروق و رگ های خونی باردیگر آغاز به گشاد شدن کنند. این گشاد شدن به این معنا است که احتمال لخته شدن خون کمتر است و خطر سکته را می کاهد. خطر سکته مغزی نیز در ۱۰ سال آینده با بهبودی بیشتر بدن کاهش خواهد یافت.
۷_ بعد از ۱۰ سال، شانس ابتلای فرد به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن در مقایسه با فردی که به سیگار کشیدن ادامه می دهد، حدودا به نصف کاسته می شود. در طول این مدت همین طور احتمال مبتلاشدن به سرطان دهان، گلو یا پانکراس به میزان قابل توجهی کم شده است.
۸_ در نهایت بعد از ۱۵ سال، خطر ابتلای افراد سیگاری سابق به بیماریهای قلبی- عروقی، سرطان و ریه به سطح فردی می رسد که هیچ گاه در زندگی خود سیگار نکشیده است.
پی نوشت:

https: //www.cdc.gov/tobacco/basic_information/health_effects/index.htm#: ~: text=Smoking%۲۰causes%۲۰cancer%۲C%۲۰heart%۲۰disease، immune%۲۰system%۲C%۲۰including%۲۰rheumatoid%۲۰arthritis

https: //www.theguardian.com/society/۲۰۲۲/apr/۰۷/call-to-ban-vaping-for-young-australians-after-review-concludes-it-causes-acute-lung-injury

https: //www.nicorette.com.au/get-ready-to-quit/smoking-affects-everyone

https: //www.theguardian.com/society/۲۰۲۲/apr/۱۷/total-ban-could-this-be-the-last-generation-of-smokers

https: //www.medicalnewstoday.com/articles/۳۱۷۹۵۶#timeline


1401/03/04
11:05:22
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سلامت