معاون مركز بهداشت شهرستان قم:

5 هزار کودک غیرایرانی در قم واکسن فلج اطفال زدند

5 هزار کودک غیرایرانی در قم واکسن فلج اطفال زدند

به گزارش سلامت ایرنا- معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان قم اظهار داشت: پنج هزار و ۳۷۳ دُز واکسن فلج اطفال در نوبت اول به کودکان غیرایرانی زیر پنج سال ساکن این استان تزریق شد.


محمدتقی سلطانی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: اولین مرحله این طرح در تاریخ های ۱۷ الی ۱۹ اردیبهشت ماه اجرا شد و مرحله دوم هم در تاریخ های ۲۱ الی ۲۳ خردادماه با رجوع خانواده ها به مراکز و پایگاه های سلامت در شهر و روستا انجام می شود.
وی افزود: در این طرح کارشناسان مرکز بهداشت با رجوع حضوری در مکان های تجمعی اتباع غیرایرانی همچون شهرک لبن، دامشهر، شهر قایم، روستاهای جمکران و لنگرود، مرغداری ها و کوره های آجرپزی مبادرت به خوراندن واکسن فلج اطفال به کودکان می نمایند.
وی ضمن اشاره به اینکه در ۲ سال قبل به علت شیوع ویروس کرونا، واکسیناسیون فلج اطفال انجام نشده بود، افزود: آخرین طرح واکسیناسیون فلج اطفال در اوایل سال ۹۸ صورت گرفت که حدود هفت هزار کودک زیر پنج سال غیرایرانی در روستاها، بخش ها و شهر قم واکسینه شدند.
سلطانی خاطرنشان کرد: از سال قبل تابحال با عنایت به ورود قانونی و غیرقانونی تعداد زیادی از اتباع به استان قم، لزوم انجام واکسیناسیون کودکان ضد فلج اطفال بیشتر از گذشته احساس شد.
به نقل از ایشان، کارشناسان مرکز بهداشت در مناطقی از استان قم که اتباع متمرکز هستند با نصب بنر و خودرو های بلندگودار نسبت به ضرورت واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال ضد فلج اطفال اطلاع رسانی می کنند.
وی تصریح کرد: در این طرح یک هزار و ۲۹۲ کودک ایرانی زیر پنج سال هم که واکسن فلج اطفال را به صورت ناقص دریافت کرده بودند و در نقاطی همچون بخش کارگری و سرایداری دامداری ها و مرغداری ها ساکن بودند، واکسینه شدند.
معاون مرکز بهداشت شهرستان قم با بیان اینکه واکسن فلج اطفال به صورت قطره خوراکی به کودکان خورانده می شود، تصریح کرد: کشور ایران در مرحله حذف و ریشه کنی فلج اطفال است، ولی با عنایت به اینکه حذف این بیماری در کشورهای افغانستان و پاکستان در دستور کار نیست، هر ساله تعدادی بیمار مثبت که وارد کشور می شوند مورد شناسایی قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: همشهری ها و هم استانی ها باید نسبت به واکسیناسیون کودکان بموقع اقدام نمایند و تحت تأثیر تبلیغات نادرست قرار نگیرند، تا شاهد بروز این بیماری و سایر بیماری های ویروسی نباشیم./


منبع:

1401/02/28
13:50:59
5.0 / 5
606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت