فوق تخصص آسم و آلرژی:

۱۲ درصد ایرانیها آسم دارند

۱۲ درصد ایرانیها آسم دارند

یک فوق تخصص آسم و آلرژی، آسم را یک بیماری التهابی مزمن مجاری تنفسی عنوان نمود که قابل کنترل است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، محبوبه منصوری اظهار داشت: آسم یک بیماری التهابی مزمن مجاری هوایی تنفسی است که بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند و طبق مطالعات انجام شده میزان شیوع آسم در ایران حدود ۱۲ درصد است.
به گفته وی، آسم یک بیماری التهابی مزمن مجاری تنفسی است که علایم آن به صورت تنگی و تورم مجاری هوایی تنفسی و تولید خلط بیش از اندازه بروز می کند و تنفس را برای بیمار دشوار کرده و سبب سرفه های مکرر وی می شود.
منصوری ضمن اشاره به بروز آسم در کودکان و بزرگسالان، اضافه کرد: علایم بیماری در این دو گروه سنی متفاوت می باشد. در بزرگسالان علایم مزمن بیشتر مشاهده می شود که به صورت تنگی نفس، خس خس و سنگینی قفسه سینه تظاهر می کند و در صورت عدم درمان علایم ماندگارتر می شود اما در بچه ها امکان دارد علایم مقطعی و گذرا باشد.
دانشیار بیمارستان کودکان مفید، ویزینگ را یکی از علائم آسم برشمرد که بازدم بیمار همراه با صدای سوت یا ویزینگ است.
وی، علایم بالینی آسم در بیماران را متفاوت دانست و اضافه کرد: علایم بیماری امکان دارد به صورت حاد و حمله ای بروز کند که بیمار را به اورژانس می کشاند و گاهی منجر به بستری بیمار در آی سی یو می شود که این وضعیت خطرآفرین است چون بیمار کمبود اکسیژن را به صورت حاد تجربه می کند و می تواند مرگبار باشد.
به گفته منصوری، آسم همینطور می تواند به صورت سرفه های مزمن یا طولانی شدن سرفه های پس از سرماخوردگی و یا تنگی نفس فعالیتی بروز کند.
وی اضافه کرد: این نوع آسم که مزمن و غیر حمله ای نامیده می شود، بیمار را به اورژانس نمی کشاند ولی کیفیت زندگی وی را مختل کرده و مانع خواب یا فعالیتش شده و در مجموع کیفیت زندگی بیمار را می کاهد به نحوی که انجام کارهای عادی روزمره گاهی برای بیمار مشکل می شود.
این فوق تخصص آسم و آلرژی، تنگی نفس و سرفه در هنگام فعالیت و سرفه های شبانه را از دیگر علایم این بیماری عنوان نمود و عنوان کرد: سرفه ها در هنگام فعالیت، راه رفتن، خندیدن و یا نوشیدن آب سرد در این افراد افزایش می یابد. گاهی سرفه ها به صورت حمله آسمی بروز می کند و بیمار با تنگی نفس شدید، کمبود اکسیژن و تنگی مجاری هوایی به اورژانس رجوع کند.
به گفته منصوری، تظاهرات بالینی آسم در کودکان می تواند به صورت سرماخوردگی های مکرر بروز کند که به دنبال آنها سرفه آغاز می شود و باقی می ماند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شایع ترین نوع بیماری را آسم کودکان ذکر کرد که در سن زیر سه سال آغاز می شود و معمولا تا سنین مدرسه بهبود پیدا می کنند. اما در بعضی از کودکان بیماری همچنان ادامه می یابد.
وی، آسم در سن مدرسه را نوع دیگری از بیماری عنوان نمود و اضافه کرد: در این نوع اگر بیماری وابسته به عوامل بیرونی نظیر آلرژی ها، گرده گل و گیاه و گردو خاک باشد و درتست پوستی فرد هم مشخص شود امکان دارد بیماری تا بزرگسالی در فرد ادامه یابد اما اگر در تست پوستی فرد آلرژی مشخص نشود احتمال بهبودی تا ۱۲ سالگی وجود دارد.
منصوری، نوع سوم بیماری را آسم بزرگسالان ذکر کرد و اظهار داشت: این بیماران امکان دارد سابقه آسم کودکی و بهبودی آنرا داشته باشند و در بزرگسالی مجدداً بیماری آنها شروع شده باشد یا این که بدون سابقه بیماری در سنین بزرگسالی علایم آسم در آنها ظاهر شود.
فوق تخصص آسم و آلرژی بیمارستان کودکان مفید ضمن اشاره به شیوع بالای آسم و ابتلای بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری، اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده میزان شیوع آسم در ایران حدود ۱۲ درصد است.
منصوری ضمن اشاره به این که هنوز تشخیص قطعی در مورد نقش ارث و ژنتیک در بروز آسم وجود ندارد، تصریح کرد: مشاهده شده است که در صورت ابتلای یکی از والدین به آسم احتمال بروز بیماری در فرزندان بیشتر می شود.
وی، استرس عاطفی شدید، داشتن آلرژی، سیستم ایمنی تحریک پذیر، تماس با آلرژن ها، گرده های گل یا گیاهان، گردو خاک، پوسته بدن سوسک و حیوانات خانگی، کپک ها، مایتها، عفونت های تنفسی بخصوص ویروسی، آلاینده های هوا، دود سیگار، برخی داروها بخصوص مسکن ها، مواد نگهدارنده مانند سولفیدها و ریفلاکس گوارشی را از عوامل مؤثر در ایجاد و یا تشدید آسم ذکر کرد.
منصوری با تکیه بر این که ریفلاکس معده می تواند حتی به صورت مخفی سبب بروز یا تشدید آسم شود، اظهار داشت: علت این ریفلاکس هم می تواند حساسیت غذایی باشد. پس حساسیت به غذاها، آلرژنهای موجود در هوا همچون گیاهی و حیوانی و یا قارچ ها می توانند در شروع یا تشدید حمله آسم نقش داشته باشند.
به گفته این فوق تخصص آسم و آلرژی، تشخیص بر مبنای معاینه بالینی و شرح حال بیماری صورت می گیرد و پزشک با عنایت به معاینه بالینی و علایم فرد، سابقه بیماری، تشدید و بهبود علایم با یا بدون مصرف داروهای آسم به تشخیص می رسد. البته در بزرگسالان از اسپیرومتری و تست تنفسی هم میتوان برای تشخیص استفاده نمود.
وی به افراد بخصوص والدین سفارش کرد که در صورت مشاهده علایم ذکر شده به متخصص ریه و یا آسم و آلرژی رجوع کنند و تصریح کرد: با عنایت به مزمن بودن بیماری باید حتما روند درمان بیمار پیگیری شود و فرد همواره تحت نظر پزشک باشد و مصرف و قطع داروها حتما طبق تجویز وی صورت گیرد تا گرفتار پیشرفت یا حملات شدید بیماری نشود.
منصوری در ادامه اضافه کرد: آسم کاملاً ریشه کن نمی گردد اما قابل کنترل است و یک بیماری ناتوان کننده و محدودکننده فعالیتهای روزمره نیست و اگر بیمار به صورت منظم تحت نظر پزشک باشد می تواند یک زندگی عادی را تجربه کند.
وی، درمان آسم را شامل دو رویکرد پرهیز از مواجهه با عوامل محرک و درمان دارویی برشمرد و اظهار داشت: در صورت عدم امکان پرهیز از مواجهه با عوامل محرک میتوان از واکسن یا ایمونوتراپی استفاده نمود.
منصوری تصریح کرد: در صورتیکه میزان آلرژن ها مانند گرده گیاهان در هوا بالا باشد افراد حساس باید تلاش کنند در منزل بمانند و حوالی عصر پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت تردد بیرون از منزل با وسیله نقلیه، از تهویه داخل ماشین استفاده کنند.
وی اضافه کرد: افرادی که به آلرژن مایت و حیوانات حساس هستند لازم است که با تمهیدات مختلف از این آلرژن ها دوری کنند.
تعویض مرتب ملحفه های تخت خواب، استفاده از جارو برقی های فیلتردار، اجتناب از خوابیدن روی زمین یا فرش های پرزدار، عدم خروج از منزل در هنگام آلودگی هوا، اجتناب از استعمال دخانیات، پرهیز از بوهای تند نظیر مواد شوینده از دیگر سفارش های این فوق تخصص آسم و آلرژی بود.
منصوری با تکیه بر پرهیز از استعمال دخانیات توسط افراد خانواده فرد مبتلا به آسم تصریح کرد: بیماران آسمی نباید در معرض دود سیگار قرار گیرند و حتی هوای بازدم فرد سیگاری حاوی مواد مضری است که سبب آزار و تشدید علایم بیمار می شود.
به گفته وی، درمان دارویی عمده در این بیماران شامل اسپری های کورتونی است که بسیار در درمان التهاب مجاری هوایی مؤثر است و عوارض داروهای مذکور در مقابل کمبود اکسیژن ناشی از آسم خیلی اندک است.
این فوق تخصص آسم و آلرژِی تصریح کرد: بیماران نباید به علت ترس از عوارض این داروها درمان را رها کنند یا به جای آنها فقط از اسپری سالبوتامول هنگام تشدید علایم استفاده کنند چونکه امکان دارد به قیمت جان آنها تمام شود.
این دانشیار دانشگاه، داروهای استروییدی استنشاقی را سبب ایجاد تحولی عظیم در درمان آسم عنوان نمود و اظهار داشت: مصرف منظم اسپری های استروییدی به صورت استنشاقی سبب کاهش بسیار زیاد مرگ و میر ناشی از آسم شده است.
به گفته منصوری، با مصرف منظم اسپری های استروییدی و عدم تماس با عوامل تحریک کننده میتوان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.
وی ضمن اشاره به باورهای غلط برخی افراد اظهار داشت: متأسفانه برخی افراد از وابستگی به اسپری های استروییدی هراس داشته و از مصرف منظم دارو امتناع می کنند. در حالیکه این اسپری ها اصلاً وابستگی ایجاد نمی کند و حتی از پیشرفت بیماری و حملات شدید آسم پیشگیری می کند.
به گفته این دانشیار دانشگاه، جذب این اسپری ها موضعی بوده و هیچ اثر سویی بر روی سایر ارگان های بدن ندارند. باید طبق تجویز پزشک استفاده گردد و قطع آنها هم صرفا با نظر پزشک و به صورت تدریجی صورت گیرد.
فوق تخصص آسم و آلرژی اضافه کرد: سایر داروهایی که فرد مبتلا به آسم در هنگام تنگی نفس مثل سالبوتامول مصرف می کند اگر طولانی مدت مصرف شوند برای بیمار عوارض خواهند داشت. چونکه این داروها قادر به کنترل آسم نیستند و فقط در شرایط حاد و تنگی نفس شدید به بیمار کمک می نماید.
به گفته وی، بیمارانی که به علت علایم حاد و مکرر و طولانی مدت آسم برای آنان اسپری های استروییدی تجویز شده اما از استعمال دارو امتناع می کنند احتمال دارد با حملات شدید تنگی نفس به اورژانس بیمارستانها رجوع کنند که برای رفع حمله آسمی برای آنان از دوزهای بالای تزریقی کورتون استفاده می شود که به مراتب عوارض بیشتری از اسپری های تنفسی دارد.
منصوری ضمن اشاره به این که عوارض کورتون های تزریقی تا مدت های طولانی در بدن شخص باقی می ماند، تصریح کرد: با آموزش و آگاهی دادن به بیماران در مورد مزایای استفاده از اسپری های استروییدی باید شرایطی ایجاد نماییم که بیمار گرفتار حملات شدید آسم و در نتیجه مجبور به مصرف کورتون های تزریقی یا خوراکی نشود.
وی یکی دیگر از باورهای غلط جامعه را تصور بیمار یا خانواده وی در خصوص این که آسم آخر زندگی است عنوان نمود و اضافه کرد: آسم یک بیماری شایع در جهان است و بیمار با درمان های جدید و مصرف اسپری ها و تحت نظر پزشک می تواند عمر طبیعی با فعالیتهای عادی و زندگی کاملاً نرمال داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: افرادی که مبتلا به آسم شدید و یا کنترل نشده هستند در صورت ابتلاء به کووید ۱۹ احتمال زیادی دارد که گرفتار علایم شدید بیماری شده و مجبور به بستری در بیمارستان شوند. اما خطر ابتلاء به کرونا در بیمارانی که آسم کنترل شده دارند بیشتر از افراد عادی نیست.
فوق تخصص آسم و آلرژی بیمارستان کودکان مفید تصریح کرد: مبتلایان به آسم برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی، پرهیز از حضور در تجمعات و محیط های شلوغ و سربسته و استفاده از ماسک، خویش را در مقابل این بیماری حفظ کنند.
منصوری در خاتمه سخنان خود به مبتلایان آسم سفارش کرد با داشتن سبک زندگی سالم همچون تغذیه سالم، پرهیز از فست فودها، فعالیت مناسب، مصرف ویتامین D کافی سیستم ایمنی خویش را تقویت کرده و سبب شوند بیماری آنان از شدت کمتری برخوردار شود.

1401/02/19
07:52:45
5.0 / 5
539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت