دستاورد جدید محققان هلندی؛

تکنیک واکسن کووید ۱۹ راهی برای درمان بیماری قلبی

تکنیک واکسن کووید ۱۹ راهی برای درمان بیماری قلبی

سلامت: محققان درحال آزمایش روشی برای رساندن مواد ژنتیکی به بدن بعنوان راهی برای ترمیم عضله قلب صدمه دیده بعد از حمله قلبی هستند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، واکسن های RNA کووید ۱۹ (mRNA) از نانوذرات لیپیدی (قطرات ریز چربی) برای رساندن mRNA به سلول های بدن استفاده می نمایند. این mRNA به سلول ها دستور می دهد تا یک پروتئین خوشه ای ساختگی روی سطح خود بسازند تا از پروتئین موجود بر روی ویروس عامل کووید ۱۹ تقلید کند. سپس بدن با ایجاد آنتی بادی هایی که در صورت آلوده شدن فرد به ویروس مورد استفاده قرار می گیرد، پاسخ ایمنی بوجود می آورد.
روش مشابهی برای تحویل mRNA در مطالعه حاضر استفاده شد. با این وجود، به جای هدف گرفتن پاسخ ایمنی، هدف نهایی محققان این است که به سلول های قلب آموزش دهند تا بعد از حمله قلبی خویش را ترمیم کنند.
این مطالعه اولیه برای تعیین این که آیا mRNA می تواند با موفقیت به عضله قلب در نانوذرات لیپیدی تحویل داده شود، انجام شد. محققان در خلال عمل جراحی باز قفسه سینه تحت بیهوشی عمومی، فرمول های مختلفی را به دیواره بطن چپ قلب موش تزریق کردند. ۲۴ ساعت بعد از تجویز، موش ها قربانی شدند و محل ترجمه mRNA مورد بررسی قرار گرفت.
محققان دریافتندmRNA پس از ۲۴ ساعت بعد از تزریق با موفقیت به سلول های قلب رسید. با این وجود، باوجود تزریق به قلب، بالاترین میزان برگردان mRNA در سلول های کبد و طحال پیدا شد.
دکتر «کلارا لابونیا»، نویسنده این مطالعه از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت هلند، اظهار داشت: «انتظار می رود بیان بالایی در کبد وجود داشته باشد، چونکه نانوذرات لیپیدی را متابولیزه می کند. با این حال، دیدن برگردان mRNA در بافت قلب دلگرم کننده بود. به این معناست که نانوذرات لیپیدی می توانند بعنوان سیستم های انتقال برای درمان mRNA عمل کنند.»
وی در انتها به این نتیجه گیری رسید: «گام بعدی این تحقیق، آزمایش فرمول های بیشتر و انتخاب فرمول هایی است که بافت قلب را به نحوه کارآمدی هدف قرار دهند.»

1401/02/17
20:52:13
5.0 / 5
740
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , بیهوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت