وزیر بهداشت:

ایران در خیلی از رشته های پزشکی جایگاه اول منطقه را دارد

ایران در خیلی از رشته های پزشکی جایگاه اول منطقه را دارد

به گزارش سلامت وزیر بهداشت با اعلان اینکه ایران در خیلی از رشته های پزشکی جایگاه اول منطقه را دارد، اظهار داشت: باتوجه به پیشرفت های رشته های مختلف علوم پزشکی باید با برنامه ریزی های مناسب همچون تقویت کنفرانس های بین المللی به مرجعیت علمی برسیم، استعدادهای پزشکی ایران در منطقه، بی نظیر است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار با مدیران انجمن های علمی گروه پزشکی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار داشت: پس از انقلاب علوم پزشکی وضعیت بسیار عالی و جایگاه مناسبی داشته و یکی از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت های پزشکی است که باید از همه دانشمندان کشور تشکر نماییم. در خیلی از رشته های پزشکی در منطقه، جایگاه اول را داریم.

وی گفت: در دوران پیش از انقلاب، دستورات مدیران، روسا و وزرا باید اجرا می شد و کارکنان آنها موظف به اجرای دستورات وی بودند اما امروزه رهبری در مدیریت و مشارکت دینفعان و صاحبان پروسه در همه امور، موجب موفقیت مدیران و سیستم ها می شود.

وی اضافه کرد: دیدگاه ما این است که انجمن های علمی با طرح ها و برنامه ها، نظرات و مشاوره هایی که ارائه می دهند، می توانند در موفقیت بیشتر رشته های خودشان، سایر رشته ها و وزارت بهداشت سهیم باشند و معاونت های وزارت بهداشت باید از توان و ظرفیت انجمن های علمی، استفاده بهینه کنند و کارشناسان وزارت بهداشت نباید سدی برای مشارکت بیشتر این انجمن ها در زمینه سلامت کشور باشند بلکه باید تسهیل گر باشند.

وزیر بهداشت اشاره کرد: از سالهای قبل، دست های پلیدی به دنبال تخریب جایگاه جامعه پزشکی بعنوان یکی از نقاط قوت نظام است البته در بعضی موارد، این تخریب توسط اعضای جامعه پزشکی رخ می دهد و نباید با برخی رسانه ها، فضای مجازی و افراد ناآگاهی که به جامعه پزشکی می کنند، همگام شویم. خط قرمز ما، توهین به جامعه پزشکی است. تعداد بسیار محدودی از پزشکان ممکنست تخلفاتی داشته باشند اما اکثریت آنها، صادقانه خدمتگزار مردم هستند و این را در کرونا نشان دادند.

دکتر عین اللهی اضافه کرد: کرونا امتحانی برای جامعه پزشکی بود البته در دوران دفاع مقدس، ایثارگری جامعه پزشکی را دیده بودیم اما در کرونا نیز باردیگر اثبات شد و باوجود تخریب هایی که پیش از کرونا می شد اما توانست به جایگاه واقعی خود نزد مردم برگردد. یکی از نقش های مهم انجمن های علمی گروه پزشکی، حفظ جایگاه پزشکان و قداست پزشکی است. اگر در یک انجمن به تعداد کمتر از انگشتان یک دست، فرد متخلف وجود دارد، انجمن ها این افراد را هدایت و راهنمایی کنند.

وی اظهار داشت: یکی از نقش های مهم انجمن های علمی گروه پزشکی، برنامه ریزی برای آینده کشور و رشته های پزشکی است. در سطوح مختلف انجمن علمی، کار کرده ام و مشکلات آنها را به خوبی می دانم و در جهت حل مشکلات آنها حرکت می نماییم. یکی از برنامه های ما در وزارت بهداشت استفاده از توان و ظرفیت انجمن ها است و وزارت بهداشت دست یاری به سمت انجمن ها دراز می کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: نمی توانیم ضعف ها و کمبودهای درمانی، آموزشی و بهداشتی را انکار نماییم اما هنر مدیران نظام سلامت، کمک گرفتن از انجمن های گروه پزشکی است. هدف همه ما فارغ از رشته های پزشکی، تامین سلامت مردم است و وقتی در کرونا فداکاری های نیروهای بهداشتی و درمانی را همگان دیدند به این معنا است که آنها در راه هدف خود یعنی تامین سلامت مردم، گام بر می دارند.

استعدادهای پزشکی ایران در منطقه، بی نظیر است

دکتر عین اللهی اظهار داشت: باتوجه به پیشرفت های رشته های مختلف علوم پزشکی باید با برنامه ریزی های مناسب همچون تقویت کنفرانس های بین المللی به مرجعیت علمی برسیم. استعدادهای پزشکی ایران در منطقه، بی نظیر است.

وی اشاره کرد: در موضوع تعرفه های پزشکی، انجمن ها باید با معاونت درمان تعامل بیشتری داشته باشند اما به نظر می آید یکی از نقاط ضعف تعرفه ها، عدم توجه کافی به رشته های داخلی، قلب، عفونی و اطفال است که باید برای کاهش اختلاف تعرفه ها، تلاش نماییم. علم پزشکی محدود به جراحی نیست بلکه علوم پایه، داخلی و اطفال اهمیت بسیار زیادی دارد.

دکتر عین اللهی با اشاره به تدوین برنامه "عدالت و تعالی نظام سلامت" در وزارت بهداشت، افزود: طرح های مختلفی همچون طرح تحول سلامت در دوران گذشته در وزارت بهداشت اجرا شده اما این هدف طرح، تحقق عدالت در همه حوزه ها مانند تعرفه ها است.

وی اظهار داشت: یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت بهداشت تقویت دانش بنیان ها در زمینه سلامت است اما انجمن های پزشکی نیز باید در تقویت و همکاری با شرکت های دانش بنیان وارد میدان شوند و باید به سمت خودکفایی و عدم نیاز به خارج از کشور حرکت نماییم. در هفته های گذشته، از مجموعه مپنا بازدید کردیم که امکانات آن، فوق العاده بود اما همکاریهای بین رشته ای ضعیف است و از این امکانات، غافل هستیم.

وزیر بهداشت گفت: حذف مالیات پلکانی اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای ما مهمست و در شورای حقوق و دستمزد، درحال نهایی شدن است و اساسا وضعیت باید بگونه ای باشد که انگیزه برای فعالیت در بخش دولتی و افزایش راندمان آنها وجود داشته باشد که به نفع دانشگاه ها نیز است.

دکتر عین اللهی اظهار داشت: در وزارت بهداشت به مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت توجه ویژه ای داریم. انتظار است که انجمن بهداشت ایران با دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی همکاری کند که برنامه های بین بخشی برای کنترل عوامل مداخله گر در سلامت مردم، تهیه و در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که چندین دستگاه و وزارتخانه حضور دارند، تصویب شود.

وی تصریح کرد: کیفیت مطلوب خدمات بهداشتی و درمانی برای ما خیلی مهم می باشد. ارائه درمان های بی کیفیت و یا کیفیت پایین برای ما اصلا قابل قبول نیست. بر روی ارتقای کیفیت درمانی باید برنامه ریزی و کریکولوم یا برنامه های آموزشی باید به روز شود. انجمن های گروه پزشکی می توانند به ارزشیابی درمان و آموزش کمک کنند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در ۶ ماه اخیر نتایج بسیار درخشانی از کمیته علمی کشوری کرونا داشتیم و تا پیش از آن، وضعیت نامناسبی بود و تعارض منافع وجود داشت و هر کسی از اثربخشی یک دارو صحبت می کرد و حرف های متناقض بیان می شد اما با خرد جمعی و تلاش مدافعان سلامت، میزان مرگ و میر روزانه به ۱۳ نفر رسید در حالی که میزان مرگ و میر در موج اُمیکرون در آمریکا و اروپا، چندین برابر ایران بود که یکی از علل عمده آن در کنار کوشش های نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسیناسیون گسترده و کارهای کمیته علمی کرونا، کمیته ملی واکسن و اهمیت دادن به علم و دانش بود.

دکتر عین اللهی اشاره کرد: در زمینه توانبخشی ایرادات اساسی در کشور داریم. بازدیدی از یکی از مراکز توانبخشی داشتیم که وضعیت مناسبی در زمینه روانپزشکی و توانبخشی نداشتیم و انتظار داریم که انجمن علمی توانبخشی وارد میدان شده و وضعیت خدمات توانبخشی را با کمک وزارت بهداشت و سایر دستگاهها، سر و سامان دهد.

اخلاق و معنویات در درمان نقش به سزایی دارد
وی اظهار داشت: معنویت در پزشکی، نقش بسیار مهمی دارد. پزشکی چند رکن مانند دانش، مهارت و اخلاق دارد. وقتی از اخلاق و معنویات در پزشکی صحبت می نماییم، متاسفانه برخی افراد که در پزشکی بی سواد هستند عنوان می کنند که شما به اخلاق چکار دارید، بروید وضعیت دارو و درمان را ساماندهی کنید. این افراد نمی دانند که اخلاق و معنویات در درمان نقش به سزایی دارد. خوشبختانه می بینیم که فرهنگستان علوم پزشکی نیز در بحث سلامت معنوی ورود کرده است و انجمن ها هم می توانند در میان اعضای خود به ارتقای معنویات و اخلاق کمک کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: فردی در فضای مجازی نوشته که چرا از سلامت معنوی سخن می گویید بلکه باید دارو و درمان را درست کنید. اشتباه گرفته اید چون پزشکی بدون اخلاق، معنویات و ارتباط با بیماران، موفقیت آمیز نخواهد بود. افراد غیر پزشک حق ندارند در علوم پزشکی نظر بدهند چون علوم پزشکی، علوم معنوی است. در تاریخ پزشکی افرادی چون دکتر قریب را داریم که همیشه از او بعنوان اسوه اخلاق، تدّین و تعهد برای درمان بیماران یاد می نماییم.

دکتر عین اللهی اظهار داشت: مردم بزرگترین سرمایه ما هستند. خط قرمز ما، اهانت به جامعه پزشکی است و هیچ کس حق ندارد به نیروهای به اشتی و درمانی، توهین کند. انجمن های پزشکی با افراد متخلف تحت پوشش خود که بسیار محدود هستند، صحبت و آنها را ارشاد و راهنمایی کنند. از نمایشگاه بین المللی بازدید کردیم و مردم از جامعه پزشکی قدرشناسی و تشکر می کردند چون فداکاری آنها را دیده اند.

وی اضافه کرد: فداکارترین، دانشمندترین و متعهدترین قشر کشور از نظر بنده، جامعه پزشکی است که در صحنه ها و دوره های مختلف این را نشان داده اند. بسیاری از پزشکان می توانستند از کشور بیرون بروند و بهترین موقعیت ها را داشته باشند اما در کشور ماندند و فداکاری کردند. جامعه پزشکی نشان داده که به کشور وفادار است.

۱۳۵۲منبع:

1401/02/05
14:26:47
5.0 / 5
647
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت