در گزارش سلامت مطرح شد؛

هدف گذاری برای افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو

هدف گذاری برای افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو

به گزارش سلامت مدیر کل دفتـر صنایع غذا و داروی وزارت صمت با اشاره به اینکه هم اکنون صادرات دارو ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار است، اظهار داشت: برنامه ریزی ها برای افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو تا سال ۱۴۰۴ انجام شده است.علیرضا شه پرست در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نفوذ فناوری در صنعت دارو، اظهار نمود: در همین راستا هفته گذشته تفاهم نامه ای با ستاد زیست فناوری برای ارتقای فناوری در صنعت غذا و دارو امضا کردیم؛ چونکه ما اعتقاد داریم حوزه ای بعنوان حوزه دانش بنیان صنعتی مورد تأیید است که یا کاهش ارزبری و یا افزایش صادرات را به همراه داشته باشد.
مدیر کل دفتر صنایع غذا و داروی وزارت صمت با اعلان اینکه سال جاری هدف گذاری را روی کاهش ۵۰ درصدی ارزبری صنعت دارو گذاشتیم، اظهار داشت: کل ارزبری صنعت دارو از مواد اولیه گرفته تا محصول نهایی ۲ میلیارد دلار است. طبق برنامه ریزی های انجام شده، باید از راه ارتقای سطح فناوری در صنعت دارو و ورود به حوزه های جدید مثل حوزه های زیست فناوری و … بتوانیم کاهش ۵۰ درصدی ارزبری دارو را داشته باشیم.
وی افزود: البته در این هدف ما به دنبال بی نیازی کامل از واردات نیستیم بلکه بحث حرکت به این سمت و ارتقای فناوری در صنعت تا افق ۱۴۰۴ است. البته سال جاری هم امکان تحقق کاهش ۵۰ درصدی ارزبری وجود دارد و ما از الان کار را آغاز کرده ایم اما با توجه به این که این هدف چندبخشی بوده و احتیاج به همگرایی بین سازمان های مختلف دارد، هدف را تا ۱۴۰۴ تعیین کرده ایم.
برنامه ریزی برای افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو تا ۱۴۰۴
شه پرست در مورد صادرات دارو هم اظهار داشت: هم اکنون صادرات دارو ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار است، ازاین رو ما افزایش ۱۰ برابری صادرات دارو را هم در دستور کار قرار دادیم تا صادرات دارو تا سال ۱۴۰۴ به ۴۰۰ میلیون دلار برسد.
مدیر کل دفتر صنایع غذا و داروی وزارت صمت اظهار نمود: ظرفیت های خوبی در کشور چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی داریم منتهی باید سیاستگذاری های درستی هم انجام دهیم تا هم بازارهای صادراتی را توسعه دهیم و هم با افزایش سطح فناوری، بحث کاهش ارزبری صنعت دارو را رقم بزنیم. باید توجه داشت که بازار کشورهای همسایه ظرفیت پذیرش داروهای ایرانی را دارد چونکه در حوزه های زیست فناوری حرف های خوبی برای زدن داریم.
وی اظهار داشت: اسفند ماه سال قبل با همه سندیکاهای فعال در حوزه دارو همچون تولیدکنندگان داروهای انسانی، ماده اولیه و بسته بندی، مکمل، تولیدکنندگانپروبیوتیک و فراسودمند و … جلسه برگزار کردیم و همگرایی لازم انجام شد.


منبع:

1401/01/27
10:01:30
5.0 / 5
595
تگهای خبر: تولید , دارو , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سلامت