یافته محققان كانادایی؛

داروی فلووکسامین برای درمان کووید ۱۹ موثر است

داروی فلووکسامین برای درمان کووید ۱۹ موثر است

به گزارش سلامت محققان می گویند داروی فلووکسامین بعنوان یک درمان سرپایی برای کووید۱۹ موثر است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، فلووکسامین، که یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) است و معمولا برای درمان اختلال وسواس فکری-اجباری استفاده می شود، می تواند کاربرد دیگری بعنوان درمان بی خطر برای کووید ۱۹ هم داشته باشد.
مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه مک گیل کانادا انجام شد، متاآنالیز سه کارآزمایی قبلی در مورد اثربخشی دارو برای درمان کووید ۱۹ بود که نشان داد فلووکسامین با کاهش بستری شدن در بیماران سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ارتباط دارد.
محققان گزارش می دهند که اگر در اوایل دوره عفونت به افرادی که در معرض خطر ابتلاء به کووید ۱۹ هستند فلووکسامین داده شود به نظر می آید خطر ابتلاء به کووید ۱۹ شدید را تا حدود ۲۵ درصد می کاهد.
به گفته محققان، «برای افرادی که به درمان آنتی بادی مونوکلونال کروناویروس یا داروهای ضدویروسی مستقیم دسترسی ندارند، فلووکسامین امکان دارد یک جایگزین به سادگی در دسترس باشد.»
این حقیقت که این دارو به صورت گسترده در دسترس می باشد و دارای اطلاعات ایمنی زیادی است، یکی دیگر از مزایای بالقوه آن است چونکه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۱۹۹۴ تأیید شده است.
محققان در بررسی های خود مشاهده نمودند در لوله آزمایش، فلووکسامین گیرنده سیگما -۱ را در داخل سلول ها فعال می کند. این عمل از تکثیر کروناویروس جلوگیری می کند. علاوه بر این، فعال سازی سیگما -۱ می تواند پاسخ التهابی به عفونت جدی در حیوانات را تعدیل کند.
با این حال، حتی با در دست داشتن این متاآنالیز، کارشناسان می گویند فلووکسامین احتمالاً ابزاری جزئی برای مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ است.
محققان می گویند: «بسیاری از داروهای موجود برای درمان کووید مورد استفاده قرار گرفته اند و اغلب گزارش های اولیه موفقیت آمیز هستند. این امکان دارد در مورد فلووکسامین هم صدق کند، اما برای خیلی از داروهای دیگر مانند هیدروکسی کلروکین، آزیترومایسین، ایورمکتین، ویتامین D و سایر داروهایی که با هیاهوی بسیار مفید اعلام شدند و بعداً بی فایده بودند، اثبات نشده است.»

1401/01/23
10:32:55
5.0 / 5
587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت