۱۱ فروردین و مهم ترین خبرهای کرونایی استان ها

۱۱ فروردین و مهم ترین خبرهای کرونایی استان ها

به گزارش سلامت در این روزهای پرطراوت بهاری و شور و حال مردم که از فرصت تعطیلات نوروزی برای سفر، دورهمی و تجدید دیدار با آشنایان بهره می برند، سویه های کرونا هم از هر گونه بی توجهی افراد به پروتکلهای بهداشتی استفاده می نمایند تا بر تعداد مبتلایان بیافزایند.


افزایش نسبی آمار مبتلایان و افراد بستری شده بر اثر کرونا در بعضی مناطق کشور نشان میدهد که این ویروس همچنان در چرخش است و هیچیک از هموطنان نباید خویش را از صدمه آن در امان بداند.
بر این اساس و به صورت خاص، روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه که طبیعت دوستان راهی تفرجگاه ها می شوند، رعایت سفارش های بهداشتی بیش ازپیش اهمیت دارد.
کرمانشاه/ روند افزایشی تعداد مبتلایان و بستری شده ها
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت که تعداد مبتلایان کرونایی بستری در کرمانشاه روندی افزایشی دارد و هم اکنون۱۵۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.
«مهدی محمدی» اضافه کرد: تعداد کرونایی های بستری در مراکز درمانی استان نسبت به روز گذشته هشت نفر و نسبت به پنجشنبه گذشته (چهارم فروردین) ۲۹ نفر بیشتر شده است. از مجموع مبتلایان کرونایی بستری، ۵۴ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند که حال ۱۸ نفر از آنها وخیم است.
در شبانه روز گذشته یک نفر دیگر براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در استان فوت کرد و ۳۷ نفر شامل ۱۱ بیمار مثبت بستری و ۲۶ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در سطح استان شناسایی شدند.
براساس رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و پزشکی شهرستان های پاوه، کنگاور، صحنه، گیلانغرب، ثلاث باباجانی و قصرشیرین از پنجم فروردین ماه در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند.؛ شهرستان های کرمانشاه، جوانرود، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام آبادغرب، هرسین، سنقروکلیایی و روانسر هم در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
کهگیلویهو بویراحمد/ فوت دو بیمار دیگر
شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت ۲ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۱۲۰ نفر رسید. الان هشت بیمار به دعلت وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.
به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، باتوجه به افزایش مسافرت ها و دید و بازدید ها در تعطیلان نوروز احتمال افزایش شمار مبتلایان طی روز های آینده وجود دارد.
شهرستان چرام در وضعیت قرمز کرونایی، باشت، لنده، کهگیلویه نارنجی و بویراحمد بهمئی، گچساران، دنا و مارگون هم در وضع زرد کرونایی قرار دارند.
سیستان و بلوچستان/ شمار مبتلایان جدید به۵۸ نفر رسید
به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان، با ابتلای ۵۸نفر دیگر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان تابحال به ۱۶۸هزار و ۳۰۲ نفر رسیده است.
دکتر حمید غزنوی اظهارداشت: در شبانه روز گذشته ۲ فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش شد.
ایلام/ بستری شدن هفت مبتلای جدید به کرونا
هفت مبتلا به کرونا شبانه روز گذشته در مراکز درمانی استان بستری شدند و الان تعداد بستری های استان ۲۹ نفر است.
طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونا در ایلام ثبت نشد و مجموع قربانیان استان هزار و ۲۴۱نفر است.
شهرستان های سیروان و آبدانان در وضعیت قرمز، دره شهر، بدره و هلیلان در وضعیت نارنجی و ایلام، دهلران، ملکشاهی، مهران، چرداول، ایوان و چوار در وضعیت زرد قرار دارند.
البرز/ بستری ۲۹ بیمار دیگر کووید۱۹
۲۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های این استان پذیرش و بستری شدند و الان ۱۳۷ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.
با مرگ یک بیمار دیگر کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان البرز شمار کل جانباختگان این بیماری در استان به ۶ هزارو۸۰۶ نفر رسید.
اکنون استان البرز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.
گلستان/ روند صعودی مبتلایان در گنبد کاووس
رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس باتاکید برضرورت رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی مقابله با کرونا توسط مسافران و مردم گنبدکاووس هنگام حضور در طبیعت و اماکن عمومی اظهار داشت: باتوجه به حضور مسافران از سراسر کشور در این شهرستان احتمال ورود سویه های مختلف کرونا به منطقه وجود دارد ازاین رو رعایت دستورالعمل های بهداشتی به خصوص ماسک زدن برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری لازم است.
عبدالرحیم پالیده افزود: باآنکه رنگ کرونایی گنبدکاووس طی چند ماه گذشته پایدار و ثابت بوده اما در چند روز اخیر شاهد روند کُند اما صعودی مبتلایان به کرونا در این شهرستان هستیم و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی از ۳۵ نفر حالا به ۵۰ نفر بالا رفته است.
ویتصریح کرد: مراکز واکسیناسیون کرونا در گنبدکاووس طی ۲ روز پایانی تعطیلات نوروزی هم فعال می باشند و به مردم خدمات عرضه خواهند کرد.
آذربایجان غربی/ ۱۱ قربانی جدید
در حالی که ۱۱ نفر دیگر از شهروندان سردشتی همزمان با آغاز پیک ششم کرونا به سبب مبتلا شدن به این سویه جدید جان خویش را از دست دادند، اعلام شده است که بیشتر از ۶۰ درصد بیماران فوتی ناشی از کرونا در این شهرستان در خلال شیوع پیک ششم نسبت به دریافت واکسن و یا تکمیل مراحل سه گانه واکسیناسیون اقدام نکرده بودند.


اردبیل/ ششمین روز بدون فوتی کرونا در استان
روند نزولی شیوع ویروس کرونا در استان اردبیل از یک ماه قبل همچنان ادامه دارد بطوریکه برای ششمین بار در سال جدید، شمار جانباختگان کووید.۱۹ در این استان به صفر رسید.
طی شبانه روز گذشته ۹ فرد مبتلای جدید در مراکز درمانی استان بستری شده و تحت مداوا قرار گرفتند. با ادامه روند نزولی شیوع ویروس کرونا در سطح این استان، شمار بیماران بستری همزمان در مراکز درمانی این استان طی شبانه روز گذشته هم به ۶۰ نفر رسید که پایین ترین آمار سه ماه اخیر است.
شهرستان های اردبیل، نیر، خلخال و سرعین، نمین، اصلاندوز، گرمی، بیله سوار و کوثر در وضعیت زرد و شهرستان های مشگین شهر و پارس آباد هم در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
در همین حال، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اظهار داشت: این استان به خوبی و با کمترین تلفات از پیک ششم کرونا گذر کرد.
دکتر علی محمدیان اردی اعلام نمود: بر این اساس، کاهش و یا توقف کامل محدودیت های کرونایی در آینده نزدیک دور از انتظار نیست.
آذربایجان شرقی/ تزریق دوز سوم واکسن کرونا به تنها ۴۹.۵ درصد مردم استان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اعلان اینکه دُز سوم واکسن کرونا از اوج گیری بعدی این ویروس جلوگیری می کند، اظهار داشت: ۴۹.۵ درصد مردم استان دوزسوم را دریافت کرده اند.
حسین حقایی اظهار نمود: واکسیناسیون کرونا به خاطر عدم مراجعه به موقع مردم حالت ایستا پیدا کرده است و تا کنون ۸۸ درصد جمعیت آذربایجان شرقی نوبت اول و ۸۲.۵ درصد جمعیت استان نوبت دوم را دریافت کرده اند.
وی با اشاره به این که واکسن کافی در استان وجود دارد از مردم خواست تا برای حفظ جان خود و نزدیکانشان نسبت به دریافت واکسن سهل انگاری نکرده و بخصوص واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۲ سال را جدی بگیرند.
وی با اشاره به اینکه ه تازگی چهار کودک مبتلا به کرونا در استان بستری شده اند، از کاهش مبتلا شدن به کرونا و فوتی در آذربایجان شرقی اطلاع داد و اظهار داشت: کل بستری موجود استان به ۲۴۶ کرونایی کم شده و ۹۱ بستری جدید و ۵۳ بیمار جدید ثبت شده است.
وی تعداد فوتی بر اثر مبتلا شدن به کرونا در آذربایجان شرقی را یک فوتی در ۲۴ ساعت گذشته اعلام نمود که این تعداد در زمان مشابه روز پیش از آن چهار فوتی بوده است.

آمار وزارت بهداشت/ 46 قربانی دیگر
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: درطول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۶ بیمار کووید ۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۲۰۴ نفر رسید و همینطور ۲ هزار و ۴۸۷ بیمار جدید در کشور شناسایی شد که ۳۵۵ نفر از آنها بستری شدند.
وزارت بهداشت همینطور اعلام نمود که تا کنون ۶۳ میلیون و ۹۱۶ هزار و ۳۱۶ نفر دُز اول، ۵۶ میلیون و ۸۸۳ هزار و ۷۲۰ نفر دُز دوم و ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۴۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۷ میلیون و ۷ هزار و ۲۸۰ دُز رسید.
از روز گذشته تا امروز ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۱ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۸۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۵۵ نفر از آنها بستری شدند.
یک هزار و ۵۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
در حال حاضر ۲۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۶۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۰۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید نمود.
کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد. در هفته ۱۰۷ همه گیری کرونا در کشور، وضعیت مبتلا شدن در ۳۰ استان کشور سیر نزولی داشته و موارد فوتی در ۱۹ استان افزایش نداشته است.
منبع:

1401/01/12
13:37:05
5.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت