مقابله کج دار و مریز با کرونا در تعطیلات نوروزی مازندران

مقابله کج دار و مریز با کرونا در تعطیلات نوروزی مازندران

ایرنا- ثبت هفت میلیون اقامت گردشگری، عادی انگاری ناشی از تزریق واکسن ورونق بازار بعد از ۲ سال محدودیت و مقررات سختگیرانه سبب شد تا دستورالعمل ه ای ستاد ملی مدیریت کرونا به صورت دست پا شکسته و یا به تعبیری کج دارو مریز از جانب متولیان و شهروندان در تعطیلات نوروزی مازندران عملیاتی شود.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، باآنکه ستاد ملی مدیریت بیماری کووید ۱۹ برای مدیریت همه گیری کرونا در آخرین هفته سال قبل برای ایام تطعیلات نوروزی سفارش هایی را درقالب دستورالعمل ها بهداشتی به دستگاههای اجرایی همچون میراث فرهنگی و گردشگری، هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی، صمت و بازرسی صادر کرد، اما بررسی نشان داده است که این مقررات چندان جدی گرفته نشده است و شاید به همین خاطر هم بوده که کرونا طی روزهای اخیر روند افزایشی در استان گرفته و دومین قله اش را ساخته است.
گزارش های میدانی خبرنگار ایرنا و اظهارات کارشناسان و متولیان دستگاههای در رابطه با مدیریت همه گیری کرونا در مازندران نشان داده است که مراقبت های بهداشتی از مسافران در پایانه های زمینی، هوایی و ریلی در مورد اطمینان از تزریق واکسن، به کارگیری سامانه ایران من، نظارت بر نصب کد کیو آر QR اصناف و بازاریان و برخورد با متخلفان و رعایت دستوالعمل های بهداشتی بخصوص زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در مراکز اقامتی و گردشگری تا حدود زیادی رعایت شده، اما تمام و کمال و سختگیرانه نبوده است.
یکی از مهم ترین و روشن ترین دستورالعمل مدیریت کرونا استفاده از ماسک بوده است که طبق مشاهدات خبرنگاران ایرنا در تمامی شهرستان های مازندران، این مقوله مهم از جانب خیلی از شهروندان بومی و بخصوص گردشگران مورد بی توجهی قرار گرفته است. البته افرادی از شهروندان به این مهم توجه کرده و با ماسک در خیابان ها و یا مراکز تفریحی و گردشگری استان حضور پیدا می کردند که نباید نادیده گرفت.
نمونه دیگر رفتار کج دار و مریز رعایت دستورالعمل های مدیریت کرونا از جانب مردم و مسئولان مرتبط در مازندران، حضور شهروندان و حتی فروشندگان بدون ماسک در فروشگاه های زنجیره ای و دیگر صنوف است. نکته قابل توجه در بی توجهی افراد با حضور در این مراکز بدون زدن ماسک بر مبنای بررسی های صورت گرفته این است که عمده شهروندان و متولیان عرضه خدمات مختلف در صنوف معتقد بودند که حداقل دو دز واکسن کرونا را تزریق کرده و کارت واکسن داشتند در نتیجه زدن ماسک را ضروری نمی دانستند.
مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا در امامزاده پهنه کلا ساری نشان داده است که زائرین بومی و توریستهایی که قصد وارد شدن به داخل حرم را داشتند، با هماهنگی متولیان امر که البته خودشان ماسک به صورت داشنند، ضرورت ورود با ماسک را مورد تاکید قرار می دادند. البته شهروندان زیادی هم بدون ماسک در محوطه این امامزاده حضور داشتند.
تضاد درخواست کارت واکسن با مشتری مداری
حضور بدون ماسک و بی توجهی به رعایت فاصله اجتماعی در چندین رستوران های بزرگ و تالارهای شهر ساری طی تعطیلات نوروزی هم از دیگر رفتارهای دوگانه شهروندان در مدیریت کرونا بوده است. نکته جالب اینکه مدیران و صاحبان این واحدها با تصور اینکه همه مشتریان و کارکنان واکسن تزریق کرده اند، سختگیری زیادی برای زدن ماسک نداشتند.
یکی از مدیران رستوران معروف ساری واقع در جاده ساری - نکا در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همه کارکنان رستوران حداقل دو دز واکسن را تزریق کردند و قبل از ورود مشتریان با سوال کردن از تزریق واکسن بر مبنای اعتماد به سخنانش، پذیرش می شوند.
وی اضافه کرد: ما باید به همه شهروندان بر مبنای اظهاراتشان که می گویند واکسن تزریق کردند، اعتماد نماییم و درخواست کارت واکسن از مشتری چندان خوشایند نیست و دور از مرام مشتری مداری است و بنابراین هم کارکنان ما از مشتریان در باره تزریق واکسن سووال می کنند و تنها از پذیرش مشتریانی که واکسن تزریق نکرده باشند، جلوگیری می نمایند.
این مدیر رستوران در پاسخ به این پرسش که چرا فاصله اجتماعی مصوب ستاد ملی کرونا در مجموعه اش رعایت نشده، توضیح داد: از آن جایی که واحد پذیرایی ما دارای مشتریان زیادی است به رغم اضافه کردن صندلی و فضای مجموعه، اما فاصله اجتماعی کرونایی رعایت نشده و با عنایت به تزریق واکسن جای نگرانی نیست.
شهروندان بدون ماسک بر صورت و بی توجهی به رعایت فاصله اجتماعی در صنوف مختلف بویژه مغازه های کوچک در شهرهای مختلف مازندران طی تعطیلات نوروزی هم به وفور دیده شدند؛ وضعیتی که به نظر می آید عادی انگاری نسبت به خطر انتشار کرونا کاملا گسترش یافته است.بازگشت رنگ قرمز
تداوم واکسیناسیون در مراکز فعلی و اعزام تیم های سیار به مراکز تجمیعی تفریحی و گردشگری و تقویت فضای خدمات رسانی به مردم در تطعیلات نوروزی از مصوبات ستاد مدیبریت کرونا است که ۲ دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل به این مصوبه توجه کردند اما طبق اظهارات معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، استقبال مردم و گردشگران به تزریق واکسن در تطعیلات نوروزی خیلی کم بوده است.
دکتر عباس علیپور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که این آمادگی به وجود آمده است که علاوه بر دایر بودن مراکز تزریق تجمعیتی ثابت در استان، هر مرکز تفریحی و گردشگری که ۲۰ نفر تقاضای تزریق واکسن کرونا را داشته باشد، تیم سیار به این مرکز اعزام شود.
وی افزود: بررسی ها نشان داده است که شهروندان بومی و گردشگری استقبال خوبی برای تزریق واکسن کرونا نداشته اند، البته آمار تزریق واکسن وجود دارد اما اندک است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت رعایت زدن ماسک و فاصله اجتماعی را بین شهروندان بومی و گردشگری را نامطلوب توصیف کرد و توضیح داد: عادی انگاری نسبت به این بیماری بیش از اندازه گسترش یافته است و به نظر می آید واکسن زده ها بخصوص کسانی که سه دز را تزریق کرده اند بیشتر از همه بی توجهی می کنند. از طرفی همواره قشر جوان هم از آغاز شیوع این بیماری تا کنون نسبت به زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به نسبت به دیگر اقشار جامعه بی تفاوت بوده و هستند.
وی افزود: رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان به زیر ۵۰ درصد رسیده است و با عنایت به پایین بودن این عدد و همینطور افزایش بیماران سرپایی احتمال نارنجی و قرمز شدن شهرستان های استان در هفته های آتی وجود دارد.
علی پور ضمن اشاره به اینکه از مجموع ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار و هفت نفر مشمول دریافت واکسن کرونا در مازندران تابحال ۲ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۷۲۱ نفر معادل ۸۴.۸ درصد نسبت به تزریق دز اول این واکسن اقدام نمودند، اضافه کرد: تزریق دز دوم واکسن کرونا دراین جامعه هدف حدود ۸۰ درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود ۵۹ در صد از افراد بالای ۱۸ سال زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران دز سوم واکسن کرونا را دریافت نمودند و همین مساله سبب کاهش مرگ و میر و میزان بستری کرونایی شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به پوشش مطلوب واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در مازندران افزود: تابحال از مجموع ۲۱۲ هزار و ۲۸۶ نفر حائز شرایط در این گروه سنی ۱۹۸ هزار و ۷۶۹ نفر معادل ۹۳.۶ درصد نسبت به تزریق هر ۲ دز واکسن کرونای خود اقدام نمودند.

بازگشت دست دادن ها و روبوسی عیدانه
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ضمن تایید اجرا نشدن تمام و کمال دستورالعمل های بهداشتی برای مدیریت همه گیری کرونا اظهار داشت که رونق بازار پیش از عید و حضور قابل توجه مسافران در تطعیلات نوروزی در استان نشان داده است که عادی انگاری به وضعیت کرونا فراگیر تر شده و حتی رفتار دست دادن ها و روبوسی ها که حدودا طی ۲ سال گذشته حدودا به صفر رسیده بود، طی تطعیلات نوروزی باردیگر از سر گرفته شد.
حسینقلی قوانلو در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ۶۵درصد واحد های صنفی کد سلامت مورد نظر وزارت بهداشت را دریافت کرده اند، اضافه کرد: باآنکه ناظران و بازرسان طبق مصوبه ستاد ملی کرونا از حدود ۲۰۰ هزار واحد صنفی استان بازدید های مستمر بهداشتی، عرضه و تقاضا و قیمت های تعطیلات نوروزی را داشته اند، اما با عنایت به عادی انگاری مردم و صاحبان اصناف، رفتار های برخورد شدید هم با نوسان همراه بوده است.
وی با توضیح این نکته که در مرحله اول بازرسی های بهداشتی اگر واحدهای صنفی نسبت به رعایت نکات بهداشتی بی تفاوت باشند، تذکر کتبی و درج در پرونده و در مرحله دوم بازرسی ها هم در صورت تشخیص استمرار تخلف، فروشگاه به مدت ۱۵ روز پلمب می شود، اظهار داشت: این موارد در تطعیلات نوروزی عملیاتی شد اما بپذیریم که وقتی آحاد دمردم به مقررات بهداشتی بی توجهی کنند، صاحبان اصناف را هم تحت تأثیر قرار می دهند.
قوانلو در عین حال خاطرنشان کرد: طبق آمار رسمی دانشگاه های علوم پزشکی بابل و مازندران حدود ۹۹ درصد از متصدیان اصناف استان دز اول و ۹۲ درصد هم دز دوم واکسن کرونای خویش را دریافت نمودند، همینطور در زمان حاضر حدود ۲۵ درصد از این جامعه هدف نسبت به دریافت دز تکمیلی واکسن اقدام نمودند.
گزارش رسمی دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل هم که روزانه منتشر می شود نشان داده است روند کاهشی بستری کرونایی بیمارستان های استان طی پنج روز اخیر متوقف و روند افزایشی جایگزین آن شده است. طبق این گزارش در حالیکه تا قبل از عید نوروز آمار مجموع بستری های کرونایی بیمارستان های استان به حدود 150 نفر رسیده بود، حالا به مرز 200 نفر نزدیک شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم امروز اعلام نموده است که با روند افزایشی که کرونا طی چند روز گذشته داشته، قله دوم کرونایی در استان ساخته شده است.
بر اساس تازه ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم که جمعه انتشار یافت، رنگ قرمز کرونایی که اواخر اسفند ماه از مازندران پاک شده بود، به خاطر افزایش آمار بیماران بستری در یک هفته گذشته به استان بازگشته است با اینکه در همین مدت رنگ آبی کرونایی هم در استان پاگشا شده است.
در حال حاضر براساس اعلام وزارت بهداشت شهرستان های گلوگاه، نکا، بهشهر، میاندرود، ساری، قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، بابل، آمل، محمودآباد، فریدونکنار، نور، عباس آباد، کلاردشت، چالوس و تنکابن در وضعیت زرد کرونایی به معنای خطر متوسط واقع شدند. الان سه شهرستان بابلسر، جویبار و نوشهر در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.
بنابراین گزارش رامسر غربی ترین شهرستان مازندران هم از پنجم فروردین به رنگ قرمز کرونایی درآمده است.
بر اساس اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری های کرونایی استان با ۴۰ بیمار جدید به ۱۹۰ نفر رسید. خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در استان ثبت نشد.


منبع:

1401/01/07
21:32:02
5.0 / 5
572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سلامت