ششم فروردین و با اهمیت ترین خبرهای کرونائی استانها

ششم فروردین و با اهمیت ترین خبرهای کرونائی استانها

ایرنا- در صورتیکه آمار هم میهنان مبتلا به کرونا و فوت شده بر اثر این ویروس کاهش محسوس یافته است، استانهای کشورمان در ششمین روز از سال 1401 مقصد توریستهایی است که بعد از دو سال محدودیت های کرونائی، اکنون تا حدودی با فراغ بال به سفر می روند و غبار خستگی از جسم و جان می زدایند.


نوروز امسال حال و هوایی متفاوت دارد و شمار زیادی از مردم برای گذراندن تعطیلات راهی سفر شده اند.
حضور انبوه مهمانان نوروزی در استان ها همینطور فرصتی برای توسعه و درآمدزایی مردم آن مناطق است اما غفلت و سهل انگاری جمعیت زیادی از هموطنان در رعایت پروتکلهای بهداشتی مشکل مهمی در این ایام است، برای اینکه جابجایی هموطنان در اقصی نقاط کشور بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی بار دیگر موجی از بیماری منحوس کرونا را ایجاد و تشدید می کند.
تازه ترین آمار وزارت بهداشت نشان داده است که در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۴ بیمار کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۹ هزار و ۹۷۱ نفر رسید و ۲۵۶ نفر نیز بستری شدند.
از روز گذشته تا امروز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۱ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۳۸۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۵۶ نفر از آنها بستری شدند.
تا کنون ۶۳ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر دُز اول، ۵۶ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۷۰۵ نفر دُز دوم و ۲۵ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۳۷۳ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۶ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۶۴۲ دُز رسید.
در همین حال، سخنگوی ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا امروز اعلام نمود که ساعات کاری ادارات به شرایط قبل از اوج گیری بیماری کرونا برمی گردد و مدارس و دانشگاه ها از ۱۴ فروردین امسال حضوری خواهند بود.
عباس شیراوژن در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ساعات کاری ادارات به شرایط قبل از اوج گیری بیماری کرونا برمی گردد و همینطور باردیگر تاکید می شود که مدارس و دانشگاه ها از ۱۴فروردین ۱۴۰۱ حضوری خواهند بود و هیچ عذر و بهانه ای پذیرفتنی نیست.
وی در ادامه تاکید کرده است: عادی انگاری نشود؛ کرونا تمام نشده است اما کار، آموزش، تحصیل و زندگی پر شورتر و با نشاط تر از گذشته دنبال می شود.
بازگشت رنگ نارنجی به نقشه کرونایی استان بوشهر
براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی با تغییر رنگ شهرستان تنگستان از زرد با خطر متوسط به نارنجی بار دیگر نقشه کرونایی استان به سمت وضعیت پر خطر تغییر رنگ داد؛ همینطور با تغییر رنگ کرونایی شهرستان گناوه از زرد به آبی کم خطر کرونایی شمار شهرستان های آبی این استان در نقشه کرونایی به سه شهرستان افزایش پیدا کرد. شهرستان های دشتستان، کنگان و گناوه در وضعیت آبی کم خطر کرونایی قرار داند.
براساس رنگ بندی جدید از مجموع ۱۰ شهرستان استان بوشهر ۱۰ درصد در وضعیت نارنجی، ۶۰ درصد زرد با خطر متوسط و سه درصد نیز در وضعیت آبی کم خطر کرونایی قرار دارند.
به گفته احمد یزدان پناه سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، در زمان حاضر ۵۴ بیمار براثر مبتلاشدن به کرونا در بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند که از این شمار هفت نفر در بخش مراقبت های ویژه و سه نفر نیز در وضعیت حاد کرونایی هستند.
در خبری دیگر از گناوه اعلام گردید که از آغاز اجرای طرح واکسیناسیون کرونا تا حالا ۱۶۳ هزار و ۴۸۷ دز واکسن به افراد بالای ۱۸ سال این شهرستان تزریق شده است.
به بیان رییس شبکه بهداشت ودرمان گناوه، با وجود سبد واکسیناسیون متنوع و افزایش ساعت کاری سالن واکسیناسیون تا پاسی از شب، استقبال مردم از واکسن به ویژه دز سوم مطلوب نبوده است.
وی بیان نمود: کاهش موارد مبتلاشدن به کرونا نباید این ذهنیت را ایجاد نماید که این ویروس تمام شده است و هر گونه سهل انگاری در رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی همچون استفاده نکردن از ماسک، رعایت نکردن فاصله اجتماعی و حضور در اماکن شلوغ و تکمیل نبودن واکسیناسیون می تواند منجر به شروع پیک جدیدی از شیوع کرونا در شهرستان گناوه شود.
سه شهر خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی/ مشهد زرد است
بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سه شهر کاشمر، کوهسرخ و نیشابور در استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و مشهد در وضعیت زرد است.
دکتر محمد پهلوان رئیس کمیته رسانه و اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم اظهار داشت: هم اکنون ۳۰۷ بیمار مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان خراسان رضوی بستری هستند که سهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد از این تعداد ۲۳۵ نفر است.


همچنین طی یک روز گذشته ۱۳۳ بیمار جدید مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند که از این تعداد ۱۰۲ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری شدند.
رییس کمیته رسانه و اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از عموم مردم خواست با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، اجتناب از دورهمی ها، استفاده از ماسک و تکمیل واکسیناسیون مدافعان سلامت را در مهار این همه گیری یاری کنند.
آذربایجان غربی فقط با یک شهر نارنجی کرونایی/ پیرانشهر و مهاباد آبی شدند
در حالیکه تا اواسط اسفند گذشته، ۹ شهرستان در این استان وضع قرمز کرونایی داشتند، طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، تنها یک شهر نارنجی در این استان باقی مانده است. هم اکنون فقط شهرستان چایپاره در شمال آذربایجان غربی وضعیت نارنجی کرونایی دارد.
همینطور ۱۴ شهرستان شامل ارومیه به همراه خوی، سلماس، ماکو، پلدشت، شوط، چالدران در شمال استان و اشنویه، بوکان، سردشت، شاهین دژ، نقده، تکاب و میاندوآب در جنوب استان وضعیت زرد کرونایی دارند که امیدواریم به سمت نارنجی و قرمز حرکت نکنند. شهرستان های مهاباد و پیرانشهر در جنوب استان نیز به وضعیت آبی کرونایی رسیده که این روند، امیدوارکننده است.
افزایش شمار شهرستان های قرمز کرونایی در استان مرکزی
شازند در رنگ بندی کرونا از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرمز اعلام گردید که با احتساب آشتیان، شمار شهرستان های قرمز (خیلی پرخطر) این استان به ۲ مورد رسید. چهار شهرستان اراک، تفرش، فراهان و خمین از توابع استان مرکزی نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و هم اکنون هیچ کدام از شهرستان های استان مرکزی در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارند.
به گفته سید «محمد جمالیان» رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، تا حالا ۹۶ درصد نوبت نخست، ۸۹ درصد نوبت دوم و ۴۸ درصد از جمعیت هدف استان نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
وضعیت کرونا حالا در استان و شهرستان اراک پایدار می باشد و در صورت رعایت نکردن شیوه های بهداشتی امکان پیک های بعدی وجود دارد.


شمار مراجعین و بستری های بیماران کرونایی در استان مرکزی رو به کاهش است و به قول دکتر جمالیان، انتظار می رود شهروندان در حد امکان از دید و بازدیدها و همینطور ازدحام در اماکن بسته اجتناب کنند چونکه ویروس کرونا همچنان وجود دارد و نیاز است مردم با رعایت پروتکلهای بهداشتی، با این ویروس مدارا کنند.
بستری ۹۹ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی لرستان
طی روز گذشته هیچ موردی فوتی بر اثر مبتلاشدن به کرونا در استان ثبت نشده و شمار جانباختگان ناشی از این ویروس تا حالا همان ۲ هزار و ۸۰۵ نفر است.
همچنین طی شبانه روز گذشته ۴۸ ابتلای جدید به کرونا در لرستان شناسایی شد و شمار مبتلایان نیز به ۲۱۵ هزار و ۵۴۳ نفر رسیده است.
براساس جدید ترین رنگ بندی کرونایی شهرستان دورود در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفت و شهرهای لرستان خرم آباد و دلفان همچنان نارنجی هستند. شهرهای پل دختر، رومشکان ازنا، سلسله و بروجرد، الیگودرز، کوهدشت و چگنی در وضعیت زرد و دورود در وضعیت آبی قرار دارند.
لزوم توجه جدی مردم هرمزگان به تزریق دز سوم واکسن
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان اظهار داشت: غربالگری کارکنان در مورد وضعیت مبتلاشدن به کرونا بعد از اختتام تعطیلات نوروز و بازگشت به محل کار موضوع بسیار مهمی است که باید در دستورکار قرار گیرد تا از شیوع این ویروس در محیط های کار جلوگیری شود.
احسان کامرانی با تکیه بر لزوم توجه جدی مردم به تزریق دوز سوم واکسن کرونا، اضافه کرد: با عنایت به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از چهاردهم فروردین ماه، برای واکسیناسیون دانش آموزان در مدارس نیز تدابیری اتخاذ شد.
وی ضمن اشاره به افزایش چشم گیر ورود مسافر به استان در تعطیلات نوروز امسال نسبت به سال قبل اضافه کرد: نظارت ها بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی بخصوص در اماکن گردشگری و تفریحی، بازارها، محل های حضور و تردد مسافران و وسایل حمل و نقل عمومی تشدید شود و همچنان با جدیت صورت گیرد.
همینطور به قول رئیس مرکز توسعه سلامت کیش، این جزیره با عبور از قله پیک ششم در وضعیت زرد از لحاظ شیوع کرونا قرار گرفت.
محمدرضا رضانیا عنوان کرد: با عنایت به ورود گردشگران نوروزی در کیش، تکمیل واکسیناسیون و افزایش رعایت پروتکلهای بهداشتی به شدت الزامی است چونکه افرادی که واکسیناسیون نوبت سومشان را انجام داده اند، از مصونیت بیشتری در مقابل این سویه برخوردارند
وی اضافه کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی بین مردم کمرنگ شده و لازم است کیشوندان و خصوصا گردشگران نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی جدیت به خرج دهند و با زدن ماسک، شستشوی دست و فاصله گذاری فیزیکی مانع تشدید وضعیت انتشار ویروس شوند.
کاهش بستری مبتلایان کرونا در استان اردبیل به پایین ترین حد سه ماه گذشته
در ادامه روند نزولی و امیدوارکننده شیوع ویروس کرونا، شمار بستری روزانه و همزمان کرونا در استان اردبیل به پایین حد در سه ماه گذشته رسید.
با ادامه روند نزولی انتشار کرونا که از یک ماه پیش در این استان شروع شده، شمار مبتلایان روزانه به هفت نفر و مجموع مبتلایان بستری نیز به ۶۸ نفر کاهش پیدا کرد.
با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان به کووید ۱۹ در استان اردبیل طی شبانه روز گذشته، مجموع جان باختگان ۶ موج انتشار کرونا در این استان طی ۲۵ ماه گذشته را ۲ هزار و ۷۶۸ نفر اعلام نمود.
هم حالا شهرستان های اردبیل، نیر، خلخال و سرعین، نمین، اصلاندوز، گرمی، بیله سوار و کوثر در وضعیت زرد و شهرستان های مشگین شهر و پارس آباد نیز در وضعیت آبی انتشار کرونا قرار دارند.
با تزریق ۲ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۷۴۵ دُز واکسن نوبت اول دوم و دوم و سوم در استان اردبیل، نرخ تزریق نوبت اول واکسن کرونا در این استان ۹۷ درصد جمعیت هدف معادل ۹۵۸ هزار و ۷۴۶ دُز، نرخ تزریق نوبت دوم حدود ۸۷ درصد معادل ۸۳۶ هزار و ۷۶۶ دُز است و دُز سوم واکسن کرونا برای ۳۷۷ هزار و ۲۵۱ نفر از شهروندان استان اردبیل تزریق شده که معادل ۳۷ درصد جمعیت هدف تعیین شده برای دریافت این نوع واکسن است.
کرونا در مشگین شهر اردبیل به صفر رسید
با صفر شدن آمار بستری بیماران کرونایی در شهرستان مشگین شهر ددر استان اردبیل روند این بیماری به صفر رسید.
در شبانه روز گذشته هیچ بیمار کرونایی در بیمارستان و مراکز درمانی شهرستان مشگین شهر پذیرش و بستری نشده است. الان نیز هیچ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان و مراکز درمانی مشگین شهر وجود ندارد و تعداد فوت شدگان ناشی از مبتلاشدن به ویروس کرونا نیز به صفر رسیده است.
کاهش بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان همدان
آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های این استان نسبت به هفته گذشته ۲۲.۴ درصد کاهش داشته است.
محمدمهدی مجذوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: همینطور تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان های استان با علایم تنفسی مشکوک و قطعی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۲۵۰ مورد بوده است که از این تعداد ۴۰ نفر بیستری شدند و از بین افراد بستری ۹ نفر به دلیل وضعیت نامناسب جسمی در بخش آی. سی. یو پذیرش شدند.
طبق آخرین رنگ بندی از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، شهرستان اسدآباد در وضعیت آبی، هفت شهرستان در وضعیت زرد و ۲ شهرستان «رزن، درگزین» در وضعیت نارنجی قرار دارند.

مجذوبی اضافه کرد: تا حالا سه میلیون و ۱۴۲ هزار و ۷۲۵ دُز واکسن کرونا (نوبت اول، دوم و یادآور) برای جامعه هدف در استان همدان تزریق شده است که ۹۳ درصد جمعیت هدف دُز اول و ۸۳.۹ درصد دُز دوم را تزریق کردند همینطور ۱۰۰ درصد بانوان حامله دُز اول و ۸۷ درصد دُز دوم را دریافت نمودند.
کرونا یک ایلامی دیگر را قربانی کرد
طی ۲۴ ساعت گذشته کرونا یک ایلامی دیگر را قربانی کرد و مجموع فوت شدگان استان به یک هزار و ۲۳۷ نفر افزوده شد.
۱۶ ابتلای جدید کرونا شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و الان تعداد بستری های استان به ۳۳ نفر افزوده شد.
هم حالا شهرستان های سیروان و آبدانان در وضعیت قرمز، دره شهر، بدره و هلیلان در وضعیت نارنجی و ایلام، دهلران، ملکشاهی، مهران، چرداول، ایوان و چوار در وضعیت زرد قرار دارند.
۹۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در آذربایجان شرقی واکسینه شدند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: ۹۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال و ۸۱.۷ درصد جمعیت بالای پنج سال زیر پوشش این دانشگاه دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

حسین حقائی اضافه کرد: میزان واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۲ سال آذربایجان شرقی برای دز دوم ۸۸.۷ درصد و دز سوم ۴۶.۹۱ درصد است.
وی ضمن اشاره به این که آذربایجان شرقی رتبه نخست واکسیناسیون مادران حامله در کشور را به خود مختص کرده است، اظهار داشت: بر طبق بازدیدهای که انجام گرفته، رعایت بهداشت فردی در استان به صورت میانگین ۶۰ درصد، میزان استفاده از ماسک ۵۱ درصد، رعایت فاصله گذاری اجتماعی ۵۷ درصد و ۶۰ درصد نیز تهویه مناسب در اماکن و مراکز و کارگاه ها است.
از لحاظ رنگ بندی وضعیت کرونایی شهرستان های استان نیز ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۱۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و روند موارد سرپایی علامت دار و بستری شدگان و فوتی ها در استان سیر نزولی دارد.
روند افزایشی بستری مبتلایان به کرونا در گلستان
به بیان استاندار گلستان، با شروع سال جدید و بیشترشدن رفت و آمد مسافران، تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی و بیمارستان های گلستان طی پنج روز گذشته افزوده شد.
علی محمد زنگانه عنوان کرد: در زمان حاضر ۱۶۱ مبتلا به کرونا در این استان بستری هستند که این آمار پنج روز گذشته ۱۴۲ نفر بود. از مجموع افراد بستری فعلی، ۴۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال ۲۹ نفر از آنان وخیم است.
وی ضمن اشاره به تزریق ۳ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۸۵ دُز واکسن کرونا در گلستان اضافه کرد: از این تعداد یک میلیون و ۴۷۹ هزار و ۹۷۵ دُز معادل ۹۳.۲ درصد نوبت اول، یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۲۴۳ دُز معادل ۸۲.۲ درصد نوبت دوم و مابقی معادل ۳۶.۳ درصد دُز سوم را تزریق کردند.
اکنون شهرستان رامیان تنها شهرستان آبی رنگ کرونایی این استان است و وضعیت انتشار کرونا در هیچ شهر گلستان قرمز نیست. شهرستان های مینودشت، کلاله و بندرترکمن در وضعیت نارنجی قرار دارند و ۱۰ شهرستان دیگر استان در وضعیت زرد هستند.
۲ شهرستان فارس در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند
مدیر کل پدافند غیر عامل فارس و دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا اظهار داشت: از مجموع ۳۶ شهرستان استان، ۲ شهرستان خنج و سرچهان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.
محمد جباریان، اضافه کرد: همینطور ۲ شهرستان زرقان و بوانات در وضعیت نارنجی و سه شهرستان لامرد، مرودشت و زرین دشت در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند. سایر شهرستان های استان همچون شیراز نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا در فارس با اشاره به اینکه کاهش شهرهای قرمز و آبی شدن چند شهرستان نشانه عادی شدن شرایط نیست اظهار داشت: مردم نباید عادی انگاری کنند و نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بی تفاوت باشند.
جباریان اضافه کرد: کنار گذاشتن ماسک و رعایت نکردن دستورالعمل ها زنگ خطر افزایش انتشار کرونا و تعداد مبتلایان خواهد بود و بخصوص در این ایام و با عنایت به حضور مهمانان نوروزی، هم از شهروندان استان و هم مسافران نوروزی تقاضا داریم که حتما دستورالعمل های بهداشتی را با جدیت رعایت نمایند.
وی با اشاره به اینکه تا حالا در استان فارس هشت میلیون و ۹۵۵ هزار و ۴۳۹ دُز واکسن به افراد بالای ۱۲ سال تزریق شده اظهار داشت: از این تعداد ۹۵ درصد در ارتباط با دُز اول، ۸۹ درصد در ارتباط با دُز دوم و ۵۳ درصد در ارتباط با دُز سوم است.
گزارش کرونایی
سهل انگاری مهمانان نوروزی گناوه نسبت به پروتکلهای بهداشتی
1401/01/07
12:20:04
5.0 / 5
590
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سلامت