مرگ 139 نفر بر اثر کرونا

مرگ 139 نفر بر اثر کرونا

به گزارش سلامت مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: درطول 24 ساعت گذشته، 139 بیمار کووید 19 جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 138هزار و572 نفر رسید و 6424 هزار و 424 نفر بیمار جدید نیز در ایران شناسایی شدند.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۶۳ میلیون و ۳۹۷ هزار و ۷۷۰ نفر دُز اول، ۵۵ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۳۱ نفر دُز دوم و ۲۴ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۲۹۳ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۴ میلیون و ۷۹ هزار و ۹۹۴ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته ۲۸۸ هزار و ۷۱۲ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
از روز گذشته تا امروز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۲۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۳۲ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۹۱ نفر رسید.
در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۹ بیمار کووید۱۹ جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۸ هزار و ۵۷۲ نفر رسید.
تا کنون ۶ میلیون ۷۶۱ هزار و ۸۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
سه هزار و ۱۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
تا کنون ۴۸ میلیون و ۳۶ هزار و ۱۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
در حال حاضر ۱۴۸ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۹۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۰۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه امیکرون کرونا در ایران را تایید نمود.
محققان آفریقای جنوبی گونه ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی نمودند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می شود و دارای جهش های چندگانه است.
سازمان بهداشت جهانی، اینگونه جدید را بعنوان یک گونه نگران کننده معرفی و برمبنای ترتیب الفبای یونانی، آنرا «امیکرون» نام گذاری کرده است.
کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و امیکرون تازه ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.
به گفته حمید رضا جماعتی دبیر علمی کمیته مقابله با کرونا، آمار ایران و جهان نشان میدهد ابتلای کودکان به کرونا در پیک امیکرون حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به دلتا بیشتر است. اکنون در ایران حدود ۲۰ درصد مبتلایان به کرونا در پیک ششم کودکان هستند. در بعضی کشورها مثل آمریکا تا حدود ۳۵ درصد مبتلایان به کرونا در سویه جدید کودکان هستند و این سویه کرونا بر خلاف سویه های قبلی علاوه بر افراد بزرگسال در نوجوانان و اطفال هم سرایت بالایی دارد. البته علاوه بر واکسیناسیون کمتر کودکان، خاصیت خود سویه امیکرون به این شکل است که ترشح آنزیمی در بزرگسالان مانع ورود آن به سلولهای دستگاه تنفسی می شود و این آنزیم بلوکه کننده در کودکان وجود ندارد.
اکنون با اوج گرفتن پیک ششم در آخرین ماه از دومین سال پاندمی کرونا در ایران و همزمان با افزایش ترددها و مسافرت های اختتام سال و نوروز، جامعه بار دیگر با خیز بلند کرونا روبه رو شده است.منبع:

1400/12/20
13:23:59
5.0 / 5
487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سلامت