استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

اعتماد به واکسن به اندازه اثربخشی واکسن ها، لازم است

اعتماد به واکسن به اندازه اثربخشی واکسن ها، لازم است

به گزارش سلامت استاد اپیدمیولوژی (همه گیرشناسی) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که اعتماد به واکسن به اندازه اثربخشی واکسن ها ضروری می باشد، اظهار داشت: اطلاع رسانی و شفاف سازی درست در مورد مسائل مربوط به واکسن، زمینه اعتماد و استقبال از واکسیناسیون به خصوص در مردان را فراهم می آورد.


به گزارش خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، در تقویم رسمی کشور، اول تا هفتم اسفند ماه، هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شده که شعار امسال، «مشارکت مردان، واکسیناسیون حداکثری، محافظت جمعی» است.
انتخاب این شعار شاید باتوجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور و تزریق واکسن بعنوان مهارکننده آن همین طور استقبال کمتر مردان از واکسیناسیون در نظر گرفته شده است برای اینکه برمبنای آمارهای وزارت بهداشت، زنان در برنامه واکسیناسیون از مردان جلوتر افتاده اند بطوریکه در آذر سال جاری ۱۷.۷ درصد مردان و ۱۶.۴ درصد زنان بالای ۱۰ سال واکسن نزده بودند.
واکسن یکی از موفق ترین و مقرون به صرفه ترین ابزارهای بهداشت عمومی است که تا حد زیادی به حذف یا کنترل چندین بیماری جدی در قرن گذشته کمک کرده است. به همین دلیل، برای کنترل همه گیری ویروس کرونا علاوه بر اقدامات موثر بهداشت عمومی مانند فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن دست ها، اجتناب از فضاهای شلوغ سربسته و آموزش جمعیت عمومی، واکسیناسیون در کاهش بیماری و پیش گیری از مرگ و میر ضروری می باشد. با این وجود، تردید در واکسیناسیون به یک مساله جهانی درحال ظهور تبدیل گشته تا آنجا که سازمان بهداشت جهانی این تردید را یکی از ۱۰ تهدید نخست برای سلامت جهانی معرفی کرده است.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز یکشنبه و به بهانه اولین روز از هفته ملی سلامت مردان که «به باورهای نادرست در حوزه واکسیناسیون مقابل کووید ۱۹» نامگذاری شده است، در گفت و گو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، درباره چرایی تردید داشتن افراد به واکسیناسیون به خصوص در بین مردان، اظهار داشت: اعتماد به واکسن به اندازه اثربخشی خود واکسن ها لازم است که این اعتماد، ممکنست در سه سطح اعتماد به محصول، اعتماد به ارائه دهنده واکسن و اعتماد به سیاستگذاران باشد.
حمید سوری اظهارداشت: متاسفانه تا حالا اطلاع رسانی و شفاف سازی درستی در مورد مسائل مربوط به واکسن یا عوارض احتمالی آن انجام نداده ایم و همچنان پرسش های زیادی در ذهن مردم و کارشناسان بی پاسخ مانده است. از طرف دیگر، گروههای ضدواکسن یا واکسن ستیزان هم بیکار ننشسته اند و از همین عدم شفاف سازی و سکوت بهره می برند و افرادی را به دنبال خود می کشانند.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در دنیای امروز اگر منابع خبری موثق و مورد اعتمادی وجود نداشته باشد بطور قطع مردم به سراغ منابع دیگری می روند که به لحاظ روحی آنان را اقناع می کند. این در حالیست که القا دستورات نادرست درباب مهار اپیدمی و اثر بخشی واکسیناسیون هم می تواند زمینه بی اعتمادی را فراهم آورد.
سوری به تاثیر سفرهای خارج از کشور در کمرنگ بودن استقبال از واکسیناسیون اشاره نمود و اضافه کرد: برخی مردم به سبب سفر به خارج از کشور به دنبال واکسن هایی هستند که برای گرفتن ویزا با مشکل روبه رو نشوند. حل این موانع در کنار اعتمادسازی به واکسیناسیون از راهکارهای اصلی مشارکت مردم به خصوص مردان در این پروسه است.
بنا بر اعلام دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز شمار هفته ملی سلامت مردان عبارت است از:
یکشنبه ۱ اسفند: باورهای نادرست در حوزه واکسیناسیون مقابل کووید ۱۹
دوشنبه ۲ اسفند: پاندمی کووید ۱۹ و سلامت روان مردان
سه شنبه ۳ اسفند: سلامت باروری مردان و جوانی جمعیت
چهارشنبه ۴ اسفند: مولفه های اجتماعی در رابطه با سلامت مردان
پنج شنبه ۵ اسفند: کنترل عوامل خطر کرونا در محیط کار
جمعه ۶ اسفند: سواد سلامت و نقش آن در سلامت مردان
شنبه ۷ اسفند: نقش شیوه زندگی سالم در پیش گیری از سرطان های شایع مردان.


منبع:

1400/12/02
10:20:37
5.0 / 5
641
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت