یافته محققان كانادایی؛

کشف درمان جدیدی برای بیماری مالاریا

کشف درمان جدیدی برای بیماری مالاریا

سلامت: کشف پروتئین کلیدی در انگل مالاریا راه را برای درمان جدید این بیماری می گشاید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، یک تیم بین المللی به سرپرستی دانشگاه لاوال کانادا، پروتئینی را کشف کرده اند که نقش بیولوژیکی کلیدی را در انگلی که عامل مالاریا است ایفا می کند. غیرفعال کردن این پروتئین رشد آزمایشگاهی پلاسمودیوم فالسیپاروم، خطرناک ترین نوع بیماری، را تا بیش از ۷۵ درصد کم می کند.
«دیو ریچارد»، محقق در مرکز تحقیقاتی لاوال دانشگاه کبک کانادا، اظهار داشت: «این پیشرفت می تواند منجر به توسعه درمانی شود که عملکردی از انگل را هدف قرار می دهد که هیچ دارویی از مالاریا تا حالا این اقدام را انجام نداده است.»
پلاسمودیوم فالسیپاروم بوسیله نیش پشه به انسان منتقل می شود. بعد از آلوده شدن کبد میزبان، در خون به گردش در می آید، در داخل گلبول های قرمز پنهان می شود و در نتیجه از حملات سیستم ایمنی جلوگیری می کند. منبع غذایی اصلی این انگل هموگلوبین است، پروتئینی که اکسیژن را از گلبول های قرمز به بقیه بدن می رساند. انگل، هموگلوبین را در ساختارهایی به نام واکوئل گوارشی هضم می کند.
پروفسور ریچارد می گوید: «پروتئینی که ما کشف کردیم موسوم به PfPX۱، در انتقال هموگلوبین به این واکوئل های گوارشی نقش دارد. وقتی PfPX۱ را غیرفعال می نماییم، انگل را از منبع اصلی اسیدهای آمینه اش محروم می نماییم. این روش بر رشد و بقای آن تأثیر می گذارد.»
مالاریا همچنان در خیلی از نقاط جهان همچون کشورهای جنوب صحرای آفریقا شیوع دارد. در سال ۲۰۲۰، ۲۴۱ میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند و ۶۲۷ هزار نفر بر اثر آن جان خودرا از دست دادند. این بیماری عمدتا کودکان زیر پنج سال و زنان حامله را درگیر می کند.
اگرچه سازمان بهداشت جهانی نخستین واکسن مالاریا را در سال قبل به رسمیت شناخت، اما ریچارد معتقد می باشد ادامه کاوش در راه های درمانی جدید ضروری است: «همانطور که در مورد کووید ۱۹ دیدیم، گونه های جدید می توانند همچنان ظاهر شوند و اثربخشی واکسن ها را تهدید کنند. سویه های مقاوم به آرتمیزینین، اصلی ترین داروی ضد انگل مورد استفاده مقابل مالاریا، قبلاً در آسیای جنوب شرقی پدیدار شده اند. برای حفظ اثربخشی درمان و کاهش خطر ابتلاء به سویه های جدید مقاوم به دارو، ترکیب رویکرد های درمانی مهم می باشد. کشف ما ممکنست نقشی در مبارزه با مالاریا داشته باشد.»منبع:

1400/12/01
12:32:11
5.0 / 5
739
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت