مطالعات نشان می دهد؛

عوارض جانبی درمان سرطان در زنان بیشتر است

عوارض جانبی درمان سرطان در زنان بیشتر است

یک مطالعه جدید نشان میدهد که تفاوت های جنسیتی به درمان های سرطان نیز تسری پیدا می کند، بطوریکه خطر عوارض جانبی شدید ناشی از برخی درمان ها در زنان نسبت به مردان بیشتر است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات قبلی به این نتیجه رسیدند که زنان درگیر عوارض جانبی بیشتری از شیمی درمانی می شوند و این تحقیق جدید نشان میدهد که همین مورد در مورد ایمونوتراپی و درمان هدفمند نیز صادق است.
«جوزف آنگر»، سرپرست این مطالعه از مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل واشنگتن، می گوید: «مشخص شده است که زنان از شیمی درمانی نسبت به مردان گرفتار مسمومیت بیشتری می شوند، اما تقریباً هیچ تحقیقی با هدف درک این مساله که آیا این الگو برای درمان های جدید مانند ایمونوتراپی یا درمان های هدفمند وجود دارد، انجام نشده است.»
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های بیش از ۲۳۰۰۰ بیمار را که در ۲۰۰ کارآزمایی درمان سرطان طی ۳۰ سال اجرا شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. بیش از دو سوم از بیماران شیمی درمانی دریافت نمودند، در صورتیکه بقیه تحت درمان با ایمونوتراپی یا درمان هدفمند قرار گرفته بودند.
به طور کلی، بیماران بیش از ۲۷۴۰۰۰ عارضه جانبی را تجربه کردند و نزدیک به ۶۵٪ حداقل یک عارضه جانبی شدید داشتند.
خطر عوارض جانبی شدید در زنان ۳۴ درصد بیشتر از مردان بود. همین طور ریسک عوارض جانبی در زنان برای هر سه نوع درمان بیشتر بود، خصوصاً برای ایمونوتراپی، که در آن خطر ۴۹ درصد بیشتر از مردان بود.
عوارض جانبی شامل مشکلاتی مانند درد، حالت تهوع یا فشار خون بالا بود، در صورتیکه تعدادی از آنها مربوط به سرطان های خون یا مغز استخوان بود.
به گفته پژوهشگران، جنسیت ممکنست یک فاکتور خطر مستقل برای عوارض جانبی در رابطه با درمان های سرطان باشد.
آنگر اظهار داشت: «این یافته ها نشان میدهد که جنسیت بیمار ممکنست برای درمان فردی، همچون برای درمان های جدید مانند ایمونوتراپی، مهم باشد.»


1400/11/30
11:15:53
5.0 / 5
877
تگهای خبر: بیمار , درمان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت