استاندارد ملی الزامات خدمات گردشگری پزشکی مصوب شد

استاندارد ملی الزامات خدمات گردشگری پزشکی مصوب شد

استاندارد ملی «گردشگری پزشکی- الزامات خدمات» در چهل و نهمین اجلاسیه کمیته ملی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تصویب رسید.


هنسا قادری دبیرکمیته متناظر گردشگری و خدمات وابسته INSO/TC۲۲۸ در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: در چهل و نهمین اجلاسیه کمیته ملی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که امروز یازدهم بهمن ماه تشکیل شد، استاندارد ملی گردشگری پزشکی- الزامات خدمات به تصویب رسید.
استاندارد ملی که با استفاده از استاندارد بین المللی ایزو تدوین شده، الزامات و سفارش هایی برای تسهیل گران و ارائه‎ دهندگان مراقبت های سلامت در گردشگری پزشکی تعیین می کند و هدف اصلی آن، تضمین کیفیت خدمات مورد عرضه به توریستهایی است به علل پزشکی و درمانی سفر می کنند
دبیر تدوین استاندارد اشاره کرد: در سال‎های اخیر، شمار افرادی که در جست وجوی مراقبت ‎های سلامت از کشوری به کشور دیگر سفر می‎کنند، به سرعت افزایش پیدا کرده است. بعضی از علل این موضوع، قیمت‎ های رقابتی است که کشورهای معینی عرضه می دهند یا عدم دسترسی به درمان در وطن و خواست گردشگران پزشکی به گریز از ماندن در لیست انتظارهای دراز مدت است.
وی اضافه کرد: علاوه براین، تقاضای روبه رشد این بازار جهانی از آسانی و مقرون به صرفه بودن سفرهای بین المللی و همینطور پیشرفت‎ های فناوری و امکاناتی که در اینترنت عرضه می‎شود، نشأت گرفته است. درمان شامل جراحی ‎های زیبایی، دندان پزشکی، جراحی لیزری چشم، تعویض دیسک ستون فقرات، جراحی مغز (مانند شانت گذاری مغزی)، جراحی‎ های در ارتباط با درمان سرطان (مانند برداشتن تومور یا برداشتن کامل اندام)، جراحی ‎های لاغری (مانند عمل بای پس معده و قلب ) است.
به گفته قادری، ذی‎نفعان گوناگونی در زنجیره ارزش گردشگری پزشکی دخیل هستند که شامل تسهیل گران، عرضه دهندگان مراقبت ‎های سلامت (مانند درمانگاه‎ ها و بیمارستان‎ ها)، متخصصان (مانند پزشکان) و سایر طرف‎ های ذی نفع (مانند شرکت‎ های بیمه ‎ای ومشاوره ‎ای) است.
دبیر تدوین استاندارد اظهار داشت: توسعه گردشگری پزشکی با چالش ‎های بسیاری روبه رو است که آسان‎سازی اقدامات اداری، افزایش و سازگار کردن رویه‎ های مراقبت ‎های سلامت و مراقبت ‎های بعد از درمان و هماهنگی تدارکات سفر از آن جمله ‎اند. این چالش‎ ها امکان دارد مشکلاتی را برای عرضه دهندگان مراقبت ‎های سلامت در برآورده ساختن انتظارات گردشگران پزشکی ایجاد کنند. ازاین رو، با عنایت به ذی‎نفعان متعدد دست اندرکار این موضوع، نیاز مبرم به تعریف حداقل الزامات کیفیت، در سطح بین المللی، برای عرضه خدمات گردشگری پزشکی به منظور برآورده ساختن انتظارات گردشگران پزشکی وجود دارد.
استاندارد ملی گردشگری پزشکی- الزامات خدمات حاصل همکاری وزارت میراث فرهنگی- گردشگری وصنایع دستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته متناظر ۲۲۸ وابسته به سازمان ملی استاندارد، پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری، جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران، اتاق اصناف و فرهنگستان زبان وادب فارسی است که با مشارکت سایر ذینفعان همچون برخی واحدهای عرضه دهنده خدمات گردشگری سلامت، واحدهای اقامتی، دفاتر مسافرتی و متخصصان و فعالان بخش گردشگری تدوین شده است و بزودی در وبگاه سازمان ملی استاندارد در دسترس کاربران قرار خواهدگرفت.


منبع:

1400/11/11
23:07:14
5.0 / 5
767
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سلامت