محققان می گویند؛

ریسک سکته مغزی در زنان جوان بیشتر است

ریسک سکته مغزی در زنان جوان بیشتر است

سلامت: یک بررسی جدید نشان میدهد سکته های مغزی با وجود اینکه در میان جوانان شایع نیست، اما زمانی که اتفاق می افتد، در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه کلورادو نشان میدهد که احتمال ابتلاء به سکته مغزی ایسکمیک در زنان ۳۵ ساله و کمتر ۴۴ درصد بیشتر از مردان هم سن شان است.
سکته های مغزی ایسکمیک که اکثریت سکته های مغزی را می سازند، زمانی رخ می دهند که رگ خونی تامین کننده مغز مسدود می شوند.
دکتر «شارون پویزن»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «این مطالعه نمی تواند دلیلهای خطر بالاتر در بین زنان جوان را مشخص نماید.»
وی در ادامه اضافه کرد: «احتمالا حاملگی یکی از عوامل احتمالی آن است: شرایط در رابطه با بارداری، همچون لخته شدن خون، فشار خون بالا و دیابت، می تواند خطر سکته مغزی را در زنان افزایش دهد.»
به گفته پویزن، «قرص های ضدبارداری یکی دیگر از این موارد است. قرص های ضدبارداری امروزی بی خطرتر از فرمولاسیون های سالهای پیش هستند، اما بانوانی که از آنها استفاده می نمایند به طور معمول در معرض خطر سکته مغزی بالاتری نسبت به افرادی هستند که مصرف نمی کنند؛ به ویژه اگر سیگار می کشند یا دارای عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا هستند.»
برخی توضیحات بالقوه دیگر این است که احتمالاً آنها در مقابل قطع کاروتید، پارگی در یکی از شریان هایی که در امتداد گردن قرار دارند و خون را به مغز می رسانند، لطمه پذیرتر هستند.
جدیدترین یافته ها برمبنای بررسی ۱۶ مطالعه قبلی است که بر بروز سکته مغزی در بزرگسالان جوان متمرکز بود.
نتایج نشان داد بطور کلی، زنان ۳۵ سال به پایین، نسبت به مردان هم سن خود بیشتر در معرض سکته مغزی ایسکمیک بودند. شواهد برای بزرگسالان ۳۵ تا ۴۵ ساله متناقض بود؛ مردان در سنین پایانی عمر، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار داشتند.


منبع:

1400/11/08
20:10:53
5.0 / 5
854
تگهای خبر: مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت