پنجم بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

پنجم بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

شواهد نشان داده است که موج ششم کرونا در کشور شروع شده، وضعیتی که با عنایت به تجربه پیک های گذشته می تواند نشانه افزایش موارد بستری طی روزهای آینده و تعدادفوتی ها در هفته های آینده باشد.


در دو سال گذشته کشور روزهای سختی را سپری کرده است. بر مبنای آمار رسمی وزارت بهداشت، بیشتر از ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند و بیشتر از ۱۳۲ هزار نفر بر اثر کرونا جان خویش را از دست دادند.
در حال حاضر یک شهرستان در وضعیت نارنجی، ۴۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۴۰۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند و در نقشه کرونایی کشور هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز قرار ندارد. در ایران بر مبنای بررسی های انجام شده در بعضی استان ها بیشتر از ۹۰ درصد موارد مبتلا شدن به کرونا، امیکرون است در بقیه استان ها هم درصد قابل توجهی امیکرون است و الان در ایران، گونه غالب کرونا امیکرون است.
بر خلاف نظر برخی افراد که می گویند امیکرون آخر کروناست و امیدواری بیشتر از حدی به این مساله دارند، نظر خیلی از کارشناسان همه گیری شناسی این است که نه تنها امیکرون آخر کرونا نیست بلکه امکان دارد گونه های جدیدی از کرونا به وجود آید که بیماری شدیدتری ایجاد کنند.
بررسی آمارهای جهانی نشان میدهد که میزان بستری سویه امیکرون در مقایسه با سویه های دیگر ۱۰ به ۴۰ درصد است؛ یعنی از هر ۱۰۰ بیمار مبتلا به سویه امیکرون، ۱۰ نفر بستری می شود و البته این آمار در هفته های آتی گرفتار تغییرات اساسی خواهد شد.
فوتی های اومیکرون در کشور به ۱۰ نفر رسید
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اعلام فوت یک نفر در استان البرز بر اثر مبتلا شدن به اومیکرون، مجموع شمار فوتی سویه جدید کرونا در کشور را ۱۰ نفر اعلام نمود.
محمد هاشمی اشاره کرد: با شناسایی ۲۹۷ مورد جدید در چهارم بهمن ماه، آخرین آمار موارد مثبت امیکرون به ۳۴۶۶ نفر و متاسفانه در این روز با ثبت یک مورد فوتی در البرز مجموع فوتی ها به عدد ۱۰ رسید. بیشترین موارد مبتلا شدن در این روز هم در ارتباط با ایلام با ۸۵، اصفهان ۵۳، ارومیه ۳۵ و گیلان با ۳۴ مورد مثبت بود!

واکسیناسیون ۹ تا ۱۲ ساله ها از امروز آغاز شد
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز واکسیناسیون کرونا گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال از امروز سه شنبه پنجم بهمن ماه اطلاع داد.
محمد هاشمی اضافه کرد: کودکان ۹ تا ۱۲ سال از امروز می توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون مبادرت به تزریق واکسن های پاستووکووک و سینوفارم به دلخواه خود کنند.
وی گفت: این اقدام در جهت ایمن شدن این گروه سنی در مقابل بیماری کرونا همچون سویه اومیکرون است و می توانند واکسن های سینوفارم و پاستووکووک را در ۲ نوبت تزریق کنند.
هاشمی گفت: تایید نوع واکسنی که مقرر است به این کودکان تزریق شود توسط کمیته علمی چند روز طول می کشد و سپس با بیان وزارت بهداشت به صورت داوطلبانه این واکسیناسیون آغاز خواهد شد.

تولید ماهانه ۴۰ میلیون دُز واکسن کرونا
بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو اعلام نمود حالا ۳۰ میلیون دُز واکسن کرونای تولید داخل داریم که به زودی ماهانه ۴۰ میلیون دُز واکسن تولید خواهد شد که می تواند نیاز داخلی را تأمین کند.
به گفته وی اظهار دو واکسن تولید داخل مجوز مصرف برای کودکان را گرفته اند و امیدواریم پیش از پیک اومیکرون، روند تزریق دُز سوم واکسن کرونا را سرعت ببخشیم و سال را به خوبی به پایان برسانیم.تازه ترین اخبار از وضعیت کرونایی استان ها
افزایش حدود ۳۰ درصدی شمار مبتلایان بستری به کرونا در بیمارستان های گیلان طی یک هفته اخیر، اخطار جدی و زنگ خطری برای غافلگیری بیماری کووید ۱۹ و تکرار روزهای سخت برای خانواده ها و کادر بهداشت و درمان این استان خواهد بود.
بر اساس آخرین آمار امروز "سه شنبه" دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ۱۶۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که نسبت به یک هفته اخیر نزدیک به ۳۰ درصد بالا رفته است.
همچنین ۶۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های گیلان بستری شدند و تعداد بیماران بدحال هم به ۳۱ نفر رسیده است.
از آذربایجان غربی خبر رسیده که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۰ نفر در استان به کرونا مبتلا شدند که نشان میدهد بعد از چهارهفته، باردیگر تعداد مبتلایان در استان سه رقمی شده است.
این آمار نشان میدهد که وضعیت مبتلا شدن به کرونا در آذربایجان غربی، روند صعودی پیدا کرده و رعایت پروتکلهای بهداشتی بیشتر از پیش ضروری می باشد. البته از این تعداد، ۵۹ نفر در مراکز درمانی بستری شدند که نشان میدهد بستری شدگان، افزایش چندانی نیافته و رشد در ارتباط با مبتلایان سرپایی است.
در حال حاضر، ۹۳ نفر از بستری شدگان در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند و ۲۱ نفر هم فقط با بهره گیری از ونتیلاتور تنفس می کنند. همینطور با فوت یک نفر در آذربایجان غربی آن هم در شهرستان سلماس طی ۲۴ ساعت گذشته کل فوت شدگان ناشی از کرونا در استان به هفت هزار و ۲۵۶ نفر رسید.
در ادامه روند پایدار شیوع کووید.۱۹ در استان اردبیل، ۱۸ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی این استان بستری شده و تحت مداوا قرار گرفتند که این میزان بستری روزانه مبتلایان کرونا، ۱۷۱ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است.
در مجموع بستری مبتلایان کرونا در استان اردبیل طی شبانه روز گذشته را هم ۸۱ نفر اعلام شده که این میزان بستری همزمان مبتلایان کرونا در استان اردبیل ۸۱۶ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.
طی شبانه روز گذشته با صفر شدن باردیگر فوت مبتلایان کرونا برای هشتمین روز متوالی، مجموع جان باختگان بیماری کووید.۱۹ در این استان در رقم ۲ هزار و ۶۲۶ نفر باقی ماند.
آذربایجان شرقی در ایام اخیر، با افزایش مبتلایان و بخصوص موارد سرپایی کرونا مواجه بوده که نشان میدهد احتمال وقوع پیک ششم در استان بالا رفته است.
این استان در دو سه ماه اخیر با افت چشم گیر شیوع ویروس کرونا مواجه بوده، به شکلی که شمار بستری های کرونایی به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده و تعداد فوت شدگان روزانه هم یک رقمی شده است.
خبر دیگر این که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۱ درصد تست های کرونای کهگیلویه و بویراحمد مثبت بوده که این آماد در مقایسه با هفته قبل افزایش ۲ برابری داشته است.
هم حالا ۷۳ بیمار در بیمارستان های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند که از این تعداد هشت بیمار مبتلای قطعی و سه بیمار به سبب وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند. مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد ۸۶ هزار و ۵۳۷ نفر تا کنون بهبود یافته اند.
از سویی در استان هرمزگان با افزایش موارد مبتلا شدن و بستری در۲ شهرستان پارسیان و بستک در غرب استان، این دو منطقه در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند.
طی شبانه روز گذشته ۲ مورد دیگر فوتی کرونا در هرمزگان ثبت شده و آمار فوتی ها به رقم دو هزار و ۴۶۵ نفر رسیده است. از شروع بهمن ماه تابحال وضعیت فوتی ها بالا رفته و فقط در سه روز اخیر چهار نفر فوت شدند.
طی ۲۴ ساعت گذشته با بستری شدن ۴۴ نفر دیگر، شمار بستری های کرونا در بیمارستان های هرمزگان به ۱۱۵ نفر رسید که از این شمار ۱۷ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند و حال ۴ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.در خراسان رضوی تغییر رنگ کرونایی سه شهرستان این استان از آبی به زرد، مسئولان بهداشت و درمان این استان را نسبت به احتمال بازگشت موج ششم آن با سویه اومیکرون، درصورت بی توجهی به تکمیل واکسیناسیون و رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی بخصوص در مدارس، مهدهای کودک و دیگر مراکز آموزشی نگران کرده است.
بنا بر اطلاعات مندرج در سامانه "ماسک" وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از مدتی پیش با کاهش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، تمام ۳۳ شهرستان خراسان رضوی به رنگ آبی درآمده بود که این وضعیت چندان نپایید و از روز گذشته (دوشنبه) با زرد شدن رنگ کرونایی سه شهرستان گناباد، تربت حیدریه و خلیل آباد، نگرانی ها از احتمال آغاز موج ششم کووید ۱۹ افزوده شد.
بر پایه جدید ترین آمارها، شمار بیماران سرپایی رجوع کننده به مراکز منتخب کرونا در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نسبت به ۱۰ روز پیش ۳۰ درصد بالا رفته است و روز گذشته هزار و ۷۰ بیمار سرپایی با علایم مشکوک به مراکز ۱۶ ساعته خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه نموده اند که این میزان نسبت به روزهای گذشته افزایشی محسوس داشته است که مسئولان امر افزایش تعداد مبتلایان سرپایی و زرد شدن وضعیت کرونایی سه شهرستان آبی استان را به شکلی نشانه ورود به موج ششم شیوع ویروس کرونا معنا می کنند.
در ۲ هفته اخیر میزان تست های مثبت پی سی آر کرونا در استان از ۴ درصد به ۱۹ درصد رسیده است که نشانگر سیر صعودی مبتلا شدن به این بیماری کووید ۱۹ است.
در حال حاضر حدود ۳۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های خراسان رضوی بستری هستند. از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی سه شهرستان در وضعیت زرد و بقیه در وضعیت آبی قرار دارند.
براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در ۲۴ ساعت گذشته فوتی ناشی از کرونا نداشته ایم، ضمن این که ۱۸ بیمار جدید مبتلا به ویروس هم در استان شناسایی شدند.
همچنین آمار روزانه مبتلایان به کرونا در کرمانشاه حدود ۲ برابر افزوده شد و ۶۰ نفر شامل پنج بیمار مثبت بستری و ۵۵ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در سطح استان شناسایی شدند که این تعداد نسبت به روز قبل ۲۸ نفر بیشتر است.
آمار بستری های کرونا در مراکز درمانی استان حالا به ۱۰۱ نفر رسیده از این تعداد ۲۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و حال ۶ نفر آنها وخیم است.
برپایه رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان های کرمانشاه و کنگاور از امروز (دوشنبه چهارم بهمن) ماه در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفت.
در همین حال با ابتلای ۱۶۹ نفر دیگر به کرونا طی۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۳۵ هزار و ۳۶ نفر رسیده است.
در شبانه روز گذشته فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشده است. هم اینک ۷۶بیمار حاد تنفسی و ۹ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
خبر دیگر این که بازگشت وضعیت زرد کرونایی به مازندران پس از گذشت ۱۵ روز از آبی شدن سراسری استان حاوی این پیام است که حرکت خزنده اومیکرون با اینکه شاید به چشم نیاید ولی قادر می باشد خیلی راحت و غافلگیرانه خاکریزهای سلامت را پشت سر بگذارد.
طی روزهای گذشته افزایش مراجعات سرپایی به مراکز درمانی، کاهش محسوس رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسن گریزی احتمال فروپاشی خاکریزهای سلامت را به مرز اخطار رسانده بود و الان با زرد شدن رنگ بندی کرونایی شهرستان عباس آباد، اومیکرون اولین خاکریز را پشت سر گذاشته است.
میزان مراجعات سرپایی افراد مشکوک به کرونا در مازندران به نسبت ۲ هفته گذشته سه برابر شده که علت اصلی این موضوع، بی رغبتی اقشار مردم به تزریق دز سوم واکسن و همینطور رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.
حدود ۷۵ تا۸۰ درصد از افرادی که در هفته های گذشته در مازندران به اومیکرون مبتلا شدند، دُز سوم واکسن کرونای خویش را دریافت نکردند و مابقی هم تنها یک یا ۲ هفته از زمان دُز سوم واکسن کرونا آنها گذشته بود.
بر اساس اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری های کرونایی استان با ۸۱ بیمار جدید به ۲۸۳ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته سه نفر دیگر از شهروندان مازندرانی هم به خاطر مبتلا شدن به کرونا جان باختند.
در استان لرستان ۱۲۵ ابتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان به ثبت رسید و مجموع مبتلایان به ۱۹۸ هزار و ۲۱۷ نفر رسید. حالا ۱۱۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی این استان بستری هستند. طی شبانه روز گذشته هیچ مورد مرگ و میر به سبب مبتلا شدن به کرونا در استان ثبت نشده و شمار جانباختگان همچنان ۲ هزار و ۶۸۷ نفر است.
از ایلام خبر رسیده که ۴۳ ابتلای جدید کرونا در شبانه روز گذشته شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۶۷ هزار و ۵۲۶ نفر است.
هفت بیمار جدید کرونایی در شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های استان از ۲۹ به ۲۵ نفر کم شد. فوتی ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته ثبت نشده و مجموع فوت شدگان استان یک هزار و ۱۷۷ نفر است.
از سویی دیگر ۱۶ بیمار جدید حاد تفنسی در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند. بازگشت وضعیت کرونایی شهرستان کاشان از آبی به زرد اعلام شده است در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوت گزارش نشده است.
استان سمنان شهرستان سرخه در کنار سمنان، از وضعیت آبی به وضعیت زرد کرونایی درآمد و روند تبدیل وضعیت آبی به زرد کرونایی در کشور رو به افزایش است.
تاکنون ۲۰ مورد مبتلا به اومیکرون در استان سمنان شناسایی شد که شامل ۱۱ مورد در مجموعه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و ۹ مورد در مجموعه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود می شود.
در همدان آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ برای ششمین روز متوالی در استان به صفر رسید به نحوی که در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا گزارش و ثبت نشده است. آمار متوفیان کرونا در این استان از شروع شیوع این ویروس تابحال به سه هزار و ۱۶۶ نفر رسیده است.
با شناسایی ۶۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان همدان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۳۱ هزار و ۲۰۷ و بیماران سرپایی مثبت به ۱۰۰ هزار و ۵۳۳ نفر رسید.تداوم واکسیناسیون عمومی در کشور
تا کنون ۶۰ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۱۵۵ نفر دُز اول، ۵۳ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۷۶۸ نفر دُز دوم و ۱۵ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۵۰۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۹ میلیون و ۵۳۲ هزار و ۴۲۷ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته ۵۱۰ هزار و ۱۵۱ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
خبر دیگر این که اسپایکوژن، واکسن مشترک ساخت ایران و استرالیا به سیستم واکسیناسیون همگانی در قم اضافه گردید. این واکسن با همکاری کشور استرالیا تولید شده است و به گروههای سنی ۱۸ تا ۵۰ سال تزریق می شود. واکسن اسپایکوژن برای دُز اول و دوم در گروههای سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و برای دُز سوم در تمام افراد بالای ۱۸ سال از سازمان غذا و دارو مجوز تزریق دریافت کرده است.
در استان اردبیل تابحال ۹۱۴ هزار دُز واکسن نوبت اول و ۸۰۲ هزار و ۴۴۸ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است. در همین حال برای ۱۹۴ هزار و ۲۷۰ نفر از گروههای سنی واجد شرایط در استان اردبیل، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده است.
تزریق دُز اول واکسن کرونا برای بیشتر از ۹۵ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال ساکن در این استان انجام شده است.
در شهرستان نوشهر تابحال ۴۳ درصد جامعه هدف در این شهرستان دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و باید افراد باقیمانده هم هر چه سریعتر مرحله سوم واکسیناسیون را انجام دهند. حدود ۹۹ درصد تنکابنی ها دُز اول و ۹۴.۷ درصد هم دُز دوم واکسن کرونای خویش را دریافت نموده اند.
در آذربایجان شرقی هم تابحال ۹۱ درصد افراد بالای ۱۲ سال در استان دُز اول واکسن را تزریق کرده اند. همینطور تا به امروز دُز دوم واکسن کرونا به ۸۳ درصد و دُز سوم به ۳۰ درصد جمعیت مشمول در آذربایجان شرقی تزریق شده است.
از سویی دیگر ۲۹ درصد مردم استان زنجان تابحال نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و زنجان به لحاظ میزان واکسیناسیون جزو استانهای برتر کشور است.
همچنین تابحال ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۴۱۲ نفر از گروه سنی بالای ۱۲ سال معادل ۹۵ درصد در گیلان دز نخست واکسن کرونا و یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۹۷ نفر از این گروه سنی معادل ۸۹ درصد دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند. افزون بر ۵۷۵ هزار نفر از گروه سنی بالای ۱۸ سال استان گیلان هم دُز سوم را دریافت کرده اند.
در استان سمنان ۵۷ درصد مردم این استان دُز سوم واکسن کرونا را دریافت نمودند و بین پنج تا ۶ درصد افراد هنوز هیچ نوبت از این واکسن را تزریق نکرده اند.
در استان البرز ۲۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند. ۱۳۶ بیمار بدحال کووید ۱۹ حالا در مراکز درمانی استان البرز بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.
طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی کرونایی در استان ثبت نشده است، بیان داشت و از شروع شیوع بیماری کرونا ۶ هزارو ۵۰۱ بیمار بدحال کووید ۱۹ در البرز جان باخته اند.
استان خوزستان در زمینه واکسیناسیون کرونا در همه بخش ها چند درصد از متوسط کشوری عقب تر است. متوسط پوشش نوبت اول واکسیناسیون در کشور ۸۹ درصد بوده که این میزان در استان خوزستان ۸۴ درصد است همینطور در نوبت دوم متوسط کشوری ۷۸ درصد بوده ولی این رقم در خوزستان ۷۰ درصد است.
گزارش های کرونایی استان ها
موج ششم کرونا به خراسان رضوی رسیده است؟
حرکت خزنده اومیکرون و نگرانی از موج ششم کرونا در مازندران
نواختن زنگ خطر روزهای سخت امواج کرونایی در گیلان

آخرین اطلاعات درباره وضعیت کرونایی کشور / شناسایی ۹۳۷۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از شناسایی ۹۳۷۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در شبانه روز گذشته اطلاع داد.
از روز گذشته تا امروز ۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۳۷۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۳۲ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۵۵۹ نفر رسید.
متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۲۷۴ نفر رسید.
خوشبختانه تا کنون ۶ میلیون ۸۵ هزار و ۷۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
یک هزار و ۲۴۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
تا کنون ۴۴ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۲۸۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
منبع:

1400/11/05
22:25:47
5.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سلامت