گمانه زنی ها از ورود اومیکرون به چین بوسیله پست کانادا

گمانه زنی ها از ورود اومیکرون به چین بوسیله پست کانادا

سلامت: مرکز کنترل بیماریها در پکن پایتخت چین روز سه شنبه اعلام نمود که ویروس کرونای سویه اومیکرون ممکنست از بسته های پستی آلوده از کانادا وارد این کشور شده باشد.


به گزارش سلامت به نقل از پایگاه خبری "ساوت چاینا مورنینگ پست"، پانگ شینگو معاون مرکز کنترل بیماریها در پکن اعلام نمود که نخستین فرد بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در پکن با ویروس اومیکرون روز هفتم ژانویه یک بسته پستی از کانادا دریافت کرده بود.
وی اضافه کرد: با این وجود امکان این که این فرد بوسیله تماس با اشیایی وارد شده از خارج به این ویروس آلوده شده باشد را منتفی نمی دانیم.
مقامات چینی مکررا گفته اند که درحال یافتن ویروس کرونا بر روی واردات آلوده و بطور معمول کالاهای منجمد هستند. برخی پژوهشگران و مقامات بهداشتی در خارج از چین درباره این شیوه انتقال ابراز تردید کرده و استدلال کرده اند که ویروس برای مدت طولانی روی سطوح باقی نمی ماند.
آژانس بهداشت عمومی کانادا چنین دیدگاهی دارد و در گذشته اعلام نموده که هیچ مدرکی از انتقال ویروس کووید-۱۹ بوسیله کالاها یا بسته های وارداتی وجود ندارد.
اما معاون اداره کنترل بیماری شهر پکن اظهار داشت که مقامات بهداشتی چین درباره بسته پستی فرد بیمار مزبور بعنوان یکی از منابع احتمالی آلودگی تحقیق کرده اند.
وی اضافه کرد: آزمایش ها نشان داد که ویروس اومیکرون روی نامه دریافتی این فرد وجود داشته است؛ نامه ای که بوسیله آمریکا و هنگ کنگ وارد چین شده بود. تمام افرادی که در اداره پست در رابطه با این نامه کار کرده اند وارد قرنطینه شده اند اما آزمایش کرونا روی هفت نفری که ممکنست با این نامه تماس داشته اند منفی شده است.
با این حال مقامات می گویند آثاری از ویروس کرونا روی ۵ بسته پستی دیگر در بین ۵۴ بسته ای که همراه با این نامه از همان مکان به آدرس های مختلف در چین ارسال شده مشاهده کرده اند.
بررسی زنجیره ژنوم نمونه های گرفته شده از بیمار نشان داد که ویروس اومیکرون مشابه ویروس شیوع یافته در سنگاپور و آمریکای شمالی در ماه دسامبر بوده اما با نمونه شیوع یافته در نقاط دیگر چین متفاوت است.
مرکز کنترل بیماری همین طور گفته که مدرکی از تماس این فرد بیمار با گروههای با ریسک بالا مانند افراد ورودی از خارج یا مناطق آلوده کشور ندیده است.
این مرکز اعلام نموده که مردم باید خرید کالا از خارج را به حداقل برسانند و هنگام باز کردن بسته های پستی از کشورهای با ریسک بالای بیماری از دستکش و ماسک استفاده کنند و بسته ها را تا حد امکان ضدعفونی نمایند.
چین مکررا این ایده را مطرح کرده که امکان آلوده شدن به ویروس کرونا بوسیله تماس با اشیای آلوده وجود دارد و مقامات بهداشتی همین طور مطرح کرده اند که این روش موسوم به "زنجیره سرد" منشاء اولیه آلودگی در ووهان چین باشد و خواهان تحقیقات بین المللی دراین زمینه شده اند. با این وجود دانشمندان در خیلی از کشورها این نظریه را رد کرده اند.


منبع:

1400/10/29
10:05:14
5.0 / 5
720
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سلامت