یك متخصص بیماری های عفونی؛

سالک یک بیماری عفونی است

سالک یک بیماری عفونی است

یک متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: از بین بردن سگ های آلوده، رعایت بهداشت عمومی، جمع آوری زباله ها در مناطق شهری و روستایی و...، سبب ریشه کن شدن بیماری سالک می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، علی لک، سالک یا لشمانیوز را نوعی بیماری عفونی و مسری عنوان نمود که در اثر گزش پشه خاکی آلوده ایجاد می شود.
وی اضافه کرد: سالک دارای دو شکل جلدی و احشایی است که در صورت استقرار انگل لشمانیوز در احشا نوع احشایی و در صورت استقرار انگل در پوست نوع جلدی آن بروز می کند که در نوع جلدی سبب ایجاد زخمی مزمن می شود که عموم از آن بعنوان زخم سالک نام می برند.
لک، راه انتقال سالک به انسان را از راه گزش پشه خاکی آلوده و سگ و جوندگان عنوان نمود.

این متخصص بیماری های عفونی در مورد علایم سالک اظهار داشت: فرد بعد از گزش توسط پشه آلوده در ناحیه گزیدگی گرفتار یک جوش یا پاپول خارش دار می شود که به تدریج بزرگ و زخمی می شود. این زخم حالت آتشفشانی پیدا می کند و دارای یک حاشیه فعال همراه با ترشح است.
سالک قابل درمان است
لک خاطرنشان کرد: زخم سالک احتیاج به درمان اختصاصی از راه تزریق های مکرر زیر جلدی دارد. در صورت عدم تشخیص زخم عمقی شده و سبب درگیری عروق پوست می شود که در نتیجه اسکار یا جای زخم بر روی پوست فرد باقی می ماند اما اگر بیمار بموقع به پزشک رجوع کند زخم با تزریق موضعی قابل درمان است.
وی ضمن اشاره به وجود بیماری سالک در بعضی مناطق ایران خاطرنشان کرد: در بعضی مناطق و استانهای کشور سالک به صورت آندمیک وجود دارد و در مناطقی نظیر اصفهان بیشتر دیده می شود.
لک، رعایت بهداشت عمومی و حفاظت فردی را از راهکارهای پیشگیری از شیوع این بیماری برشمرد و اظهار داشت: از بین بردن سگ های آلوده، رعایت بهداشت عمومی، جمع آوری زباله ها در مناطق شهری و روستایی، شست و شوی مرتب سطل های زباله و از بین بردن مخازن بیماری سبب ریشه کن شدن سالک می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سفارش کرد: انتقال سالک از راه گزش پشه آلوده است و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی گردد. ازاین رو رعایت بهداشت عمومی و رفتن به موقع به پزشک و استفاده از پشه بند و توری در منازل و راهکارهای دور کردن پشه ها بهترین راهکار مقابله با این بیماری در مناطق آندمیک است.

1400/10/26
12:31:42
5.0 / 5
655
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت